دانشمندان در خطر در افغانستان ، تحقیقات آنها در خطر


3 سپتامبر 2021 – کارشناسان که در این منطقه زندگی و کار کرده اند می گویند که تحقیقات طالبان یکی دیگر از قربانیان است زیرا طالبان دوباره کنترل افغانستان را در دست می گیرند.

کنت هلند ، دکترا ، رئیس دانشگاهیان ، تحقیقات و امور بین الملل در دانشگاه جهانی OP Jindal در هند ، رئیس دانشگاه آمریکایی افغانستان در کابل از سال 2017 تا 2019 بود.

وی به WebMD گفت: “مردم افغانستان یکی از ارزشمندترین سرمایه های ملی خود – ذهن علمی” را از دست می دهند.

هلند می گوید که محققان ، با حمایت مالی دولت ایالات متحده و کمک های دیگر سازمان های غربی ، “اکنون در خطر هستند ، زیرا طالبان هر کسی را که برای ایالات متحده یا متحدانش کار می کرد” خائن “می داند.

هلند می گوید طی یک دهه گذشته ، میزان و کیفیت تحقیقات علمی انجام شده در افغانستان افزایش چشمگیری داشته است.

وی اشاره می کند که وزارت آموزش عالی ، توسط یکی از اهداکنندگان اصلی آن ، بانک جهانی ، معیارهای ارتقای تحصیلی را 5 سال پیش تغییر داد.

او توضیح می دهد: “برای اولین بار دانشکده ها ملزم به چاپ مقالات در مجلات بین المللی معتبر شدند تا بتوانند به عنوان استاد کامل ارتقا پیدا کنند.”

پروژه توسعه آموزش عالی با بودجه بانک جهانی به اساتیدی که پیشنهادات تحقیقاتی قوی را به وزارت آموزش عالی ارائه کرده بودند ، کمک مالی کرد.

پروژه آموزش عالی و پروژه توسعه و پشتیبانی نیروی کار آژانس توسعه بین المللی ایالات متحده بودجه ارتقاء آزمایشگاه های علمی و آموزش دستیاران و تکنسین های آزمایشگاه را تأمین کرد.

هالند می گوید: “طالبان به علم به طور کلی و تحقیقات علمی به ویژه مشکوک هستند ، زیرا آنها علوم غربی را” ضد اسلامی “می دانند. هیچ منبع مالی داخلی برای تحقیقات علمی وجود ندارد و منابع مالی خارجی مشکوک است ، به ویژه منابع غربی. »

در مقاله ای در طبیعت، حمیدالله وایزی ، محقق دانشگاه پلی تکنیک کابل ، گفت که در سراسر کابل ، اکثر دانشگاه ها و ادارات دولتی بسته هستند.

دفاتر تعطیل

این مقاله توضیح می دهد که طالبان می گویند که آنها می خواهند مقامات به کار خود ادامه دهند ، اما مشخص نیست که این به چه معناست.

ویزی گفت: “آینده بسیار نامشخص است.” طبیعت، و افزود که او به دنبال ایمنی در خانه بوده است.

دانشگاهیان برای کمک از همکاران دیگر کشورها کمک گرفته اند.

شاکردخت جعفری ، دکترا ، در افغانستان بزرگ شد و خانواده اش مجبور به فرار به ایران در زمان جنگ در 6 سالگی شدند.

او به WebMD می گوید که در دهه گذشته در ساری در انگلستان کار کرده است ، و یک محقق ملاقات کننده در دانشگاه ساری است ، اما او هر از گاهی به عنوان یک فیزیکدان و مدرس پزشکی در کابل کار می کند.

“زیرا من جزو دانشمندان اقلیت بودم [in Afghanistan]، من احساس ناامنی می کردم و خانواده ام نیز ناامن بودند ، “او می گوید.

جعفری می گوید برای موفقیت در کسب و کارش به قابلیت های ایمنی و فناوری ارائه شده در انگلستان نیاز داشت.

او برای همکاران بین المللی خود با راه اندازی شرکت تحقیقاتی خود ، TRUEInvivo ، که در حال توسعه فناوری تشخیص اشعه برای ردیابی میزان و گسترش پرتودرمانی در بیماران سرطانی است تا پزشکان را در دوز دقیق تر کمک کند ، مشهور شده است.

او می گوید که تنها در هفته گذشته ، از بیش از 1000 محقق شنیده است که از او برای ادامه کارشان کمک و مشاوره می خواهند.

او می گوید: “آنها خیلی گیج شده اند. آنها وحشت زده هستند. آنها مخفی شده اند.”

جعفری می گوید که به دنبال کمک از دولت های خارج است که بتواند به همکارانش کمک کند تا در خارج از افغانستان به کار خود ادامه دهند تا بازگشت آنها برای آنها امن باشد.

او می گوید که دانشمندان باید به مکانی امن منتقل شوند و سپس به آنها کمک شود تا مهارت های خود را در کارهای حرفه ای مناسب ادغام کنند ، بنابراین “راننده تاکسی نمی شوند”.

او می گوید که متهم شده است که “در فرار مغزها” در افغانستان مشارکت داشته است ، اما وقتی این وضعیت امن شد ، “این محققان آنقدر ناسیونالیست هستند که به افغانستان بازگردند.”

او می گوید: “من از جامعه علمی کشورهای دیگر می خواهم که دانشمندان افغانستان را فراموش نکنند.”

سرمقاله در طبیعت روز چهارشنبه نیز ادعای مشابهی کرد.

درخواست کمک

سرمقاله می نویسد: “محققان در معرض خطر باید بتوانند کشور را ترک کرده و زندگی خود را در کشورهایی که می توانند امنیت و امنیت آنها را تامین کنند ، از سر بگیرند.” “اما ، در عین حال ، رهبران تحقیق در کشورهای همسایه افغانستان – و کشورهای دورتر – باید سخت تلاش کنند تا از افغانانی که می مانند ، حمایت کنند و نباید فراموش شوند یا مورد غفلت واقع شوند.”

سازمان دانشمندان در معرض خطر درخواست فوری برای کمک صادر کرده است.

از جمله درخواست های دولت های اروپایی و موسسات اتحادیه اروپا این است که “از هرگونه نیاز به قصد بازگشت و اقامت داخلی که ممکن است در مورد درخواست ویزا برای دانشمندان و محققان افغان در آینده قابل پیش بینی اعمال شود ، صرف نظر کنند.”

وب سایت دانشمندان در معرض خطر می گوید بسیاری از مسسات آموزش عالی اروپایی آماده میزبانی موقت دانشمندان هستند و از رهبران دولت می خواهد “از این فرصت با تسریع در پردازش افرادی که برای پیشرفت آنها آماده هستند و پشتیبانی لجستیکی استفاده کنند” استفاده کنند.

اخبار سلامت WebMD

منابع

کنت هلند ، دکترا ، استاد حقوق ، رئیس دانشگاهیان ، تحقیقات و امور بین الملل ، دانشگاه جهانی OP Jindal ، Sonipat ، Haryana ، هند.

طبیعت: “دانشمندان وحشت زده افغانستان پیش بینی ضررهای عظیم تحقیقاتی را دارند” ، “جامعه جهانی تحقیق نباید افغانستان را رها کند.”

شاکردخت جعفری ، دکترای تخصصی ، محقق مهمان ، دانشگاه ساری ، انگلستان ؛ موسس ، TRUEInvivo.

دانشمندان در معرض خطر: “درخواست فوری از دولت های اروپایی و نهادهای اتحادیه اروپا: برای دانشمندان ، محققان و بازیگران جامعه مدنی افغانستان اقدام کنید.”


© 2021 WebMD ، LLC. همه حقوق محفوظ است.دیدگاهتان را بنویسید