درمان ضربان نامنظم قلب با ابلیشن قلب


ضربان نامنظم قلب و ابلیشن قلب

ابلیشن قلب ؛ هر ضربان قلب توسط یک ضربه الکتریکی ایجاد می شود که به طور معمول از سلول های ویژه در محفظه فوق العاده قلب ایجاد می شود (سلول های ضربان ساز قلب). این سیگنال ها در افرادی هستند که فیبریلاسیون دهلیزی هستند ، معیوب است و به سرعت ایجاد می شود ، به گونه ای که قسمت های فوق العاده قلب به جای ضربان حمله ، لرزان می شوند (فیبریلات). برای بازگرداندن ریتم طبیعی قلب ، منابع این گرم باید از بقیه قلب جدا شود.

متداول ترین روش برای درمان فیبریلاسیون دهلیزی ، ابلیشن کاتتر است. در این روش ، پزشک شما یک یا چند لوله نازک (کاتر) را از طریق رگ های خونی به قلب وارد می کند. وی از یک کاتتر نقشه برای محل کار تحریک کننده استفاده می کند و سپس با سرما یا گرمای شدید با نوک سوندها تخریب (از بردن) این محل را اعمال می کند.

این امر باعث ایجاد زخم می شود که سیگنال های الکتریکی معیوب را مختل كرده و ریتم های طبیعی ، قلب را بازیابی می كند.
گفتنی است که از سرماي شديد برای ايجاد زخم (سرما زدگي) روش جديدتري استفاده می شود.

پزشک کاتتری را از کشاله ران به ناحیه قلب که آریتمی در آن ایجاد شد هدایت می کند. سپس از آن برای استقرار و باد كردن یك بالون كوچك استفاده كنید كه باعث می شود منطقه یخ بزند. نتیجه بافت اسکاری است که مسیر شلیک سیگنال های معیوب را متوقف می کند. این روش زمان کمتری نسبت به ابلیشن گرما دارد و ممکن است خطرات و عوارض مشابهی داشته باشد.

در طی 48 ساعت اول پس از آزمایش ممکن است خسته باشید و برخی از ناراحتی ها را تجربه کنید. دستورالعمل های پزشک خود در مورد مراقبت از زخم ، داروها ، فعالیت بدنی و قرار ملاقات های بعدی را رعایت کنید. الکتروکاردیوگرام های دوره ای انجام شد و نوارهای ریتم برای بررسی ریتم قلب مورد بررسی قرار گرفتند.

برخی از افراد ممکن است بعد از ابلیشن قلبی نیز دوره های کوتاهی از ضربان قلب نامنظم یا آریتمی قلبی داشته باشند. این یک واکنش طبیعی است که بافت بهبود می یابد و باید با گذشت زمان از بین برود. پزشک شما در صورت نیاز به غیر از جمله کاشت ضربان ساز مخصوصاً برای درمان مشکلات پیچیده ریتم قلب ، اقدام می کند.

درباره فیبریلاسیون دهلیزی

در طی فیبریلاسیون دهلیزی ، دو اتاق قسمت قلب (دهلیزها) به طور طبیعی آشفته و نامنظمی می تپند – خارج از هماهنگی با دو قسمت پایین (بطن ها). افراد به این بیماری قلبی ممکن است احساس تپش در قفسه سینا (تپش قلب) ، تنگی نفس و ضعف کنند. این وضعیت همچنین می تواند آن را در معرض خطر سکته مغزی قرار دهد. این وضعیت در صورت عدم درمان درمان با گذشت زمان بدتر می شود.

ابلیشن فیبریلاسیون دهلیزی

ابلیشن فیبریلاسیون دهلیزی روشی است که برای درمان ریتم نامنظم قلب (آریتمی) که از قسمت فوقانی قلب (دهلیز) شروع می شود ، استفاده می شود. این نوع ابلیشن قلبی است که با ایجاد اسکار یا از بین بردن بافت قلب ایجاد اختلال در سیگنال های الکتریکی معیوب ، باعث آریتمی می شود.

در صورت عدم کارایی داروها یا سایر مداخلات برای کنترل ریتم نامنظم قلب ، ممکن است از ابلیشن فیبریلاسیون دهلیزی استفاده شود. درمان فیبریلاسیون دهلیزی معمولاً علائمی مانند خستگی و تنگی نفس را بهبود می بخشد. توجه داشته باشید که بدون درمان ، فیبریلاسیون دهلیزی به مرور زمان بدتر می شود.

شاید این مطلب برای شما مفید باشد: مقاله آریتمی قلب ؛ هر چیزی که در مورد آریتمی قلب باید بدانید

انواع ابلیشن فیبریلاسیون دهلیزی

نوع روش ابلیشن فیبریلاسیون دهلیزی به علت ایجاد ریتم نامنظم قلب و سایر بیماریهای قلبی بستگی دارد. سه نوع ابلیشن فیبریلاسیون دهلیزی عبارت از:

ابلیشن کاتتر

پزشک لوله های نازک و جدید (کاتتر) را به قلب هدایت می کند و گرما یا شدید را به جریان می اندازد. این امر باعث ایجاد خشونت در قسمت های خاصی از عضویت قلب می شود که سیگنال های الکتریکی نامنظم قلب شما را مختل یا بین می برد. امکان است روشی به نام “انزوای ورید ریوی” را بشنوید که نوع ابلیشن کاتتر است.

روش پیچ و خم Maze

یک روش ابلیشن قلب است که در طی عمل قلب باز انجام می شود. پزشک با استفاده از عمل جراحی یا دستگاه ابلیشن الگویی (پیچ و خم) بافت اسکار را در قسمت فوق العاده قلب ایجاد می کند. همانند ابلیشن کاتتر ، جای زخم سیگنال های الکتریکی سرگردان که باعث ایجاد برخی از انواع آریتمی می شود ، درمان می کند.

در صورت فیبریلاسیون دهلیزی به درمان های دیگر پاسخ نداده ، باید عمل جراحی قلب دیگری را انجام داد پس از عروق کرونر یا ترمیم دریچه قلب قرار گرفت ، چرا این روش ممکن است برای شما مناسب باشد.

ابلیشن گره AV

با ابلیشن گره دهلیزی – بطنی ، پزشک از کاتتر برای ایجاد اسکار در ناحیه ای از قلب به نام گره AV استفاده می کند. این نقطه اتصال قسمتهای فوقانی (دهلیزها) و قسمتهای تحتانی (بطن ها) است. بافت اسکار از ارسال تکانه های الکتریکی معیوب به دهلیزها جلوگیری می کند.

اگر فیبریلاسیون دهلیزی با سایر روشهای درمانی بهتر نشود ، آیا می توانید ابلیشن گره AV گزینه خوبی برای شما باشد. همچنین می توانید برای تنظیم ریتم قلب خود پس از ابلیشن گره AV به ضربان ساز قلب (باطری قلب) نیاز داشته باشید.

مزیت استفاده از روش ابلیشن قلب

مزیت استفاده از روش ابلیشن قلب

از ابلیشن فیبریلاسیون دهلیزی برای کاهش علائم و نشانه ها و بهبود کیفیت زندگی استفاده می شود. این امکان وجود دارد که یک گزینه برای فرد باشد که لرزش قلب (فیبریلاسیون) آن را با دارو یا سایر روش های درمان قابل اصلاح نیست.

خطرات ابلیشن فیبریلاسیون

خطرات ابلیشن فیبریلاسیون دهلیزی بستگی به این دارد که شما عمل سایش کاتتر یا عمل جراحی قلب باز کرده اید ، که کمتر شایع است.
خطرات عبارت اند از:

• خونریزی یا عفونت در محل عمل یا محل قرارگیری کاتتر
• آسیب به رگ های خونی
• سوراخ شدن قلب
• آسیب به دریچه های قلب
• آسیب به سیستم الکتریکی قلب ، که می تواند آریتمی را بدتر کند و برای تنظیم آن به ضربان ساز ضربان قلب احتیاج باشد.
• لخته شدن خون در پاها یا ریه ها (ترومبوآمبولی وریدی)
• سکته یا حمله قلبی
• تنگ شدن رگهایی که خون را بین ریه ها و قلب حمل می کنند (تنگی ورید ریوی)
• مرگ در موارد نادر

ابلیشن فیبریلاسیون

چگونه برای ابلیشن آماده می شوید

پزشک شما را معاینه می کند و برای آزمایش وضعیت قلب قلب تجویز می کند. وی با شما در مورد خطرات و مزایای روش تخلیه فیبریلاسیون دهلیزی صحبت کرد. بنابراین لازم است به پزشک خود در مورد آلرژی یا واکنشی که به دارو خورده اید ، اطلاع دهید. و اگر باردار هستید یا قصد بارداری دارید به او بگویید.
شب قبل از عمل به خوردن و آشامیدن نیاز دارید. اگر دارویی مصرف کنید ، از پزشک خود بپرسید که آیا باید قبل از عمل به مصرف آن ادامه دهید یا خیر. در برخی موارد ، چند روز قبل از عمل به شما دستور داده می شود که داروهای درمان آریتمی قلبی متوقف کنید.
اگر دستگاه قلب کاشته شده است ، مانند ضربان ساز ضربان قلب یا دفیبریلاتور قلب و عروق قابل کاشت ، با پزشک خود صحبت کنید تا ببینید آیا احتیاط های شخص شما باید انجام دهید؟

در طی ابلیشن کاتتر برای فیبریلاسیون دهلیزی

1. ابلیشن کاتر برای فیبریلاسیون دهلیزی در بیمارستان انجام شود. قبل از انجام عمل یک متخصص یک خط وریدی را در بازو یا دست شما قرار داده و به شما یک آرام بخش می دهند. در شرایط احتمالی امکان دارد به جای آن از بیهوشی عمومی استفاده شود تا شما در حالت خواب قرار دهید.

2. بعد از اثر بخش آرامبخش ، پزشک یا متخصص دیگری ناحیه کوچکی را در نزدیکی وریدهای کشاله ران ، گردن یا شانه بی حس می کند. پزشک یک سوزن را در رگ قرار داده و یک لوله (غلاف) را از طریق سوزن به داخل هدایت می کند.

3. پزشک کاتترها را از طریق غلاف رد می کند و آن را به مکان قلب شما هدایت می کند. وی امکان دارد رنگی را به کاتتر تزریق کن ، که به او کمک می کند رگهای خونی و قلب شما را با استفاده از تصویربرداری اشعه ایکس ببیند. در کاتترها تکثیر شده وجود دارد که می تواند برای ارسال تکانه های الکتریکی به قلب و ثبت فعالیت الکتریکی قلب استفاده شود. برای استفاده از تصویربرداری و سایر آزمایشات برای علت علت آریتمی شما ، مطالعه “الکتروفیزیولوژی (EP)” گفته می شود.

4. در مرحله بعدی پزشک از نکات کاتتر استفاده می کند تا گرما (ابلیشن رادیویی با فرکانس رادیویی) یا سرما (کرایوابیلاسیون) را در منطقه هدف اعمال کند تا بافت بین برود ایجاد شود و ایجاد شود.

5. این روش معمولاً سه تا شش ساعت طول می کشد. اما مراحل پیچیده ممکن است بیشتر طول بکشد.

6. در حین انجام این عمل ، ممکن است هنگام تزریق رنگ در کاتر یا جایی که انرژی از طریق نوک سوند تزریق می شود ، احساس ناراحتی کنید. بنابراین ، اگر هر نوع درد شدید یا تنگی نفس دارید ، به پزشک خود اطلاع ندهید.

بعد از عمل فیبریلاسیون قلب

پس از ابلیشن کاتتر برای فیبریلاسیون دهلیزی

• پس از عمل بستری می شود تا ضربان قلب و فشار خون شما برای بررسی عوارض به طور مداوم کنترل می شود.

• بسته به شرایط ، احتمالاً در همان روز روش خود را به خانه بروید.

• ممکن است بعد از عمل کمی احساس کنید ، اما درد شما بیشتر از یک هفته طول بکشد. معمولاً در طی چند روز پس از انجام عمل جراحی سوند قلب ، می توانم به فعالیت های عادی خود برگردید.

نتایج

• ابلیشن دهلیزی دهلیزی می تواند علائم و نشانه های مشکل ریتم قلب شما را کاهش دهد و کیفیت زندگی شما را بهبود بخشد. اما اثبات نشده است که خطر سکته مغزی را کاهش می دهد ، بنابراین ممکن است پزشک توصیه کند که به مصرف داروهای رقیق کننده خون ادامه دهد.

• ریتم نامنظم قلب ممکن است عود کند. عود در افراد مسن و در افرادی که بیماری قلبی دیگری دارند فشار خون بالا یا پیش از فیبریلاسیون دهلیزی را به سختی درمان می کنند ، بیشتر است.

• احتمالاً حدود سه ماه پس از عمل با پزشک خود قرار ملاقات داشته باشید. اگر فیبریلاسیون دهلیزی شما دوباره برگردید ، حالا من آن را با دارو کنترل کنید. برخی از افراد به روش ابلیشن دیگری نیاز دارند.

• حتی پس از ابلیشن موفق ، پزشک ممکن است به شما پیشنهاد دهد که از یک دستگاه مانیتور ریتم قلب مداوم ، مانند ضربات حلقه قابل کاشت استفاده کنید. در صورت بروز مشکلات قلب شما هستند ، پزشک یک ضربان ساز دائمی را خرید کند.

ابلیشن قلب و میزان موفقیت آن

میزان موفقیت عمل ابلیشن قلب

• چشم انداز بعد از عمل نسبتاً خوب است ، اما به نوع مورد و شدت آن بستگی دارد. بنابراین ، برای دستیابی به نتیجه مثبت دست کم 3 ماه لازم است.
• در مورد این روش درمانی فیبریلاسیون دهلیزی ، یک مطالعه جهانی بزرگ نشان داد که ابلیشن کاتتر در حدود 80 درصد برای افرادی که به این بیماری مبتلا هستند ، 70 درصد افراد نیز به داروهای ضد آریتمی احتیاج انجام داده اند.

• در مطالعه میزان میزان ابلیشن به طور کلی برای مشکلات مختلف آریتمی فوق بطنی مورد بررسی قرار گرفت و مشخص شد که 74.1 درصد از افرادی که تحت این عمل قرار گرفتند ، درمان با ابلیشن را موفق ، 15.7 درصد تا حدی موفق و 9.6 درصد را ناموفق می دانند.

• افزایش بر این ، میزان موفقیت به نوع موردی که نیاز به ابلیشن دارد بستگی دارد. به عنوان مثال ، میزان موفقیت افرادی که مشکلات دائمی دارند کمتر از کسانی هستند که دارای مشکلات متناوب هستند.

منبع:
www.mayoclinic.org

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!

[کل: 1 میانگین: 5]

دیدگاهتان را بنویسید