در حال بررسی پاسخ ایران هستیم


سخنگوی اتحادیه اروپا با تایید دریافت پاسخ ایران به آخرین پیش نویس توافقنامه وین، از بررسی و رایزنی اتحادیه اروپا با سایر اعضای برجام و آمریکا خبر داد.

به گزارش ایرنا، «نبیلا مسرلی» سخنگوی سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: پاسخ ایران را عصر دیروز دریافت کردیم. ما در حال مطالعه آن هستیم و با سایر شرکت کنندگان برجام و ایالات متحده در راه رو به جلو رایزنی می کنیم.

جمهوری اسلامی ایران شب گذشته پاسخ مکتوب خود را به آخرین پیش نویس توافق وین ارائه کرد و اعلام کرد در صورت واقع بینانه و انعطاف پذیری پاسخ آمریکا، توافق حاصل خواهد شد.

همانطور که از مواضع تیم ایران پیداست، اختلافات در سه مورد است که آمریکا در دو مورد انعطاف کلامی خود را بیان کرده است اما باید در متن گنجانده شود. موضوع سوم مربوط به تضمین تداوم اجرای برجام است که به واقع گرایی آمریکا برای اطمینان از نظر ایران بستگی دارد.

این موضوعات بعدازظهر دیروز (دوشنبه) در جلسه فوق العاده شورای امنیت ملی به تفصیل مورد بررسی قرار گرفت و در نهایت مواضع ایران به عنوان هماهنگ کننده مذاکرات صبح روز سه شنبه ۴ مرداد ۱۴۰۱ در اختیار اتحادیه اروپا قرار گرفت.

حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه کشورمان دیروز در جمع خبرنگاران اظهار داشت: ما به صراحت به آمریکا گفته ایم که اگر در این سه موضوع که دیدگاه های معقول است، نظر داده شود، آماده ورود به مرحله اعلام هستیم. توافق کنیم و جلسه نهایی را با حضور وزرای خارجه در وین برگزار کنیم و طبق برنامه و توافقی که داریم اقدامات بعدی را انجام دهیم.