دستگاههای آنالیز بدن برای مشخص کردن درصد چربی ، عضله و استخوان


قبل از هر چیز لازم است بدانید که مدل های مورد نیاز برای توصیف ترکیب بدن به کار برده خرید.

دو مدل متداول برای توصیف ترکیب بدن بدن عبارت از:

مدل ۲C

  • توده چربی: چربی ماده واقعی است که به نظر میرسد همواره مقدار بیشتری از حدی از آن در بدن همه ما وجود دارد و همگی نهایتا خواستاریم برای بردن این چربیهای مقاوم انجام شندهیم. با این حال وجود چربی در بدن برای ارائه عملکردهای مختلف مورد نیاز است: چربی امکان ذخیره انرژی را در بدن فراهم می کند ، از اندام های داخلی محافظت می کند ، مانند عایق عمل می کند و بدن بدن را تنظیم می کند. میزان چربی هیچ نقطه ای به صفر درصد مورد نیاز و نگهداری درصد چربی بدن در حدی کمتر از چهار درصد در درازمدت به سلامتی آسیب دیده و به هیچ وجه خرید آماده نشده است.
  • توده بدون چربی (FFM): توده بدون چربی همانطور که از اسمش مشخص است ، شامل هر چیزی است که در بدن وجود دارد و چربی نیست. این توده از بخشهای مختلف مانند تمام اندام های داخلی ، توده عضلانی ـ اسکلتی ، آب و… تشکیل شده است. هر آن چه را که چربی نیست ، در این گروه جای داد.

با در نظر گرفتن این دو مقدار برای دست آوردن درصد چربی بدن کافی است که مقدار توده چربی را به وزن کل بدن تقسیم کنید. چنانچه فقط به دست آوردن چربی بدن مدنظر داشته باشید و اندازه را بگیرید بدون چربی ، توده عضلانی و… مهم نیست ، آنالیزهایی که از روش 2 استفاده می کنند ، مناسب بوده اند.

مدل 4C

برای آنالیز دقیق پیکربندی بدن باید از روش های استفاده از آن استفاده کنید تا بدن را به صورت کامل ایجاد کنید و تقسیم کنید ، یکی از این روش های مدل چهارمولفه نیاز یا 4C است. بدن در این مدل به چهار ترکیب زیر تقسیم تقسیم:

  • آب: میزان آب در بدن بزرگسالان بیش از 50 درصد است. آب در چربی ، عضله ، خون و سایر مایعات بدن وجود دارد. این ترکیبات را باورید در یک تقسیم بندی بندر ریزتر به آب داخل بدن افراد بدن (آب میان سلولی) و آب خارج سلولی (آب خارج سلولی) تفکیک کرد.
  • پروتئین: نسبت این ماده در بدن بازتابی از پروتئین موجود در عضلات بدن است.
  • مواد معدنی: مواد معدنی عمدتاً در دو محل در بدن ذخیره کرد: جریان خون و داخل بافت استخوانی.
  • چربی

حتما بخوانید: لاغری و کاهش وزن با روش های جراحی

عوامل تأثیر تأثیر بر روی بدن


سیستم بدن تحت تأثیر عوامل واقعی قرار گرفته است که انسان قادر به کنترل آنها نیست. این عامل عبارتند از:

  • سن: چنانچه برنامه مناسبی برای تقویت عضلات شما باشید ، توده عضلانی به موازات افزایش سن تحلیل تحلیل کرد. در نتیجه متابولیسم کندتر تجربه کنید.
  • جنسیت: میزان چربی در بدن زنان بیشتر از مردان است ، این تفاوت راهکاری طبیعی برای آماده شدن بدن زنان برای بارداری و شیردهی است.
  • ژنتیک: ژن خطر نقش مهمی در سطح طبیعی طبیعی چربی یا استعداد بدن برای حفظ و ذخیره چربی در مکان معین دارند.
  • هورمونهای: هورمونهای بر احتباس آب و ترکیب بدن تأثير گرفتند.

سیستم بدن سالم


درصد نرمال چربی در بدن زنان و مردان

توصیف زن

مرد

چربی نیاز ۱۰٪ تا ۱۳٪ ۲٪ تا ۵٪
ورزشکاران ۱۴٪ تا ۲۰٪

۶٪ تا ۱۳٪

اندام متناسب ۲۱٪ تا ۲۴٪

۱۴٪ تا ۱۷٪

قابل قبول است ۲۵٪ تا ۳۱٪ ۱۸٪ تا ۲۴٪
چاق بیشتر از 32٪

بیشتر از 25٪

درصد چربی در بدن پزشکان پایین تر از این است که این افراد در فعالیت های ورزشی بهتر دو و دوچرخه سوار هستند. به طور نهایی بیش از حد چربی نیز مطلوب نیست و نشان دهنده وجود مشکلی در بدن است. سندرم سه گانه زنان ورزشکار ، شامل اختلالات تغذیه ، اختلالات قاعدگی و کاهش تراکم استخوان همراه با افزایش احتمال استفاده از پوکی و شکستگی استرس ، خطر آسیب دیدگی و بروز عوارض گوناگون افزایش یافته است. چاقی یا اضافه وزن باعث افزایش درصد چربی بدن شد. برای بهبود ترکیب بدن لازم است که حجم توده بدون چربی را از طریق تقویت عضلات و استخراج افزایش داد و چربی اضافی بدن را از بین ببرید.

حتما بخوانید: لاغری و رفع سلولیت بدون ورزش با دستگاه و روش تهاجمی و غیرتهاجمی

روش آنالیز ترکیبات بدن


اطلاع از ترکیبات بدن اولین گام برای بهبود آن است ، بنابراین بهتر است آنالیز بدن شما هر چه سریعتر انجام دهید. تفسیر آنالیز بدن اطلاعات ارزشمندی راجع به وزن ، چگونگی ارتقاء سلامت بدن و کمک به دست یافتن به اندامی متناسب در اختیارتان احساس گذارد. خوشبختانه روشهای متعددی برای اندازه گیری فشار بدن وجود دارد. برخی از این روشهای سریع و آسان است ، هرچند فقط اطلاعات کلی و پایه را در اختیارتان پشتگذارد. برخی از روشهای پرهزینه و جدید هستند و باید توسط کارشناسی مجرب انجام شوند. در این بخش چهار روش متداول آنالیز ترکیبات بدن را توضیح می دهند.

کولیس چین پوستی

این روشی است که در باشگاه های ورزشی بسیار متداول است. کولیس عموماً به دلیل قابل حمل بودن و استفاده آسان از کار برده ، هر فرد بعد از آموزش و با کمی تمرین از کولیس استفاده کند. برای اندازه گیری با کولیس کافی است که بدن خارجی بدن را در چند نقطه بین دو انگشت بگیرید ، چین پوستی را بین دو بازوی کولیس قرار داده و اندازه بزنید. اعداد به دست آمده در محاسبات ریاضی ساده جای جای قرار دادن تا توده چربی در کل بدن به دست بیاید. همانطور که امبلینید ، این روش بسیار ساده است. آنالیز مدل ۲C (دومولفه مورد) را واقعیید به راحتی با کولیس انجام داد. کولیس فقط به شما میگوید که درصد چربی بدن چقدر است. زمان آنالیز با کولیس باید به این نکات نیز توجه کنید: آیا نتایج ممکن است در تمام اندازه گیریگیری یکسان نباشد ، و مجددا پذیرفته شود (به دست آوردن نتایج یکسان در اندازه مورد نیاز برای حملات مختلف) به اندازه آنالیزهایی که با دستگاههای پزشکی انجام نمی دهند ، انجام شود ؛ دستگاه های پزشکی به انواع خاص طراحی شده اند که واریانس کاهش یافته و به شدت افزایش یافته است.

وزن‌سنجی هیدرواستاتیک

وزن بدن هیدرواستاتیک که به وزن خسنجی زیر آب نیز موسوم است ، درصد چربی بدن را با استفاده از وزن بدن زیر آب اندازه گیری می کند. برای به دست آوردن وزن زیرآب لازم است که تمام هوای موجود در ریه های خالی کنید و سپس همانطور که روی ترازوی مخصوص نشسته بهاید ، زیر آب فروبروید. وزن زیر آب با وزن روی خشکی را امتحان کنید و این اعداد را به چگالی آب مورد استفاده قرار دهید در معادلات نیاز به موقعیت خرید. درصد چربی با استفاده از این محاسبات به دست ابرآید. وزن دارویی به هیدرواستاتیک به شرط صحیح انجام شد ، روشی بسیار دقیق برای اندازه گیری سرطان درصد چربی بدن است و غالباً به عنوان درجه طلایی آنالیز ترکیبات بدن در نظر گرفته شد. بااین حال وزن خسنجی هیدرواستاتیک نیز به اندازه اندازه گیری با کولیس ، فقط درصد چربی بدن را محاسبه کرد و در مورد توده عضلانی اسکلتی ، آب بدن و توده بدون چربی به دست اقدام کرد.

DEXA

DEXA که چند بار دیگر DXA نیز گفته است ، آزمایشی پزشکی است که برای انجام آن باید روی تخت مخصوص دراز بکشید تا اشعه ایکس از بدنتان حرکت کند ؛ تفاوت بین انرژی که در ابتدا به بدن تابانده شد و انرژی اندازه گیری شد خروجی از بدن اندازه گیری کرد. اگر DEXA در ابتدا برای اندازه گیریگیری تراکم استخوان ابداع شد ، برای اندازه گیری توده چربی چربی و توده عضلانی نیز کاربرد دارد. اسکن DEXA در کنار وزن و سنجی هیدرواستاتیک به عنوان استاندارد زرین در اندازه گیری درصد خون چربی بدن در نظر گرفته شد. DEXA برخلاف کولیس و وزن خسنجی زیر آب اندازه اندازهگیری انواع مختلف بدن را دارد ؛ هر بازو و بالاتنه به طور جداگانه اسکن را امتحان کنید تا توده چربی ، توده بدون چربی نرم و تراکم استخراج هر بخش با دقت اندازه گیری شود. برای انجام دادن اسکن DEXA لازم است که از بیمارستان یا کلینیک مجهز به دستگاه DEXA وقت بگیرید.

آنالیز امپدانس زیستی الکتریکی

آنالیز امپدانس بیوالکتریک (BIA) جریان الکتریکی کوچکتر را در بدن فرد برقرار کرد و مقاومت در برابر عبور جریان از آب بدن (امپدانس یا مقاومت ظاهری) را افزایش داد. بدن بعدی بعد از اندازه گیری مبارزه با ظاهر ظاهری محاسبه کنید. این روش برخلاف روش های دیگر نیازی به حضور تکنیسین ندارد و واقعاً این اندازه را با استفاده از دستگاه BIA و طبق دستورالعمل انجام می دهید. دستگاههای BIA در بازه کیفیت و دقت در نیاز وجود دارند و باید بدانند که تمام این دستگاههای بدن بدن را در آنالیز قرار می دهند. در برخی از دستگاهها از BIA برای اندازه گیری مستقیم مقاومت ظاهری استفاده کنید و نتیجه را به بالاتنه تعمیر داده اید. دستگاههای استفاده فقط امپدانس بازو را مستقیماً اندازه شگفت انگیز و نتیجه را برای پایین تنه تخمین زده است. حال آن که دستگاه های مدرن پزشکی مورد نیاز کل بدن را به طور مستقیم اندازه گیری می کنند و بسیار دقیق هستند ، به گونه ای که اندازه گیری می شود با نتایج روش های “استاندارد طلایی” همخوانی دارد ، بدون آن که از روش های آن به فرد تحمیل کند. دستگاه پیشرفته ترین BIA حتی قابلیت آنالیز بخش های مختلف را دارد. چون BIA آنالیز را از طریق اندازه گیری شیر آب انجام داد ، اطلاعات مفیدی را از تفسیر آنالیز به دست شیدآید. اگر واقعا همه دستگاهها BIA درصد چربی بدن را گزارش می دهند ، دستگاه های پیشرفته و وزن آب بدن ، توده اسکلتی ـ عضلانی ، توده بدون چربی و… را نیز در اختیار می گذارند.

چه زمانی باید ترکیب بدن را تغییر بدهیم؟


اگر درصد چربی بدن بسیار بالا باشد ، باید آن را کاهش دهید تا وضعیت سلامتی را بهبود بخشید ، عملکرد ورزشی را افزایش دهید و در مجموع حال بهتری پیدا کنید. همچنین خطر ابتلا به بیماری های مختلف نیز با کاهش وزن کمتر افزایش یافته است. اگر درصد چربی بدن پایین تر از چربی باشد ، باید تغییر دهید تا درصد چربی افزایش یافته و سلامتیتان به خطر نیفتد. در صورتی که افراد خواهان ترکیبات بدن خود را تغییر دهید تا سالمیدتر شوید و اندام متناسب را پیدا کنید ، باید اقدام کنید که توده عضلانی افزایش یافته و توده چربی اضافی را تغییر دهید. برای این منظور واقعید رژیم غذایی‌تان را تغییر بده ، برنامه ورزشی منظمی را شروع کنید یا با رعایت رژیم غذایی مناسب و ورزش منظم به هدفتان برسید.

دیدگاهتان را بنویسید