دفاعیات نماینده انقلابی مجلس از انتشار عکسش در امامزاده داوود/رضاخواه: رفته بودیم از مسئولان منطقه بپرسیم – پایگاه خبری مدرس


گزارش کردن سایت خبری مد آقای نماینده مجلس و تصاویرش با نگاه به دوربین این روزها به یکی از سوژه های اصلی سیل شبکه های اجتماعی تبدیل شده است. مسئولانی که در بازدید میدانی از مناطق سیل زده بدون رعایت نکات ایمنی تصاویر لباس های گلی خود را منتشر می کنند. اکنون متهم به رفتار پوپولیستی هستند. بازی با احساسات مردم برای رسیدن به شهرت. مجتبی رضاخواه یکی از ۷ نماینده تهران است که تصاویرش با نگاه به دوربین سیل امامزاده داود بیشترین واکنش ها را به همراه داشت. او او درباره این اظهارات صحبت می کند.

اول اینکه بر چه اساسی تصمیم گرفتید به عنوان نماینده تهران در محل سیلاب حضور داشته باشید؟

وقوع سیل بیانگر کم کاری و احتمالاً کنار گذاشتن اقدامات نهادهای درگیر است. البته دلایل و علل وقوع چنین حادثه دلخراشی باید بررسی شود، از این رو با تعداد ۷ نماینده تصمیم گرفتیم با مسئولان نهادهای منطقه دیدار و موضوع را به دقت بررسی کنیم. از این نظر بررسی دقیق موضوع از دیدگاه ما ضروری است. در نهایت سازمان منابع طبیعی، آب منطقه ای، ستاد مدیریت اورژانس همگی درگیر موضوع شدند. سیل بزرگتری در سال ۲۰۱۴ در این منطقه رخ داد، اما تلفات آن چندان زیاد نبود. ۱۰۰ درصد باید بررسی می شد که چرا وقتی حجم سیل کمتر بود اما چنین قربانیانی وجود داشت.

این گفته شما درست است، اما احتمالا نظراتی را که برای شما گذاشته شده است، دیده اید که گفته اند ۲۴ ساعت بعد در سایت حضور پیدا کرده اید و می توانید چکمه و لباس ایمنی بپوشید، اما این کار را نکردید.

اول اینکه ۲۴ ساعت نگذشته بود و در همان روز اتفاق افتاد و ما این بازدید را از قبل برنامه ریزی نکرده بودیم و به یکباره اتفاق افتاد.

این انتقاد ما نیست، این بحثی است که در توییتر و فضای مجازی مطرح شده است.

شاید اگر شما جای ما بودید همین اتفاق می افتاد چون می خواهید به خاطر یک موضوع بحرانی سریعتر به تصادف برسید و وقت ندارید چکمه و لباس مناسب تهیه کنید، طبیعی است که ما نگیریم. قرار دادن. افرادی را می خواهم که در آنجا مشغول هستند بیایید از برخی ابزارها برای آماده سازی استفاده کنیم. طبیعتاً ما نمی خواهیم سربار نیروهای امدادی باشیم که در آنجا کار می کنند. به نظر من این موضوع در کلاس بعدی مهم می شود. نکته اصلی این است که تهران و چند استان کشور درگیر چنین سیل هایی هستند، آیا می توان از عملکرد کنترلی مجلس استفاده کرد تا در دو سه روز و سال آینده این موضوع تکرار نشود.

در مورد عکس های گرفته شده به خصوص از شما گفته می شود که به دوربین نگاه می کنید و انگار هدف اصلی شما گرفتن این عکس های خاطره انگیز است…

اولاً حضور نماینده در منطقه برای نظارت لازم است، ثانیاً به نظر من خوب است که در جریان این موضوع قرار گیرند و مردم هم بدانند که نمایندگان مردم به دنبال اتفاقی هستند که الان رخ داده است. حداقل در دو روز آینده اتفاق می افتد و دیگر تکرار نخواهد شد. زمانی که ناگهان قصد حضور در محل حادثه را داشتیم، هیچ گروه گزارشگری و حتی یک خبرنگار همراه ما نبود و علاوه بر این، عکس ها توسط دوربین های موبایل از افرادی که در منطقه بودند گرفته شد. به همین دلیل این که بگوییم مثلاً برای استفاده تبلیغاتی بوده است، هیچ وقت درست نیست، چون اصلاً امکانش نبود و هیچ خبرنگاری همراه ما نبود.

رضاخواه: در انتشار چند عکس ناخوشایند بود/ رسانه ها به مسائل توییتی نپردازند

شما در تمام عکس ها مستقیماً به دوربین نگاه می کنید و اکنون متهم به تقلب هستید. حتی برخی آن را با سلفی موگرینی مقایسه می کنند.

حداقل شاید ۲۰ تا ۳۰ نفر از عابرانی که جزو نیروهای امدادی نبودند مشغول فیلمبرداری بودند و این ادعای بسیار عجیبی است که می گویند یک نفر می تواند همه دوربین ها را یکجا تماشا کند. فکر می کنم این ادعا از سوی افرادی است که می خواهند این اضطراب را ایجاد کنند. بنابراین من منکر اصل موضوع نیستم، ممکن است در دو یا سه عکس این اتفاق افتاده باشد، وقتی ۲۰ تا ۳۰ موبایل برای عکس گرفتن داشته باشند خیلی غیرعادی نیست، ممکن است در دو عکس این اتفاق افتاده باشد. یا سه تلفن همراه نیز. به نظر من نقش رسانه ها باید مهمتر باشد، اینکه چنین سیل در حال وقوع است و با وجود اینکه هشدارهایی داده می شود و متاسفانه برخی از هموطنان ما درگیر آن هستند، نشان می دهد که به جای پرداختن به موضوع اصلی، که نشان می دهد به جای پرداختن به موضوع اصلی، این واقعیت است که چنین سیل در حال وقوع است و علیرغم اینکه هشدارهایی داده می شود و متاسفانه برخی از هموطنان ما درگیر آن هستند، نشان می دهد. رسانه های ما نیز حاشیه پرداخت می کنند.

تا امروز ۵۶ نفر از هموطنان جان خود را از دست دادند، نکته ناراحت کننده این است که مسئولان با وجود هشدار نسبت به این حادثه، مناطق سیل خیز را تعطیل نکردند. چه کسی مسئول این قصور است؟

ضمن اینکه حضور نمایندگان برای این امر بسیار ضروری است، زیرا وقتی به محل رسیدیم متوجه شدیم که همه این دوستانی که نام بردم از هشدارهای هواشناسی مطلع هستند. ببینید دبی سیل که چهارشنبه شب اتفاق افتاد چیزی در حدود ۱۵ متر مکعب در ثانیه بود، اما ما در سال ۲۰۱۴ سیل ۵۰ متر مکعبی داشتیم که چنین تخریبی ایجاد نکرد. چه اتفاقی افتاده که این سیل باعث این قربانیان شده است، در بررسی های انجام شده مشخص شد در کانالی که باید سیل از آن عبور کند، ساخت و ساز غیرمجاز انجام شده و خودرویی در کنار آن پارک شده است.معبر سیل که کانال مسیل، راه را مسدود کرد و همین امر باعث شد سیل وارد امامزاده و مغازه ها شود و مردم در سیل گرفتار شده و سقف بالای سرشان تخریب شود. با حضور خود در اینجا از ستاد مدیریت اورژانس پرسیدیم که چرا با وجود اعلام احتمال وقوع این اتفاق، منطقه به طور کامل تعطیل نشده است و حالا دلایلی وجود دارد که آن را جدی نگیریم. اگر قرار باشد به موضوع اصلی که جلوگیری از تکرار این فاجعه است رسیدگی شود، طبیعتا نمایندگان باید در آن منطقه حضور داشته باشند و از مسئولان مربوطه سوال کنند که البته موضوع سوال ما در منطقه هم بود که چرا؟ صندلی مدیریت اضطراری کل منطقه خیلی جدی نبود. در نهایت تعدادی از هموطنان ما که بیش از ۲۰ نفر تخمین زده می شود گرفتار این موضوع شدند. طبیعتا برای اینکه این موضوع در سایر مناطق کشور تکرار نشود باید مورد تاکید مسئولان قرار گیرد و حضور آنها در منطقه می تواند به کاهش این گونه حوادث کمک کند.

الان این عکس ها وجود دارد و دید عموم این است که دوستان رفتند عکس بگیرند.

فکر نمی‌کنم این دیدگاه عموم مردم باشد، اتفاقاً، فکر می‌کنم این دیدگاه برخی افراد در رسانه‌ها است که می‌خواهند این را القا کنند. در دو روز گذشته دیدید که مردم اصل حضور را تایید کردند. شاید در انتشار برخی عکس ها کمی بد سلیقه بود.

به عنوان مثال، آیا شما اشتباه متوجه نمی شوید که چگونه با آن شارژر حمل و نقل می کنید و چگونه به دوربین ها نگاه می کنید؟

به طور کلی انتظار می رود رسانه ها با مشکلات چیپ برخورد نکنند. چی میگی لودر تا حالا ندیدی مسئولین مملکت سوار هلیکوپتر بشن تا برن به منطقه ای که راه دیگه ای نمیشه رفت تو یه منطقه بحرانی که عبور از جاده غیر ممکنه. رسمی کنار می ایستد تا گیج نشود .

در آن زمان، لودر احتمالاً مشغول عملیات نظافت بود.

حرف شما متناقض است، وقتی می گویید چرا چکمه نپوشیدید، ما می گوییم نمی خواستیم نیروهای امدادی را در آنجا درگیر کنیم، اینجا می گویید درگیر بودند، چرا شما را سوار کردند.

اینها اصلاً متناقض نیستند خیلی واضح است.

اتفاقاً آن طرف قضیه مشخص است، وقتی بتوان با هلیکوپتر مسئولان را برای رسیدگی به موضوع جابه‌جا کرد، از طرفی استفاده از لودر چندان غیرعادی نیست. برخی تلاش می کنند حضور خوب مسئولان در منطقه را زیر سوال ببرند.

نه اصلا اینطور نیست، وزیر کشور هم آنجا بود و حتی یک نکته منفی هم از او ندیدیم.

آیا ممکن است کسی بدون استفاده از چنین ابزاری از منطقه ای پر از گل عبور کند؟ اصل ماجرا را نباید فدای حاشیه کرد.

من می گویم که اصل امر به ثمر می رسد که شما ملاقات کنید

دقیقا همینطور است و روز یکشنبه ساعت ۱۱:۳۰ در اتاق نمایندگان استان تهران با نهادها و سازمان های مرتبط با این موضوع جلسه ای دارند که این جلسه در پی همان بازدیدی است که انجام شد. من فکر می‌کنم اصل موضوع رها نشده است، در واقع تشخیص اینکه کدام سازمان‌ها و نهادها مقصر هستند و شکست خورده‌اند و طبیعتاً در جلسه امروز به این موضوع رسیدگی می‌شود.

انشالله اگر مشکلی نیست دوباره به این موضوع بپردازیم و مردم بفهمند که این عکس ها شفاف نیست و شما به موضوع می پردازید.

البته همینطور خواهد بود و الان که تفاسیر بیشتر شده شخصاً مسئول بودم و بعد از جلسه می توان پروتکل جلسه را منعکس کرد.

چرا که این موضوع در مورد عکس سال گذشته آب سیستان مطرح شد زیرا چالش آب در آنجا به طور کامل حل نشد.

باز هم این حرف شما اشتباه است، اتفاقاً من دوست دارم وقتی رسانه ها می خواهند موضوعی را منعکس کنند، صادقانه این کار را انجام دهند. می دانید چند روستا در استان سیستان و بلوچستان داریم که مشکل آب دارند.

الان آمار دقیقی ندارم اما گزارش رسانه ها و انتقادات معین سعیدی نماینده مردم چابهار از تریبون محلس موید ادامه چالش آب استان است.

در استان سیستان و بلوچستان بیش از دو هزار روستا مشکل آب دارند و شما می توانید با نماینده چابهار که در آن بازدید حضور داشت تماس بگیرید و از او بپرسید چند درصد از آن ها؟ روستاها پس از رفع مشکل آب آنها در آن بازدید.

یعنی می گویید انتشار آن عکس ابتدا موضوع را جسور کرد و سپس تلاش شما و همکارانتان محقق شد؟

اینها چیزهای عجیبی نیست، یک سند مکتوب وجود دارد و می توانید به سازمان برنامه مراجعه کنید و ببینید در بودجه ای که برای پاکسازی استان سیستان و بلوچستان و استان خوزستان در نظر گرفته شده بود بعد از سفر ما چه تغییری کرده است.

اما همچنان در سیستان و خوزستان مشکل آب داریم

توقع ندارید وقتی دو هزار روستا در یک استان دچار مشکل تنش آبی هستند با یک بار مراجعه همه مشکل حل شود.

چند درصد از مشکلات این روستاها حل شده است؟

الان تقریبا ۵۰ درصد آنها یا مشکلشان را حل کرده اند یا عملیات عمرانی آنها شروع می شود، یعنی هزار روستا.

فکر نمی کنید حتی اگر آن عکس ها با گوشی دوستان گرفته می شد، اگر با حالت عکس حافظه دار نبود، بسیاری از این اتفاقات رخ نمی داد.

ببینید همانطور که گفته شد ممکن است در انتشار برخی عکس ها بد سلیقه یا بد سلیقه ای صورت گرفته باشد.

نه، من می گویم شما باید خودتان ارزش را در آنجا رعایت کنید؟

اگر جای من بودید، وقتی جایی می روید و ۲۰ نفر را می بینید که موبایل در دست دارند و عکس می گیرند، فکر می کنید می توانید همه آنها را مدیریت کنید؟

آنها می توانند عکس بگیرند، اما اگر به شما بگویند آقا رضا دوست داری عکس بگیری، بایستی و در موقعیت عالی عکس بگیر.

خیلی خوشحالم که این همه جزئیات را وارد می کنید و در مورد آنها سؤال می کنید، اما می خواهم بپرسم که آیا این جزئیات را فقط در دو عکس بررسی می کنید. مثلا اگر یک پرونده اخلاقی پیش بیاید یا یکی مثل شهردار تهران همسرش را بکشد، اینقدر نگران او هستید؟

حتما وارد شدیم

آیا در این شکاف فعلی اتفاق می افتد، آیا رسانه ها وارد شدند؟ من اینجا هستم تا به شما خوشامد بگویم.

نمیشه بهم بگی شاید بهتر بود اینطوری به دوربین نگاه نمیکردی؟

بهتر بود برای مدیریت این کارها تیمی از خبرنگاران همراهمان بود، چون وقتی درگیر هزار و یک کار هستم، انتظار این است که یک جا را نگاه کرده باشم. وقتی همزمان مشغول چند کار هستم، ممکن است چندین اشتباه مرتکب شوم. شاید اگر بهتر مدیریت می شد خوب بود و نظر من این است که اینها مسائل فرعی و حاشیه ای است و موضوع اصلی را نباید فراموش کرد.