دود آتش سوزی اینجاست تا بمانید. در اینجا نحوه تمیز کردن هوای داخل خانه آورده شده است.


آتش سوزی شدید که تابستان امسال در بیشتر مناطق غربی ایالات متحده رخ داد و دود را در صدها مایل پخش کرد ، همچنان میلیون ها نفر را به خطر می اندازد.

در پاییز امسال انتظار می رود تعداد بیشتری از آنها در دسترس باشند. این یک نگرانی عمده برای سلامتی است زیرا ذرات میکروسکوپی در دود آتش سوزی که توسط باد حمل می شوند ، می توانند به عمق ریه ها نفوذ کرده و به جریان خون شما حرکت کنند. یک مطالعه ، قرار گرفتن در معرض دود آتش سوزی را با افزایش دو برابری میزان آسم و افزایش 40 درصدی سکته مغزی و حمله قلبی مرتبط دانست. تحقیقات دیگر دخانیات را با بستری شدن در بیمارستان ، ویزیت های اورژانس و مرگ های زودرس مرتبط می کند.

توصیه استاندارد این است که وقتی دود شدید در هوا است داخل خانه بمانید. اما دود می تواند وارد خانه یا آپارتمان شما شود. بنابراین ممکن است بخواهید سرمایه گذاری در تجهیزاتی را برای تمیز کردن هوای داخل خانه خود در نظر بگیرید ، به ویژه با تغییرات آب و هوایی که احتمالاً دامنه و شدت آتش سوزی ها را افزایش می دهد.

دبورا بنت ، استاد بهداشت عمومی در دانشگاه کالیفرنیا-دیویس می گوید: “من فکر می کنم ما اکنون به حدی آتش سوزی کرده ایم که مردم باید آن را به عنوان چیزی که می خواهند بخرند تصور کنند.” “حتی اگر آنها فقط در هنگام آتش سوزی روشن شوند ، زمان های زیادی وجود دارد که آنها را روشن کنند.”

بسته به شرایط و البته بودجه شما ، گزینه های زیادی برای تمیز کردن هوای خانه وجود دارد.

اگر سیستم تهویه مطبوع دارید ، به احتمال زیاد هوای داخل خانه را به گردش در می آورد تا هوای بیرون را جذب کند. اما اگر کولر گازی با سیستم “هوای تازه” دارید که هوای بیرون را وارد می کند ، باید در روزهای دود شدید هوای تازه را خاموش کنید. اگر نمی دانید چگونه ، از مشاوره حرفه ای کمک بگیرید.

و حتماً تمام درها و پنجره ها را ببندید. در غیر این صورت ، تلاش های شما بی نتیجه خواهد بود.

با نصب فیلتر با راندمان بالاتر که قادر به جذب بخش بزرگی از ذرات ریز دود است-اگر بخواهید 100٪ آن را دریافت نکند-می توانید واحد HVAC یا کوره خود را به سیستم تمیز کردن هوا بهتر تبدیل کنید.

برای مقابله با دود آتش سوزی ، بسیاری از کارشناسان بهداشت عمومی و کیفیت هوا توصیه می کنند فیلتر MERV 13 شناخته شود. MERV یا “حداقل مقدار گزارش کارایی” مقیاسی از 1 تا 20 است که توانایی فیلتر در جذب ذرات را ارزیابی می کند. MERV 1 کمترین رتبه را دارد و کمترین تأثیر را بر کیفیت هوا نشان می دهد ، در حالی که فیلترهای دارای درجه MERV 17 یا بالاتر در اتاق عمل بیمارستان و اتاقهای تمیز استفاده می شود.

می توانید فیلترهای MERV 13 را در فروشگاه های بزرگ مانند Costco ، Home Depot و Lowe یا به صورت آنلاین از چندین فروشنده خریداری کنید. MERV 13 باید حدود 20 دلار هزینه داشته باشد یا اگر بسته هایی از آنها را خریداری کنید ، بسیار کمتر است.

قبل از نصب فیلتر جدید ، ابتدا با متخصص HVAC مشورت کنید تا مطمئن شوید سیستم شما می تواند آن را در خود جای دهد. هرچه فیلتر کارآمدتر باشد ، جریان هوا را بیشتر کاهش می دهد ، ظرفیت خنک کننده کولر گازی را کاهش می دهد و برای کارکردن بخاری به انرژی بیشتری نیاز دارد.

اگر هوای مرکزی ندارید ، یا آن را دارید و می خواهید توانایی سیستم خود را در پاکسازی هوا افزایش دهید ، خرید یک پاک کننده هوای قابل حمل با هوای ذرات با کارایی بالا یا فیلتر HEPA ، که تقریباً همه ذرات را حذف می کند را در نظر بگیرید. اندازه کوچکی که در دود یافت می شود.

می توانید آن را در اتاقی که بیشتر در طول روز از آن استفاده می کنید قرار دهید ، سپس شب آن را به اتاق خواب خود منتقل کنید. اگر دود واقعاً بد شد ، آن را در اتاق دلخواه خود بگذارید و تا آنجا که ممکن است آنجا بمانید.

سارا کوفیلد ، متخصص کیفیت هوا در شهر میسولا سیتی می گوید: “اگر یک پاک کننده هوا با اندازه مناسب با فیلتر HEPA واقعی دارید و آن را در اتاقی قرار داده و درها و پنجره ها را می بندید ، هوای تمیز شما بسیار سریع است.” بخش بهداشت در مونتانا ، که سهم خود را از دود آتش سوزی در سالهای اخیر داشته است.

اگر بچه دارید یا خانه خود را با افراد دیگر به اشتراک می گذارید ، در حالت ایده آل باید یک پاک کننده هوا برای هر اتاق خواب داشته باشید. از طرف دیگر ، ممکن است لازم باشد همه را در شب هنگام یک اورژانس دود در یک اتاق قرار دهید.

پاک کننده های هوایی قابل حمل HEPA از 100 دلار تا بیش از 1000 دلار هزینه دارند ، تا حدی بسته به تعداد فوت مربعی که می توانند به طور موثر تمیز کنند. برای تمیز کردن یک اتاق ، می توانید یک اتاق کاملا خوب با قیمت کمتر از 200 دلار تهیه کنید.

همه دستگاههای تمیز کننده هوا که در کالیفرنیا فروخته می شوند باید دارای مجوز از هیئت منابع هوایی کالیفرنیا باشند ، که لیستی از پاک کننده های هوایی را که دارای مجوز است ارسال می کند. همچنین ممکن است بخواهید به لیست بهترین و بدترین پاک کننده های هوا در Consumer Reports و در مورد موارد انتخاب شده توسط وب سایت بررسی محصول نیویورک تایمز ، Wirecutter ، نگاهی بیندازید.

کارشناسان بهداشت عمومی هشدار می دهند که باید از وسایلی که به عنوان پاک کننده هوا فروخته می شوند اما در واقع ازن ساطع می کنند ، اجزای اصلی مه دود اجتناب کنید. تابلوی منابع هوایی همچنین لیستی از دستگاه های ساطع کننده ازن را منتشر می کند.

جینا اسپادافوری ، ساکن وست ساکرامنتو ، هم دارای سیستم تهویه مطبوع مرکزی با فیلتر فوق ضخیم و هم پاک کننده هوای قابل حمل HEPA است که در اتاق خواب خود نگهداری می کند. اسپادافوری 63 ساله مبتلا به آسم جدی است و مدتهاست نگران کیفیت هوا در خانه اش است.

در سالهای اخیر ، او روزهای زیادی از دود خطرناک آتش سوزی را تحمل کرده است و این نحوه استفاده از HVAC خود را تغییر داده است. او می گوید: “من احتمالاً بیش از گذشته از تنظیمات مخصوص فن استفاده می کنم تا هوا را فیلتر کنم نه اینکه آن را گرم یا سرد کنم.”

در روزهای بد هوا ، او یک ساعت قبل از خواب تمیز کننده هوای قابل حمل را روشن می کند و در را می بندد تا هوا “فوق العاده تمیز شود” و یک خواب خوب بخوابد. او می گوید: “این فقط نوعی خط دفاعی دوم است.”

یک گزینه ارزان تر نیز وجود دارد: با اتصال یک فیلتر با کارایی بالا به یک فن جعبه برقی ، دستگاه تصفیه هوا را خودتان بسازید. شما می توانید یک فن مناسب با قیمتی در حدود 30 دلار و فیلترها را با قیمت حدود 20 دلار – یا به صورت عمده ارزان تر تهیه کنید.

وب سایت montanawildfiresmoke.org راهنمای نحوه ساخت چنین پیشگیری را منتشر می کند. آژانس حفاظت از محیط زیست دارای سوالات متداول در مورد پاک کننده های هوای جعبه ای با دستورالعمل ساخت آنها است.

EPA توصیه می کند فقط از پنکه های جعبه ساخته شده در سال 2012 یا بعد استفاده کنید ، زیرا مدلهای قبلی می توانند بیش از حد گرم شوند و باعث آتش سوزی شوند.

به گفته EPA ، آزمایشات آزمایشگاهی به وضوح نشان داده است که چنین دستگاه هایی که خودتان انجام می دهید بی خطر هستند ، اگرچه ممکن است اتاق را گرم کرده و سر و صدای بیشتری نسبت به پاک کننده های قابل حمل HEPA ایجاد کنند.

برای کسانی که حتی نمی توانند تمیز کننده هوا را از فن خانه تهیه کنند ، سازمان های غیر انتفاعی و دولت محلی کمک کرده اند. افرادی که پول زیادی ندارند به احتمال زیاد در خانه های مسن تر و نشتی زندگی می کنند که سیگار بیشتری در آن وارد می شود. آنها همچنین بیشتر به بیماری مزمن مبتلا هستند و در نتیجه به هوای تمیز بیشتر نیاز دارند – در حالی که توانایی مالی آن را ندارند. به

Amy Cilimburg ، مدیر اجرایی آن گفت: Climate Smart Missoula ، یک موسسه غیرانتفاعی مونتانا ، در سالهای اخیر حدود 500 دستگاه پاک کننده هوا را بین افراد کم درآمد و خانه نشین توزیع کرده است.

در کالیفرنیا ، منطقه مدیریت کیفیت هوا در منطقه خلیج ، 3000 دستگاه فیلتراسیون هوا را برای افراد کم درآمد با شرایط تنفسی در 9 شهرستان ارائه می دهد. انجمن ریه آمریکا نیز پاک کننده هوا را به افراد نیازمند اهدا کرده است.

کیلمبورگ ، که فکر می کند دولت های فدرال و ایالت ، بیمارستان ها و بیمه ها باید وارد عمل شوند ، اما این تلاشها در مقایسه با نیازهای بسیار اندک است. او روزی را پیش بینی می کند که کارکنان پزشکی در کلینیک به بیمار بگویند: “اوه ، نگاه کنید ، با توجه به x ، y یا z ، شما فقط باید یکی از این فیلترهای HEPA را با خود به خانه ببرید. “

مطالب مرتبط

تماس با ما ارسال یک نکته داستاندیدگاهتان را بنویسید