دیابت نوع ۲ – ۱۰ نکته که باید در مورد یکی از داروهای تجویز شده برای دیابت بدانید!

این اغلب اولین خط درمان دارویی برای بسیاری از افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ است… متفورمین که با نام تجاری گلوکوفاژ نیز فروخته می شود، داروی شگفت انگیز اوایل دهه ۱۹۹۰ برای بیماران دیابتی نوع ۲ بود. حق ثبت اختراع بیشتر انواع متفورمین منقضی شده است به طوری که حتی در ایالات متحده دیابتی ها معمولاً می توانند دارو را با قیمت حدود ۴ دلار در ماه خریداری کنند، اما این دارو یکی از مفیدترین داروهای موجود برای افزایش حساسیت به انسولین و کنترل سطح قند خون است. در اینجا نکاتی وجود دارد که باید در مورد این دارو بدانید:

۱. متفورمین یک داروی منحصر به فرد است. همراه با رژیم غذایی و ورزش، می تواند به جلوگیری از پیشرفت پیش دیابت به دیابت نوع ۲ کمک کند.

۲. متفورمین ممکن است به کاهش وزن کمک کند. Actos (پیوگلیتازون) و آواندیا (روزیگلیتازون) نیز حساسیت به انسولین را افزایش می‌دهند، اما به قیمت فعال کردن ژنی که رشد سلول‌های چربی جدید را تشویق می‌کند. متفورمین با حساس‌تر کردن سلول‌ها به انسولین به دیابت نوع ۲ کمک می‌کند تا سطح قند خون را کاهش دهد و زمانی که انسولین کمتری برای انتقال قند مورد نیاز است، انسولین کمتری برای انتقال چربی در دسترس است.

۳. بسیاری از بیماران دیابتی نوع ۲ از این که متفورمین بویی شبیه ماهی خام یا گلوله پروانه می دهد شکایت دارند. یک راه حل بسیار ساده وجود دارد … دوز متفورمین خود را حدود پنج دقیقه قبل از مصرف از بطری خارج کنید و بوی آن از بین می رود.

۴. مصرف طولانی مدت متفورمین می تواند باعث کمبود ویتامین B12 شود اما راه حل ساده است فقط یک مکمل ویتامین B کامل مصرف کنید… ۱۰۰% مقدار توصیه شده روزانه، نه بیشتر، چندین روز در هفته. این ویتامین B را در تعادل مورد نیاز شما بدون ایجاد مشکل در مصرف بیش از حد مکمل ها فراهم می کند.

۵. مصرف طولانی مدت متفورمین نیز می تواند باعث کمبود منیزیم شود. شما می توانید حداقل دوز مکمل منیزیم را مصرف کنید، حداکثر ۱۰۰ میلی گرم منیزیم سه بار در روز، یا فقط سبزیجات برگ سبز بیشتری مصرف کنید. در مصرف مکمل منیزیم زیاده روی نکنید، زیرا منیزیم مانند متفورمین می تواند باعث اسهال شود.

۶. متفورمین به عنوان درمان انتخابی برای نوجوانان مبتلا به دیابت نوع ۲ در حال ظهور است. ترکیبی از متفورمین و ورزش شدید منظم، منجر به از دست دادن چربی بیش از حد بدن بدون توقف رشد طبیعی یا رشد هورمونی می شود.

۷. متفورمین تا حدی مقاومت به انسولین ناشی از MSG را خنثی می کند (مونوسدیم گلوتامات)، طعم دهنده ای خوش طعم که به انواع مکعب های بویلون، آبگوشت، سوپ های کنسرو شده، شام های یخ زده و غذاهای آماده اضافه می شود. معمولاً هزینه کمتری دارد و تقریباً همیشه سالم‌تر است که غذاهای خود را از ابتدا بپزید.

۸. برخی از بیماران دیابتی نمی توانند متفورمین مصرف کنند. اگر شما هر نوع اختلال انعقادی خون دارید یا اگر به بیماری شریان محیطی (PAD) مبتلا هستید، احتمالاً پزشک متفورمین را به دلیل ترس از افزایش خطر لخته شدن تجویز نمی کند.

۹. اگرچه متفورمین و گلوکوفاژ یک ماده شیمیایی هستند، برخی از دیابتی ها نتایج بهتری از گلوکوفاژ می گیرند. نسخه منتشر شده متفورمین، Glucophage-XR، ماهیانه ۱۰۰ تا ۲۰۰ دلار بیشتر از متفورمین هزینه دارد، اما ممکن است برای بیماران دیابتی که قادر به کنترل وعده غذایی در وعده های غذایی هستند، مفید باشد. اگر تمایل به پرخوری دارید، داروی با رهش طولانی مدت واقعاً هیچ کنترل اضافی قند خون به شما نمی دهد.

۱۰. اگر کمتر از ۸۵۰ میلی گرم متفورمین سه بار در روز مصرف می کنید و پزشک شما می خواهد یک داروی اضافی به غیر از انسولین اضافه کند، در مورد افزایش دوز متفورمین سوال کنید. اگر هزینه داروهای خود را از جیب خود می پردازید و متفورمین می تواند به شما در دستیابی به کنترل خوب قند خون کمک کند، استفاده از متفورمین به جای سایر داروها می تواند هزاران دلار در سال برای شما صرفه جویی کند.

رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/ رژیم کتوژنیک دکتر روشن ضمیر