دیپلماسی دولتی می تواند به رفع تحریم ها، بهبود اقتصاد و ایجاد روابط قوی و بلندمدت در منطقه کمک کند


دبیر سیاسی جبهه مقاومت در گفتگو با پانا;

دوشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۱ – ۰۸:۰۶

عکس های منتخب صفحه خبر سال 1400

تهران (پانا) – دبیر سیاسی جبهه مقاومت با بیان اینکه دولت تلاش می کند دیپلماسی مشترک و مسالمت آمیز و حسن همجواری داشته باشد، تاکید کرد: این رویکرد دولت می تواند هم به رفع تحریم ها کمک کند و هم به اقتصاد کشور کمک کند. ایجاد روابط قوی و طولانی مدت در منطقه Help.

حسین کنعانی مقدم در گفت وگو با پانا درباره عملکرد دولت سیزدهم در ماه های اخیر و مهم ترین چرخش گفتمانی که در زمان روی کار آمدن این دولت رخ داد، گفت: دو محور اصلی دولت سیزدهم بحث دینی است. دموکراسی و عدالت در عرصه حکومت، مردمی بودن کافی نیست، بلکه مردمی بودن زمانی ارزش دارد که در مسیر انقلاب و عدالت و اقدامات مبتنی بر اسلام باشد، در حوزه عدالت نیز بحث های فراوانی وجود دارد. اما آنچه از این دولت انتظار می رود ایجاد ساختارهای عدالت سیاسی و عدالت اقتصادی در همه ابعاد و عمل به شعارهایی است که می دهد. از این نظر به نظر می رسد مردم با همین استدلال به دولت سیزدهم رأی دادند. این دولت می تواند بر اساس اعتماد مردم راه را باز کند، موانع را برطرف کند و در بعد سیاسی و اقتصادی به عدالت دست یابد.

این تحلیلگر سیاسی ادامه داد: با توجه به اینکه ۴۰ سال از پیروزی انقلاب اسلامی می گذرد، شاید یکی از مهم ترین دلایل اثرگذاری این انقلاب و حرکت رو به جلوی انقلاب، یکی بقای آن است و دومی که ۴۰ سال توانست در یک کارزار مستمر با دشمنان مبارزه کند. در برابر همه هجمه های دشمنان از جمله نظامی، سیاسی، اطلاعاتی، امنیتی، خرابکاری و… قدرت بلامنازع منطقه باشید تا همه دنیا بپذیرند که آمریکا علیرغم تداوم ناکارآمدی خود در سیاست خارجی منطقه ناکارآمدی خود را نشان داده است. مقاومت و حضور ایران دیدیم که تمام تلاش بایدن در سفر اخیر خود به منطقه این بود که این ناکارآمدی را از ذهن مردم منطقه حذف کند و بگوید ما در منطقه حضور داریم در حالی که ضعف و زوال ص حضور ایالات متحده برای همه آشکار است. “

دبیرکل حزب سبز ایران افزود: یکی از مهم ترین تحولات و چرخش های گفتمانی که پس از روی کار آمدن دولت سیزدهم رخ داد، بحث دولت خوب و حکمرانی خوب است. مردم انتظار حکمرانی خوب دارند. برای حکومت داری خوب، داشتن افراد خوب در قدرت لازم است، اما کافی نیست که فقط افراد خوب حکومت کنند، بلکه مسائل مردمی باقی می ماند. به نظر می رسد پیوند حکمرانی خوب و حاکمان خوب یکی از مهم ترین گفتمان هایی است که این دولت باید داشته باشد. باید به دولت فرصت داد تا در این مسیر حرکت کند.»

کنعانی مقدم تصریح کرد: دولت سیزدهم در شرایط بحرانی روی کار آمد، بحران اقتصادی جهانی، بحران کرونا، بحران منطقه خاورمیانه، جنگ روسیه و اوکراین و حوادث مختلفی که کل منطقه و اقلیم ما را تحت تاثیر قرار داد. تغییرات، مشکلات زیست محیطی و ریزگردها و … که هر کدام می تواند بحرانی باشد که حکومتی را سرنگون کند، اما دولت با همدلی و حمایت مردم و سایر نیروها توانسته از بحران کرونا عبور کند، همچنان در حال مقابله است. با مشکلاتی در بحث اقتصادی، اما همه می دانند که مشکلات اقتصادی کشور در این یکی دو روز اتفاق نیفتاد، بلکه ریشه آن سابقه دارد، در مسائل اجتماعی و فرهنگی به نظر می رسد مردم از اقدامات دولت حمایت می کنند. دولت، اما فقط تا زمانی که احساس کنند عدالت سیاسی و عدالت اقتصادی برقرار است.”

وی در پایان تصریح کرد: در بحث دیپلماسی، سیاست های همکاری دولت سیزدهم با کشورهای همسایه، دوست و متحد و اسلامی و انعقاد قراردادهای بلندمدت ۲۰ ساله و ۲۵ ساله با روسیه و چین و همچنین مشارکت در توافقنامه هایی مانند شانگهای، بریکس و اوراسیا، دولت تلاش می کند دیپلماسی مشترک و مسالمت آمیز و حسن همجواری داشته باشد که بتواند به رفع تحریم ها، اقتصاد کشور و ایجاد یک کشور قوی و طولانی مدت کمک کند. رابطه مدت در منطقه.”