رئیسیان، وکیل مریم کریم بیگی: موکلم به اتهامات اجتماعی و تبانی با آقای ابی به ۳ سال و ۷ ماه حبس تعزیری محکوم شد/ دادگاه محترم سلفی موکلم با خواننده خارجی را مصداق تبانی برای تضعیف دانست. پایه


آمیر رئیسیان کریم بیگی وکیل مدافع مریم درباره جزئیات محاکمه موکلش خبرنگار وب مدرا وی گفت: اخیراً حکم محکومیت خانم کریم بیگی صادر شده و بعداً به من نیز اطلاع داده شده که بر اساس رای شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب اسلامی تهران، موکلم به اتهام ارتکاب جرم به سه سال و ۷ ماه حبس تعزیری محکوم شده است. تجمع و تبانی به قصد ارتکاب جرم علیه امنیت کشور به اتهام تبلیغ علیه نظام به یک سال حبس تعزیری و به اتهام نگهداری مشروبات الکلی به یک سال حبس محکوم شدند. در حبس به اضافه جزای نقدی و ۷۴ ضربه شلاق مجموعاً ۵ سال و ۷ ماه با شلاق و جزای نقدی است که طبق قانون از این مجازات ها فقط مجازات اشد یعنی سه سال و هفت ماه حبس قابل اجرا خواهد بود.

وی در پاسخ به این سوال که مصداق اتهام تبانی و تبانی برای ارتکاب جرم علیه امنیت چه بوده و از نظر دادگاه با چه کسانی تبانی کرده است؟ وی بیان کرد: در قانون آمده است «هرگاه دو یا چند نفر علیه امنیت داخلی و خارجی کشور تبانی و جرم کنند به حبس از دو تا پنج سال محکوم خواهند شد». با چه کسی نفر دوم در این مورد مشخص نیست. در حکم منتشر شده دو جمله مبهم در قالب «سبک ارتباط و واکنش متهم حاکی از توافق با جریان های متقابل و مخالف کشور» آمده است که از نظر حقوقی و قضایی کافی نیست. . اثبات جرم مورد ادعای دو متهم، زیرا رفتار آن دو متهم باید آگاهانه و عمداً از مصادیق تبانی تلقی شود. فقط یک همسویی (به فرض مناسبت) که نشان دهنده تبانی نیست!
همچنین عبارت دیگری که بیان شد این است که توافق اولیه و همکاری متهم با دیگران برای حمله به میهن مسلمان روشن است.
این وکیل دادگستری افزود: این حکم از نظر قضایی اثبات کننده تبانی نخواهد بود زیرا صرف نظر از اینکه در هیچ یک از اسناد چنین توافقی وجود ندارد، این سوال مطرح است که توافق با چه کسانی است؟ لفظ «دیگران» نشان می دهد که دادگاه در معرفی شریک دلیلی ندارد و مشخص است که شخص متهم دوم باید مشخص باشد و اگر شخص حقیقی در این وسط نباشد چگونه می توان آن را نام برد. “انجمن”؟ اصولاً کلمه تبانی به معنای زمانی است که دو شخص واقعی با یکدیگر به صورت مخفیانه توافق داشته باشند و تبانی به معنای عدم شناخت شخص دوم نیست.
وی در توضیح این موضوع که آیا در حکم دادگاه از شخص خاصی (حتی بدون ذکر نام) نام برده شده است یا خیر، تصریح کرد: تنها در بخشی از این حکم آمده است: «همسفر با یک خواننده خارجی که از نظر ایرانیان وطن «دوست شخصی خائن است» یعنی ظاهراً شخصی که خانم کریم بیگی با او همکاری داشته خواننده است، یعنی طبق نظر دادگاه موکل من فقط با این خواننده در خارج از کشور تبانی کرده است.

رئیسیان با اشاره به همین موضوع و در پاسخ به این سوال که این خواننده خارجی کیست؟ وی همچنین ادامه داد: پاسخ: آقای ابراهیم حامدی (ابی) که موکلش سال ها پیش در توییتی برای حضور در کنسرت خود ابراز علاقه کرده بود، این خواننده نیز بدون مقدمه و هماهنگی قبلی بلیت کنسرت را برای ایشان ارسال کرد و مشتری از ایشان دعوت کرد. این هنرمند به همراه مادرش برای کنسرت به ترکیه سفر کرد و در حاشیه کنسرت و پشت صحنه با آنها عکس یادگاری گرفت. منظور دادگاه از بودن با «خواننده…» همین است.
این بدان معناست که از نظر دادگاه محترم «توئیت های منتشر شده توسط خانم کریم بیگی عموماً مصداق تبلیغ علیه نظام محسوب می شود».
رئیسیان همچنین خاطرنشان کرد: یکی از دوستان خانواده مددجو بسته هدیه ای را که فراموش شده بود به منزل وی آورده بود که ماموران در روز دستگیری این کادو را باز کردند و متوجه شدند سه بطری آبجو دست ساز است. بابت این بسته که مأموران آن را باز نشده یافتند، مشتری اکنون به یک سال حبس تعزیری، ۷۴ ضربه شلاق و جزای نقدی معادل ۵ برابر قیمت عادی محکوم شد.

همین وکیل دادگستری در پایان افزود: فعلاً این حکم زودهنگام است، در مورد مسائل حقوقی حرف زیاد است، اگر اجازه بدهید فقط به دستور بازپرس پرونده اکتفا می کنم. سازمان اطلاعات استان تهران در تاریخ ۲۸ خردادماه نسبت به بررسی، تکمیل و ارسال گزارش نهایی اقدام کرد، اما با وجود اینکه پاسخ این دستور و بخشنامه نهایی به بازپرس نرسید، اما سه روز بعد در تاریخ ۱۰ تیرماه کیفرخواست صادر شد. توسط بازپرس و در تاریخ ۱۴ تیرماه کیفرخواست صادر و به دادگاه ارسال شد و در ۲۷ تیرماه نیز دادگاه تشکیل جلسه داد و تا این تاریخ هنوز پاسخی به «دستور تکمیل نظرسنجی» دریافت نشده بود.
اگر لازم شد بقیه موارد رو یه وقت دیگه توضیح بدم.