رابطه سندروم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) با چاقی


بیشتر افراد با بیماری های مرتبط با چاقی آشنا هستند. آیا چاقی چه مشکلاتی را با خود همراه کرده است مانند بیماریهای قلبی-عروقی ، فشار خون ، دیابت و… اما مگر کسی می داند که ممکن است چاقی برای خانمها با مشکلات تولید مثل و سندروم تخمدان پلی کیستیک همراه باشد.

در مورد سندروم تخمدان پلی کیستیک بیشتر بدانیم

سندروم تخمدان پلی کیستیک یکی از شایع ترین اختلالات هورمونی در سنین باروری است. درصد 10 درصد از همه تمام بانوان این سندروم می شوند. علامت و مشخصه اصلی این سندروم دوران قاعدگی نامنظم است و با بارداری مشکل دارند. این سندروم زمانی رخ می دهد که سطح هورمون ها در بدن تغییر کرده و غیر طبیعی باشد. علت اصلی این عارضه به تولید بیش از حد هورمون مردانه آندروژن مربوط می شود. علاوه بر این هورمون ممکن است عوامل مختلف دیگری در اختلال عملکرد تخمدان ها تاثیر گذارده باشد.

چرا سندروم تخمدان پلی کیستیک باعث چاقی می شود؟

این سندروم استفاده از هورمون انسولین در بدن را دشوار می کند. در نتیجه قند و نشر به انرژی تبدیل نمی شود. از نظر پزشکی به این وضعیت مقاومت انسولین می گویند. همچنین سطح انسولین به تولید بیبشتر هورمون آندروژن کمک می کند و یک چرخه ادامه دار است. افزایش وزن در افرادی که درگیر PCOS هستند ، ناحیه شکم و پهلو را در بر می گیرم. به شکل که فرم اندام گلابی شکل به اندام سیبی شکل تبدیل شود. چربی های شکمی خطرناک ترین نوع چاقی است زیرا ممکن است به بیماری های قلبی-عروقی و کبد چرب می شود.

درمان تخمدان پلی کیستیک با استفاده از کاهش وزن

کاهش وزن بر سلامت بدن شما را تضمین می کند از خطر ابتلا به بیماری های مختلف نیز جلوگیری می شود. چگونه که می توانید اختلال تخمدان پلی کیستیک تنها با کاهش وزن 10 درصدی دوره ماهانه شما به حالت طبیعی بازمی شود. همچنین می توان به تسکین برخی از علائم اشاره کرد سندروم تخمدان پلی کیستیک کمک کند.

کاهش مشکلات مرتبط با انسولین را هم درمان کنید و خطر ابتلا به دیابت را برطرف کنید. برای شروع کاهش وزن بهتر است به پزشک متخصص تغذیه مراجعه کنید. پزشک درمانی و کاهش وزن را بر اساس تست آنالیز بدن برنامه ریزی می کند. در صورتی که نیاز به استفاده از روش های لاغری غیرتهاجمی باشد پزشک دستگاه و روش مناسب را به شما معرفی کنید.

رژیم غذایی برای افراد پلی کیستیک

با یک رژیم غذایی بیشتر فیبر زیاد و قند کم شروع کنید. میوه ، سبزیجات و غلات سبوس دار را حتما به برنامه غذایی خود اضافه کنید. به جای مصرف سه وعده غذایی سنگین در روز وعده های غذایی خود را تقسیم کنید. این کار در تنظیم و کنترل قند خون نیز تحت تأثیر قرار گرفته است. روزانه حداقل 30 دقیقه به ورزش های هوازی مانند پیاده روی بپردازید. اگر سیگاری تحت نظر پزشک هستید و به مرور زمان دوز مصرفی را کاهش دهید.

چرا تشخیص زودرس و درمان PCOS مهم است؟

مانند هر بیماری مزمن دیگر تشخیص زودهنگام می تواند سرعت پیشرفت درمان لاغری را بهبود ببخشد.

دیدگاهتان را بنویسید