رسیدگی به حقوق شهروندان ایرانی زندانی در آمریکا توسط دبیر ستاد حقوق بشر


پنجشنبه ۳۱ شهریور ۱۴۰۱ – ۴:۴۷ بعد از ظهر

کاظم غریب آبادی

تهران (پانا) – دبیر ستاد حقوق بشر گفت: طی یک سال گذشته آمریکا دو شهروند ایرانی را به بهانه واهی فرار از تحریم ها بازداشت کرد که هر دو در شرایط نامساعدی به سر می برند.

به گزارش ستاد حقوق بشر، نادین اولیویه ری سفیر جدید سوئیس در جمهوری اسلامی ایران با کاظم غریب آبادی معاون امور بین الملل قوه قضاییه و دبیر ستاد حقوق بشر جمهوری اسلامی ایران دیدار و گفتگو کرد. ایران

دبیر ستاد حقوق بشر در این دیدار بر ماموریت معاونت بین الملل رئیس جمهور و ستاد حقوق بشر برای رسیدگی به حقوق شهروندان ایرانی در سراسر جهان تاکید کرد و گفت: در یک سال گذشته آمریکا دستگیر شد. دو شهروند ایرانی به بهانه واهی دوری از تحریم ها در شرایط نامساعدی زندگی می کنند.

وی افزود: بر اساس گزارش های رسانه یکی از این افراد فردی به نام رضا سرهنگ پور است. او ۴۶ سال سن دارد و در مونترال کانادا زندگی می کند و توسط نیروهای مرزی آمریکا دستگیر شد. آقای سرهنگ پور در حصر خانگی به سر می برد و برای ادامه این حصر باید کرایه سنگینی بپردازد. او همچنین از خدمات پزشکی محروم است و نگرانی های جدی در مورد سلامتی او وجود دارد. در مواردی که خدمات درمانی محدودی به آنها ارائه می شد، هزینه ها را از آنها دریافت می کردند.

دبیر ستاد حقوق بشر کشورمان در بخشی دیگر از سخنان خود با بیان اینکه ایران در راستای ارتقا و ارتقای حقوق بشر سیاست گذاری کرده و دستاوردها و پیشرفت های مهمی داشته است، مذموم و مغایر با آرمان های انسانی عنوان کرد.

وی با اشاره به بررسی های جدی، دقیق و سریع در رسیدگی به پرونده فوت مهسا امینی، با انتقاد از رویکرد سیاسی برخی کشورهای اروپایی و سازوکارهای حقوق بشری، گفت: مواضع برخی کشورهای غربی و رویه حقوق بشری آمریکا. کشورهایی که در این زمینه اهداف سیاسی دارند و هیچ مبنایی برای حقوق بشر ندارند.

معاون امور بین الملل قوه قضاییه ادامه داد: مواضع کشورهای اروپایی در خصوص نقض حقوق میلیون ها ایرانی به دلیل تحریم ها چیست؟ در نشست اخیر شورای حقوق بشر، نمایندگان اکثر کشورهای غربی حتی نخواستند هنگام ارائه سفر گزارشگر ویژه اقدامات قهری یکجانبه به ایران و زیمبابوه در اتاق حضور داشته باشند و سخنان وی را در مورد اثرات منفی آن بشنوند. . تحریم ها برای حقوق بشر مردم حال چگونه می توانند ادعا کنند که به فکر حقوق بشر مردم ایران هستند؟!

غریب آبادی خاطرنشان کرد: برخی کشورهای اروپایی پناه دادن به تروریست هایی که دستانشان به خون بیش از ۱۷ هزار شهروند بی گناه ایرانی آغشته است و اقدامات تروریستی علیه شهروندان ایرانی را محکوم نمی کنند نشان از رویکرد دوگانه و مخرب آن کشورها در حوزه حقوق بشر دارد.

طرفین همچنین در مورد گسترش همکاری های حقوق بشری و قضایی گفتگو کردند.