زمستان قاره سبز به دلیل قطع شدن تلفن همراه در حال سرد شدن است – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهانبه گزارش خبرگزاری مهر، رویترز در گزارشی اختصاصی نوشت: اثرات بومرنگ تحریم های غرب علیه مسکو که در صورت قطع برق در زمستان منجر به صرفه جویی احتمالی انرژی در بسیاری از نقاط قاره سبز می شود، می تواند غیر فعال کردن تلفن های همراه

بر اساس گزارش رویترز، تصمیم روسیه برای توقف گازرسانی به اروپا در بحبوحه جنگ اوکراین، احتمال قطع برق در اروپا را افزایش داده است. در فرانسه، پس از تعطیلی چندین نیروگاه هسته ای برای عملیات تعمیر و نگهداری، وضعیت بدتر شد.

مقامات صنعت ارتباطات اروپا می‌گویند بیم آن دارند که زمستان سخت زیرساخت‌های ارتباطی اروپا را آزمایش کند و شرکت‌ها و دولت‌ها را مجبور به اتخاذ تدابیری برای کاهش اثرات آن کند. به گفته چهار مدیر صنعت مخابرات اروپا، در حال حاضر سیستم های پشتیبان کافی برای مدیریت قطعی برق گسترده در کشورهای اروپایی وجود ندارد و احتمال قطعی گسترده تلفن همراه را افزایش می دهد.

اروپا تقریباً نیم میلیون دکل مخابراتی دارد و اکثر آنها مجهز به باتری های پشتیبان هستند و می توانند در صورت قطع برق حدود ۳۰ دقیقه آنتن های موبایل را فعال نگه دارند.

به گفته دو منبع آگاه، در فرانسه، شرکت توزیع برق Endis خود را برای قطعی های گسترده برق که می تواند بیش از دو ساعت طول بکشد، آماده کرده است. گفته می شود که فدراسیون اپراتورهای مخابراتی فرانسه (FFT) که نمایندگی شرکت های مخابراتی Orange، Bouig Telecom و SFR را بر عهده دارد، از Endis به دلیل عدم موفقیت در حذف آنتن های مخابراتی از مسیر بحرانی مدار الکتریکی سؤال کرده است.

اپراتورهای مخابراتی سوئد و آلمان نیز نگرانی خود را در مورد قطعی برق احتمالی به دولت های مربوطه اعلام کرده اند. رگولاتور مخابرات سوئد اعلام کرده است که بودجه ای برای خرید پمپ بنزین های قابل حمل و دکل های تلفن همراه برای پوشش قطعی های طولانی مدت برق تامین شده است.

اپراتورهای مخابراتی ایتالیا نیز به رویترز گفتند که قصد دارند با دولت این کشور در مورد خروج شبکه های تلفن همراه از مدار خاموشی گفتگو کنند.

از زمان آغاز عملیات نظامی ویژه روسیه در اوکراین در ۲۴ فوریه (۵ مارس ۱۴۰۰)، کشورهای غربی و ایالات متحده تحریم های گسترده و همه جانبه ای را علیه مسکو اعمال کرده اند. تحریم هایی که البته به دلیل وابستگی اتحادیه اروپا به انرژی روسیه، ظاهراً نتیجه معکوس داشت.