زندگی پس از زندگی از نظر سینما و قرآن


گروه فرهنگ و هنر دفاع پرس – اکبر صفرزاده; فیلم «نه روز» به نویسندگی و کارگردانی «ادسن اودا» محصول سال ۲۰۲۰ هالیوود است.

داستان فیلم «نه روز» در فضا و مکانی کاملاً تخیلی آغاز می شود; زمین بایر بدون مختصات جغرافیایی مشخص.

در این مکان ناشناخته که می توان آن را «دنیای قبل از تولد» نامید، برخی از افراد باید «نه روز» صبر کنند و با گذراندن آزمایشات تصمیم بگیرند که آیا لیاقت حضور در این دنیا را دارند یا نه.

ویل با بازی «وینستون دوک» در چنین مکانی زندگی می کند، او زندگی چند نفر را در این دنیا از طریق نمایشگرهای روبرو زیر نظر داشت. علاوه بر «ویل»، در فیلم ارواح دیگری را نیز می بینیم که در «جهان قبل از تولد» زندگی می کنند و به دنبال یافتن راهی برای وجود در این دنیا هستند.

برخلاف داروین که نظریه انتخاب طبیعی را مطرح می کند یا برخی فیلسوفان جبرگرا و برخی دیگر معتقد به جبرگرایی، «ادسن اودا» ایده «انتخاب قبل از تولد» را مطرح می کند و می گوید که زندگی ما در این جهان، در برخی در هر صورت این انتخاب ماست و هیچ کس دیگری در این انتخاب نقشی نداشته است و برنده واقعی کسانی هستند که از کوچکترین لذت های زندگی استفاده می کنند.

اگر بپذیریم که نظریه انتخاب پیش از تولد ادسون اودا درست است، می‌توانیم این نظریه را به مرگ در این دنیا یا تولد در دنیا دیگر تعمیم دهیم. در این زمینه می توان گفت همانطور که روزی را انتخاب کردیم و از دنیایی دیگر به این دنیا آمدیم، روزی فرا می رسد که از این دنیا به دنیایی دیگر می رویم; همانطور که پدر و مادر ما منتظر آمدن ما به این دنیا بودند، مردم نیز احتمالا بعد از مرگ ما در این دنیا منتظر ما خواهند بود و در دنیای دیگری متولد می شویم.

شاید قسمت دوم فیلم «نه روز» با موضوع «تولد در آن دنیا» ساخته شود. اینکه هشت میلیارد نفری که روی کره زمین و در این دنیا زندگی می کنند باید امتحان بدهند تا بر اساس نتایج این امتحانات در مورد آنها مشخص شود که آیا لیاقت حضور در آن دنیا را دارند یا خیر.

در آیه ۱۵۵ سوره بقره ترس و گرسنگی و ضررهای مالی و جانی و کمبود ثمرات را ابزار آزمایش معرفی کرده است در حالی که ابزار امتحان منحصر به این چیزها نیست و در آیات دیگر مال و فرزند به عنوان آزمایش معرفی شده است. . ابزار.همانطور که در سوره انفال آیه ۲۸ می فرماید: «اموال و اولاد شما آزمایش می شود» و باز در سوره آل عمران آیه ۱۸۶ می فرماید: «در مال و جانتان آزمایش خواهید شد».

قرآن دامنه ابزار آزمایش را بیش از پیش گسترش می دهد و یادآوری می کند که ما شما را با خوبی ها و بدی ها، با برکت ها و بلاها و خلاصه با هر چیزی که بد و خوبی خوانده می شود، امتحان می کنیم، مانند سوره انبیه. آیه ۳۵ می گوید ما شما را به خوبی و بدی آزمایش می کنیم.

اخلاق و فلسفه نتیجه مرگ ها و تولدهای پی در پی و مکرر است. بدون تولدها و مرگ های مکرر و پی در پی، پدیده هایی به نام اخلاق و فلسفه به وجود نمی آمدند و معنا نمی یافتند. اخلاق و فلسفه با مرگ ها و تولدهای پی در پی و مکرر توضیح داده می شود.

فیلم «نه روز» در جشنواره های مختلف افتخارات زیادی کسب کرد که از جمله آنها می توان به دریافت جایزه از جشنواره بین المللی فیلم دنور، جایزه از جشنواره فیلم ساندنس و نامزدی دو جایزه بلک ریل و مجلل اشاره کرد. جایزه جری فیلم «نه روز» بر اساس داستانی از یک برنامه رادیویی به نام ساعت فولاد آمریکا ساخته شده است.

هسته اصلی داستان «نه روز» شباهت زیادی به داستان انیمیشن «روح» پیکسار دارد. آن دو فیلم تقریباً همزمان ساخته شدند. انیمیشن «روح» شبیه به «نه روز» درباره روح هایی است که هنوز به دنیا نیامده اند و امیدوارند بالاخره راهی به دنیای زندگان پیدا کنند.

انتهای پیام/ ۱۲۱