زنگ هشدار برای تجار؛ قبل از ورود به دنیای تجارت، اصول اولیه بازارهای مالی را بیاموزید


معامله گرانی که قصد دارند در بازارهای مالی بین المللی برای کسب سود معامله کنند، ابتدا باید مفاهیم اولیه این بازارها را بیاموزند، در غیر این صورت ممکن است متحمل زیان های زیادی شوند.

بازار جهانی فرابورس

بازار ارز بین المللی یا فارکس، دارای بیشترین حجم معاملات در بین سایر بازارهای مالی جهانی است. حجم بالای معاملات در این بازار نشان از اهمیت بالای فارکس نسبت به سایر بازارها دارد. به علاوه سابقه طولانی بازار فارکس نشان از اعتبار بالای این بازار دارد.

تاریخچه فارکس به زمان های بسیار دور برمی گردد. زمانی که مردم با دارایی های ارزشمند خود مانند طلا و بعداً پول با یکدیگر معامله می کردند.

مبادله ارز در قرن نوزدهم بسیار رایج شد و سرانجام با لغو قرارداد برتون وودز در سال ۱۹۷۱ و ظهور سیستم ارزی شناور در سال ۱۹۷۳، فارکس به شکل کنونی مبادله درآمد. در دهه ۱۹۹۰، با ظهور اینترنت، در سراسر جهان گسترش یافته است.

دلیل اهمیت یادگیری مفاهیم پایه در فارکس

سرمایه گذاران قبل از ورود به فارکس باید مهمترین مفاهیم اساسی در این بازار مانند اسپرد، لات، لوله، صرافی و غیره را بدانند زیرا می توان با توجه به این مفاهیم میزان سود و زیان را در معاملات فارکس محاسبه کرد. . از سوی دیگر، افراد باید قبل از شروع سرمایه گذاری در فارکس به دنبال منابع آموزشی معتبر برای یادگیری نحوه فعالیت در این بازار باشند.

نکته مهم دیگری که باید به آن توجه داشت این است که اگر معامله گران قبلا وارد فارکس شوید آنها با دانستن اصول اولیه می توانند بهترین کارگزار یا بروکر فارکس را با دانش بیشتر انتخاب کنند. کارگزار رابط بین افراد و بازار بین بانکی فارکس است و همه معامله گران باید با ثبت نام به عنوان کارگزار وارد فارکس شوند.

برای درک اهمیت یادگیری اصول اولیه قبل از انتخاب کارگزار، از یک مثال ساده استفاده می کنیم. یکی از این مفاهیم اساسی در فارکس اسپرد است. هرچه اسپرد کمتر باشد، کمتر به عنوان کارمزد معامله به کارگزار پرداخت می کنید. اگر فردی اسپردها را نشناسد، نمی تواند بگوید کدام دلال برای معامله دستمزد کمتری می گیرد.

شروع به سرمایه گذاری در فارکس کنید

شروع کنید سرمایه گذاری در فارکس باید ساختار این بازار را بشناسید. در فارکس، ارزهای کشورها به صورت جفت معامله می شود. به همین دلیل به آنها جفت ارز می گویند. به عنوان مثال، در پوند-دلار، ارزش یک پوند در برابر دلار آمریکا اندازه گیری می شود.

جفت ارز در فارکس یکی از مهمترین مفاهیم اساسی است که به انواع جفت ارزهای اصلی، فرعی و غیر معمول تقسیم می شود. در اینجا نیز نیاز به آشنایی با مفاهیم اولیه مشهود است. اگر معامله گران تفاوت بین این جفت ارزها را بدانند، می توانند معاملات فارکس موفق تری داشته باشند.

ساعات کار بازار فارکس

زمان شروع فارکس به وقت ایران ساعت ۱:۳۰ بامداد دوشنبه است. فارکس بازاری است که در آن معاملات به صورت مداوم و شبانه روزی انجام می شود. بنابراین معامله گران می توانند به صورت پاره وقت در این بازار کار کنند اما در اینجا باید به یک نکته مهم اشاره کنیم و آن لزوم اطلاع از ساعات کاری مهم در بازار فارکس است.

با این کار، فارکس ۲۴ ساعت شبانه روز و پنج روز هفته باز است، اما همه ساعت ها برای معامله مناسب نیستند. در اینجا نیز نیاز به آشنایی با مفاهیم اولیه اهمیت آن را نشان می دهد، زیرا اگر از نحوه عملکرد جلسات معاملاتی که یکی دیگر از مفاهیم مهم در بازار فارکس است مطلع باشید، به راحتی می توانید بهترین ساعات معاملاتی را در فارکس پیدا کنید.

نحوه معامله در فارکس

برای موفقیت در معاملات فارکس، باید:

  • دانش فنی در مورد فارکس را بیاموزید.
  • تسلط بر قوانین مدیریت سرمایه و ریسک.
  • از روانشناسی بازار آگاه باشید.
  • هنگام معامله به احساسات منفی خود مانند طمع توجه نکنید.
  • یاد بگیرید که استراتژی های تجاری موفق بسازید.

به طور کلی نحوه معامله در فارکس به این ترتیب باید از دانشی که به دست آورده اید برای شناسایی جهت حرکت قیمت و سطوحی که قیمت در آینده به آن می رسد استفاده کنید.

اگر به دانش معاملاتی تسلط دارید، می‌توانید با تشخیص به موقع افزایش قیمت در جفت ارز، موقعیت‌های خرید یا خرید را باز کنید و با تشخیص زودهنگام کاهش قیمت، موقعیت‌های فروش یا فروش را بگیرید.

شاید از وجود سفارشات معاملاتی فارکس تعجب کنید، اما باید بگوییم که فارکس یک بازار دو طرفه است و در هر دو حالت افزایش و کاهش قیمت، امکان سود بردن از آن وجود دارد.

اخبار موثر بر قیمت جفت ارز در فارکس

به طور کلی قیمت جفت ارز در بازار فارکس بر اساس عرضه و تقاضا است، اما عوامل اقتصادی مانند نرخ بهره و تورم از دیگر عوامل موثر بر قیمت در فارکس هستند.

در واقع یک تحلیل بنیادی در فارکس به بررسی این عوامل اقتصادی و تاثیر آنها بر افزایش و کاهش قیمت ها می پردازد. بنابراین، دنبال کردن اخبار فارکس همراه با یادگیری مفاهیم اولیه، به معامله گران کمک می کند تا معاملات هوشمندانه تری را در این بازار انجام دهند.

مهم ترین اخبار فارکس را می توانید از وب سایت های معتبر فارسی و انگلیسی دنبال کنید. یکی از این وب سایت های مرجع برای اطلاع از اخبار فارکس، وب سایت است کارخانه فارکس این است.

این سایت به مهمترین آنها اختصاص داده شده است فارکس نیوز آنها با تخمین بر اساس اهمیت منتشر می شوند و شما می توانید با مراجعه به این سایت و ثبت نام در آن از امکانات کارخانه فارکس برای تجزیه و تحلیل جفت ارز استفاده کنید.

همچنین در قسمت تقویم اقتصادی سایت فارکس فکتوری امکان فیلتر کردن اخبار با توجه به اهمیت آنها وجود دارد. بهتر است ساعت سایت فارکس فاکتوری را با ساعت ایرانی یا بروکر خود تنظیم کنید تا بتوانید اخبار تاثیرگذار بر فارکس را به موقع مشاهده کنید.

انواع معاملات فارکس

فارکس بازار بزرگی است که بانک‌ها و شرکت‌های بزرگ دنیا در آن به تجارت ارز می‌پردازند، بنابراین معامله در این بازار به روش‌های مختلف طبیعی است. انواع معاملات فارکس شامل نقدی یا نقدی، قراردادهای آتی، اختیارات یا اختیارات، معاملات آتی، مبادلات، ETF یا معاملات است.

هر یک از این معاملات تعاریف و کاربردهای متفاوتی در بازار فارکس دارند. برخی از این معاملات تنها توسط شرکت های بزرگ برای کاهش ریسک مبادلات ارزی انجام می شود و برخی دیگر توسط معامله گران کوچک (معاملات شخصی) قابل استفاده است.

توانایی های مختلف را بشناسید بازار فارکس این به شما کمک می کند تا در آینده معاملات موفقی داشته باشید. در واقع با دانستن انواع معاملات در فارکس، می توانید نقش خود و کارگزار خود را ایفا کنید بازار فارکس دریابید.