سردرد یک طرفه چپ (علت و درمانهای خانگی)


سردرد می تواند اتفاقات نگران کننده ای باشد مخصوصا اگر علتش هم مشخص نباشد. با این حال سردرد بسیار رایج است و حدود 50 درصد بزرگسالان به آن می شوند. دو نوع سردرد وجود دارد: سردرد اولیه و ثانویه. ممکن است علائم این دو نوع سر درد با هم متفاوت باشند اما گاهی اوقات من پیش بینی شده ام که آنها شبیه هم شده اند و همین مساله تشخیص داده شده است که آنها مشکل دارند.

یکی از رایج ترین سردردها ، سردرد یک طرف چپ است که امکان دارد به خاطر میگرن ، سردرد خوشه ای یا حتی سردرد تنشی بروز کند. این نوع سردرد می تواند سردرد جدید یا ثانویه باشد.

چرا سمت چپ سرم درد می کند؟

علل و عوامل سردرد سمت چپ سر شامل موارد زیر می شود:

میگرن

بیماریهای جدی و مهم باعث سردرد نمی شوند. در حقیقت ، در بیشتر موارد سردرد سمت چپ از میگرن است که علائم ناتوان کننده و آزار دهنده ای هم دارد. سردرد سمت چپ از میگرن با علائم زیر همراه است:

 • احساس درد طاقت فرسا در سمت چپ (یا راست) سر
 • حالت تهوع
 • استفراغ
 • حساسیت به صدا (فونوفوبیا)
 • حساسیت به نور (فتوفوبی)
 • درد ضربان دار ، احساس تپش یا کوبش در سر که تنها اوقات با حرکت تشدید می شود
 • دردی که بین 6 تا 72 ساعت یا بیشتر بیشتر طول می کشد

برخی اوقات میگرن آنقدر شدید هستند که بیمار فقط می خواهم در یک اتاق تاریک دراز بکشد و بدون حرکت بماند. میگرن معمولاً در اثر صدا ، بو یا غذا ایجاد می شود و حتی برخی اوقات انواع خاصی از نور مانند نور فلورسنت می تواند سردرد میگرنی ایجاد کند. استرس و تغییرات هورمونی را هم می توان جزو محرک های سردردهای میگرنی واحد کرد.

انواع سردرد (جدید و غیر جدی) ، علت ها و روش های ساده درمان

میگرن معمولاً با استراحت در اتاق تاریک و یا مصرف داروهای بدون نسخه مانند ایبوپروفن برطرف می شود. در برخی موارد نیز لازم است که پزشک داروهایی مانند Imitrex (ایمیترکس) برای بیمار تجویز کند.

نوشتن دفعاتی که فرد میگرن می شود من می توانم به رادیابی علائم و عوامل محرک کمک کنم. برای درمان سردردهای میگرنی مکرر یا میگرن کسانی که به درمان پاسخ نمی دهند باید به پزشک متخصص مراجعه کنند.

سردردهای تنشی

سردردهای تنشی نسبت به میگرن شایع ترند و خانم خانمها بیشتر از آقایان به آن می شوند. این نوع سردردها بیشتر کل سر و پشت چشم را درگیر می کنند ولی من باعث سردرد یکطرفه در سمت چپ هم بشوند.

متأثر از سردردهای تنشی رنج می برند این درد را مثل احساس فشار یا گرفتگی روی سر توصیف می کنند که با گذشت روز یا عصرها بدتر شود. سردردهای تنشی ممکن است با درد گردن و شانه و همینطور حساسیت به نور ، تاری دید و حالت تهوع همراه شوند.

علائم سردرد عصبی و 4 روش درمانی خانگی سریع

این نوع سردرد می تواند به خاطر انواع مشکلات عضلانی از جمله صدمات گردن ، استرس و سفت شدن ماهیچه های گردن و شانه ها و همینطور حالت بد بدن یا بد خوابیدنی که باعث گردن درد می شود ، بروز کند. درمان سردرد تنشی شامل بین بردن علت زمینه ای است ؛ به عنوان مثال از ایبوپروفن برای درمان التهاب عضلات گردن که باعث سردرد تنشی شده استفاده می شود.

سردردهای خوشه ای

سردرد خوشه ای مثل میگرن معمولاً در یک طرف سر می سازم و همانطور که از اسمش مشخص می شود به صورت دوره ای یا خوشه ای ظاهر می شود. این نوع سردرد دچار درد شدیدی شده است و ممکن است چند روز تا چند هفته طول بکشد و به طور معمول در پشت یک چشم بروز کند.

سردردخوشه معمولاً در طول فرایند خواب باعث می شود بیمار از خواب بیدار شود و می تواند باعث پارگی ، قرمزی و احتقان چشم آسیب دیده شود. امکان دارد با سردرد خوشه ای نمونه ای مشابه قرمزی و تورم در اطراف چشم ، افتادگی پلک یا تنگ شدن مردم چشم چشم نیز بروز کند.

سردردهای خوشه ای بین 15 دقیقه تا 3 ساعت در طول طول می کشند و می توانند 6 تا 12 هفته ادامه پیدا کنند. قبل از اینکه بیمار بتواند پیدا کند ممکن است شش ماه تا یک سال با این سردرد دست و پنجه نرم کند. مراجعه به مراجع به کلینیک های تخصصی سردرد برای علت و درمان سردردهای خوشه ای نیاز است. مصرف داروهای بدون نسخه هم می توانم مفید باشم اما در موارد بیشتری این نوع سردرد قبل از اینکه داروهای مسکن انجام دهند از بین می رود استفاده شود.

چگونه سردرد سینوزیت را درمان کنیم؟ (و تفاوت با میگرن)

سایر علت های سردرد سمت چپ

درد سمت چپ سر ممکن است ثانویه باشد و از عامل دیگری مثل مشکل زمینه زیر باشد:

 • التهاب
 • آسیب تروماتیک مغز
 • آرتریت گیجگاهی
 • سینوزیت
 • قطع شریان مهره ای یا کاروتید

سکته مغزی و تومورهای مغز هم می جز جزو عامل بروز سردرد سمت چپ هستند ؛ اما سردرد از تومور مغزی یا سکته مغزی استفاده می کند با دوبینی ، ضعف در یک طرف بدن ، مشکل در صحبت کردن و سایر علائم عصبی همراه است.

منبع 1 منبع 2

دیدگاهتان را بنویسید