سفر بایدن به عربستان سعودی و نادیده گرفتن نقض حقوق بشر


سفر بایدن به عربستان سعودی و نادیده گرفتن نقض حقوق بشر

به گزارش گروه سایر رسانه های دفاع پرس ، جو بایدن رئیس جمهور آمریکا هم اکنون در عربستان سعودی به سر می برد که دومین مقصد سفر خود به خاورمیانه است.

به گزارش «گاردین»، در حالی که «بایدن» در خاورمیانه مجبور به سازش است، نفت حقوق بشر را شکست می دهد. علیرغم تمام ادعاهای مطرح شده از زمان روی کار آمدن بایدن، به نظر می رسد که او اشتباه محاسباتی جدی انجام داده است.

قبل از اینکه ایر فورس وان واشنگتن را ترک کند، دولت ایالات متحده گفت بایدن به دلیل افزایش تعداد موارد ابتلا به ویروس کرونا از دست دادن هواپیما خودداری کرد، اقدامی که عموماً تصور می‌شود او را قادر می‌سازد از گرفتن عکس ناراحت‌کننده با «محمد بن سلمان» ولیعهد خودداری کند. شاهزاده عربستان سعودی

اما تصویر دو مقام آمریکایی و عربستانی که به سمت یکدیگر خم شده‌اند، در حالی که مشت‌هایشان را گره می‌کردند، لبخندی مردد بر لبانشان نشست، آرام‌تر و آشناتر از آنچه رئیس‌جمهور آمریکا قصد داشت به نظر می‌رسید.

به نظر می رسد علیرغم ادعاهایی که «بایدن» در جریان مبارزات انتخاباتی مطرح کرد، اما برای برقراری روابط قوی تر با افراد مستبد و سرکوبگر که «دونالد ترامپ»، رئیس جمهور سابق آمریکا با آنها ارتباط داشت، دست به کار شد.

در طول مبارزات انتخاباتی، پس از ترور جمال خاشقجی، روزنامه نگار منتقد عربستان سعودی، بایدن قول داد که عربستان سعودی را پاسخگو کند.

با این حال، ریاض برای چندین دهه یکی از نزدیک ترین شرکای استراتژیک واشنگتن بوده است، دلیلی که هیچ رئیس جمهور ایالات متحده نمی تواند نادیده بگیرد.

اما ماجرا به همین جا ختم نمی شود. رئیس جمهور آمریکا هفته گذشته پیش از عزیمت به عربستان سعودی به مدت سه روز در سرزمین های اشغالی توقف کرد و مقامات اسرائیلی را با تعهد آشکار خود به امنیت خوشحال کرد و بار دیگر فلسطینی ها را ناامید کرد.

منبع: میزان

انتهای پیام/۹۱۱