سفر به شهر جذاب و دیدنی تنکابن – پایگاه خبری و تحلیلی جامعه ایران


تنکابن یکی از شهرستان های استان مازندران و در شمال ایران قرار دارد. شهر زیبای تنکابن دارای مناطق گردشگری و دیدنی فراوانی است که در زیر به آنها اشاره می شود. مردمی بسیار مهربان، مهمان نواز و زحمتکش نیز دارد.

شهرستان تنکابن در حدود ۲۳۰ کیلومتری تهران (پایتخت ایران) واقع شده است که به دلیل فاصله نسبتاً کم تا تهران بهترین منطقه برای جذب گردشگران، گردشگران، مسافران داخلی و … می باشد.

اقامت در هتل های شهر تنکابن

شهرستان تنکابن دارای هتل های زیادی برای اقامت مسافران داخلی و خارجی، گردشگران و … می باشد. افرادی که قصد سفر به تنکابن را دارند می توانند با رزرو هتل و پرداخت هزینه های تعیین شده (پرداخت و نقد) برای مدت زمانی که قصد اقامت دارند، اتاق های خود و تعداد نفرات همراه خود را انتخاب کنند.

ویژگی های هتل و ویلا در شهر تنکابن

این شهر دارای هتل ها و مراکز اقامتی بسیاری از جمله مراکز رفاهی نیروهای مسلح، مراکز رفاهی مذهبی (خانه معلم)، هتل آپارتمان ها، منازل مسکونی، هتل های پنج ستاره، سه ستاره و … می باشد.

اکثر مراکز اقامتی و هتل ها دارای رستوران های سنتی و مدرن و همچنین کافه های مختلف هستند. از غذاهای سنتی شهرستان تنکابن که ترکیبی از بادمجان، سیر، گردو و انواع ادویه های معطر است می توان به سرجاب، خورش آغوز و … اشاره کرد.

علاوه بر طبخ غذاهای سنتی، غذاهای ایرانی و خارجی مطابق با ذائقه مسافران و مهمانان طبخ می شود. معمولاً از نواختن موسیقی سنتی و کلاسیک برای ایجاد فضایی شاد و مطلوب استفاده می شود. همچنین می توانید در این شهر ویلا بخرید یا اجاره کنید.

آب و هوای شهر تنکابن چگونه است؟

شهر تنکابن معمولاً در فصول بهار و پاییز دارای آب و هوای مرطوب، تابستانی گرم و مرطوب و زمستانی نسبتاً سرد است. سفر به تنکابن در فصول بهار و پاییز به شدت توصیه می شود، اگر با شرایط سخت هوا مشکلی ندارید می توانید در تابستان نیز به این شهر سفر کنید.

شهرستان تنکابن مرکز کشاورزی و کشت انواع میوه ها از جمله مرکبات (نارنگی، سیب، کیوی، خرمالو، پرتقال و…)، برنج، چای، پنبه و … می باشد. همچنین می توان به سوغات این شهر از جمله تور ماهیگیری، صنایع دستی سنتی (کیف دوزی، قالی بافی و …) اشاره کرد.

در شهر تنکابن انواع ماهی از جمله ماهی آزاد، کپور، ماهی سفید و … یافت می شود. با توجه به فراوانی ماهی در این منطقه، ماهی معمولا در برنامه غذایی افراد ساکن شهر و همچنین رستوران ها قرار می گیرد.

با وجود همه مزیت های این شهر متاسفانه از راه آهن و فرودگاه محروم است. مسئولان شهری در تلاش برای حل این مشکل هستند.

مناطق گردشگری شهرستان تنکابن

شهرستان تنکابن دارای نقاط گردشگری از جمله دشت دریاسر، پارک جنگلی چالدره، جنگل سهزار، آبشار سنگ بن چشم، آبشار تودرک، آبگرم فالکده، روستای قلعه گدن، روستای فلکده، رودخانه چاله زیبا، رودخانه لیسر، مرداب نیشترود، آبگیر ویستان، چشمه است. پل کیله، آبشار کوهسار، آبشار تودرک، آبشار جلیسان، رودخانه راه گچ و غیره. همچنین می توان به بناهای تاریخی مانند ساختمان شهربانی، مدرسه پهلوی، خانه حاج خلیلی، ساختمان شهرداری و … اشاره کرد.

آبشار سنگ بن چشمه

یکی از آبشارهای شهر تنکابن، آبشار سنگ بن چشمه است که در قسمت جنوبی شهر قرار دارد. در این منطقه بلوط، افرا و … می رویند. این آبشار با آبشاری بسیار زیبا و جذاب بهترین شرایط را برای استحمام در فصل بسیار گرم تابستان برای مسافران فراهم می کند.

آبشار کوهسار تنکابن

آبشار کوهسار یکی از جذاب ترین آبشارهای شهر تنکابن است. این آبشار در روستای سفید آب قرار دارد. برای لذت بردن از مسیر رودخانه می توانید در نزدیکی این مناطق اقامت کنید و اوقات خوبی را با تماشای حرکت آب و باد خنک سپری کنید.

آبشار تودارک تنکابن

یکی دیگر از آبشارهای بسیار دیدنی شهر تنکابن، آبشار تودارک است. برای رسیدن به این آبشار باید از تنکابن به سمت شیرود حرکت کنید، پس از عبور از رامسر به لاستون می رسید. این آبشار در منطقه ای با جاده خاکی و صخره ای است و برای رسیدن به آبشار باید ۶۰ دقیقه در این جاده خاکی پیاده روی کرد.

آبشار جالیسان تانکابن

آبشار جلیسان معمولاً از دو آبشار تشکیل شده است که در دل کوه قرار دارند. ارتفاع آبشار بیش از ۴۰ متر است و آبشار لیمرا کوچک‌ترین آبشار در این منطقه است و ارتفاعی بین ۵ تا ۷ متر دارد. آب آبشار بسیار خنک و مطبوع است، اگر نمی خواهید آب رودخانه را بنوشید، حتما یک بطری آب همراه داشته باشید.

رودخانه گچ، رودخانه تنکابن

رودخانه راه گچ در واقع مرز بین تنکابن و رامسر است. در فاصله تقریبی ۷ کیلومتری این دو شهر واقع شده است که از سرچشمه های اشکورعلیا، شیرگاه، نیز دره، آریه، لکتراشان، خوشام، گلین، جاهک، آغورکوتی، بال گوند، جنت رودبار، بیلور کوه، سیاه کوه سرچشمه می گیرد. سرگلچال . .

روستای قلعه گرد

یکی از زیباترین روستاها با آب و هوای بسیار مطبوع و سرسبز در بهار و تابستان روستای قلعه گدان است که سالانه بیش از ۱۰۰۰ گردشگر را به خود جذب می کند.

روستای فلکده

روستای فلکده به دلیل داشتن چشمه آب گرم و نزدیک بودن به جنگل دو هزار با مناطق سرسبز و پوشش گیاهی مناسب به عنوان بهترین منطقه گردشگری شناخته می شود. افرادی که از دردهای عضلانی، مفاصل و … رنج می برند برای درمان بیماری خود به این منطقه سفر می کنند.

ایجاد شغل در شهر تنکابن

با توجه به موضوعات ارائه شده، با توجه به افزایش مسافران به این شهر، زمین بسیار مساعدی برای راه اندازی رستوران، هتل، صنایع دستی و … فراهم شد. افرادی که در زمینه تولید صنایع دستی مهارت دارند می توانند در بهترین مناطق شهر به این حرفه مشغول شوند و کسب درآمد کنند و با سرمایه کافی فروشگاه و … دایر کنند.