سهم ۳۰ درصدی لوازم یدکی قاچاق و بی کیفیت


لوازم جانبی یدکی

تهران (پانا) – سخنگوی وزارت دفاع گفت: برآورد می شود ۳۰ درصد از ارزش ۱۳ میلیارد دلاری بازار لوازم یدکی را کالاهای قاچاق و محصولات بی کیفیت تشکیل دهد که ۳ میلیارد دلار آن بخشی است. قاچاق و یک میلیارد دلار سهم تولید غیراستاندارد است.

به گزارش ایرنا، امید قالیباف با اشاره به اینکه از فردا (شنبه ۲۴ مرداد) فرصت ثبت شناسه کالا و کد رهگیری ۵۳ قلم لوازم یدکی به پایان می رسد، افزود: در صورتی که پس از این تاریخ بازرسان قطعات یدکی را پیدا کنند. بدون شناسایی در طرح گنجانده شده با توجه به سطح عرضه کالای قاچاق محسوب می شود و جمع آوری خواهد شد.

وی گفت: برآورد می شود ۳۰ درصد از ارزش ۱۳ میلیارد دلاری بازار لوازم یدکی کالای قاچاق و محصولات بی کیفیت است که به ترتیب ۳ میلیارد دلار قاچاق و یک میلیارد دلار از تولید نامرغوب است. این حجم زیاد قاچاق و تولید بی کیفیت برای کالاهایی که با جان مردم سروکار دارد به هیچ وجه قابل قبول نیست و یکی از اولویت های وزارت حراست در دولت سیزدهم ساماندهی بازار لوازم یدکی است.

وی ادامه داد: پس از ماه ها جلسات هماهنگی با بیش از ۱۱ دستگاه دولتی و تشکل های صنفی و خصوصی، در گام اول ۵۳ قلم لوازم یدکی که ۸۰ درصد مصرف بازار را شامل می شود، باید از ۱۵ از تاریخ ۱۵ بهمن ماه دارای کد شناسایی و رهگیری باشد. مرداد .

قالیباف یادآور شد: پیش از این باتری و کمک فنر نیز در شناسه محصول و کد رهگیری درج شده بود.

وی بیان کرد: برای اولین بار برای ساماندهی یکی از پیچیده ترین بازارها از مدل تعاملی ـ ترغیبی استفاده شد و با رصد بازار لوازم یدکی علاوه بر رفع نقاط ضعف در اجرا، نتایج را نیز به همراه خواهد داشت. مورد توجه مردم قرار گیرد.

وی ادامه داد: نتیجه این مدل جدید این است که وفاق خوبی بین تولیدکنندگان و توزیع کنندگان ایجاد می شود که اجرای طرح را تسهیل می کند.

سخنگوی وزارت امنیت، قطعات یدکی موجود در بازار را به چهار گروه کالای قاچاق بدون مبدا، تولید داخلی و وارداتی تقسیم کرد و گفت: تکلیف کالای قاچاق طبق قانون مشخص است اما در صورت وجود کالا. . در شبکه توزیع که با عنوان “بدون مبدا” می باشد، واحد عرضه کننده با تایید کمیته فنی اتحادیه مورد نظر یک هفته فرصت دارد تا شناسه کالا را از طریق سامانه گسترده بازرگانی دریافت کند.

قالیباف گام دوم ساماندهی بازار لوازم یدکی را شامل ۱۵۰ قلم عنوان کرد که پس از اتمام گام اول آغاز می شود.

وی بیان کرد: روی دیگر سکه، حذف قاچاق لوازم یدکی بازاری چهار میلیارد دلاری در اختیار قطعه سازان قرار می دهد که باید از آن به خوبی استفاده کرد.

وی تصریح کرد: یکی دیگر از اهداف مهم ساماندهی بازار لوازم یدکی، به روز رسانی استانداردها است، زیرا به دلیل عدم شفافیت در این بازار، در برخی موارد ۵۰ سال است که استانداردها به روز نشده است و این مشکل علاوه بر مشکلات ایمنی خودرو، آلودگی هوا را تحت تاثیر قرار می دهد. نیز موثر است.
سخنگوی وزارت حراست گفت: بازار لوازم یدکی در سطح عرضه شاهد تحولی اساسی خواهد بود و از شکل سنتی فعلی به روش‌های جدید و قابل نظارت مانند هایپرمارکت یدکی یا فروش از طریق شبکه‌های مجازی تغییر خواهد کرد.

قالیباف با یادآوری فرسودگی خودروها، گفت: برآورد می شود ۳ میلیون و ۵۰۰ هزار خودرو و بیش از ۹ میلیون موتورسیکلت ضایعات داشته باشند که در حال حاضر در حال استفاده هستند و نظارت بر بازار لوازم یدکی این بخش تا پایان سال دستیابی به مکانیسم های تشویقی برای سقط جنین کمک خواهد کرد.

وی با بیان اینکه مصرف کنندگان نیز می توانند از طریق سامانه احراز هویت از خرید کالای خود اطمینان حاصل کنند، تاکید کرد: حذف قطعات یدکی غیر استاندارد و قاچاق بدون حمایت مصرف کننده امکان پذیر نیست و از این رو وزارت حریم خصوصی از تمامی مصرف کنندگان لوازم یدکی درخواست می کند. خرید خود را از فروشگاه ها و لوازم یدکی معتبر با شناسه انجام دهید.