سوء تغذیه در سالمندان چه دلایلی دارد و چگونه درمان می شود


سوء تغذیه در سالمند سوءتغذیه در بزرگسالان مسن زمانی اتفاق می افتد که فرد مقدار مناسبی از مواد مغذی را برای عملکرد مناسب بدن خود دریافت می کند. این وضعیت شامل عدم تعادل پروتئین ، کالری و سایر نیازهای مورد نیاز است که بدن هر روز به آن نیاز دارد.

در حالتی که سوءتغذیه در هر سنی مضر است ، به ویژه برای افراد مسن تاثیر می گذارد. این که یک فرد مسن را تحت تأثیر تغذیه قرار می دهد ، این وضعیت او بیشتر در معرض خطر سقوط ، بهبود وضعیت کندتر ، بستری شدن در بیمارستان ، بستری شدن مجدد و احتمالاً مرگ قرار دادن است.

سوء تغذیه در سالمند می تواند از عامل اصلی استفاده شود ، از جمله کاهش اشتها ، عدم وجود جویدن و بلع و افزایش استفاده از داروهای تجربی.

سایر عوامل خطرساز عبارت از افسردگی ، زوال عقل ، بیماریهای مزمن و عدم دسترسی به غذاهای مغذی مطلوب ، چه دلیل ناامنی غذا یا عدم نیاز در تهیه و یا خرید غذای تازه است.

سوءتغذیه فقط برای سالمندانی که از گرسنگی رنج می برند یا به غذای سالم دسترسی داشته باشد اتفاق افتاده است. افراد مسنی که به بیماری های مزمن هستند بیشتر در معرض سوء تغذیه قرار گرفته اند.

به عنوان مثال ، اگر یک فرد مسن دیابت ، سرطان یا بیماری آلزایمر را تجربه کرد ، اشتهای شما تحت تأثیر این بیماری قرار گرفت و خوردن را برای آنها مشکل ایجاد کرد.
آیا این بیماری ها تحت کنترل و مدیریت پزشکی قرار دارند باید به تدریج متابولیسم سالمند تغییر دهید آیا می خواهید برخی از افراد را در معرض سوء تغذیه قرار دهید؟

همچنین افراد مسکن بیشتر در بیمارستان بستری می شوند و به احتمال زیاد در مراکز مراقبت طولانی مدت می شوند که هر دو این شرایط آنها در معرض خطر سوء تغذیه قرار می دهد.
تخمین زده می شود که 65 درصد از افراد مسن که در بیمارستان بستری هستند ممکن است با سوء تغذیه درگیر شوند.

علائم سوء تغذیه در سالمند

علائم شایع سوء تغذیه عبارت از:

کاهش وزن بدون دلیل
احساس ضعف یا خستگی
از دست دادن اشتها
تورم یا تجمع مایعات در بدن
کاهش اشتها و میل به خوردن غذا

تشخیص سوء تغذیه در سالمندان

مشکلات ناشی از سوء تغذیه در سالمند

افراد مسن به دلیل سوء تغذیه ممکن است نگرانی های جدیدی از نظر سلامتی داشته باشند ، از جمله:
افزایش خطر مرگ
افزایش خطر بستری شدن
ضعف سیستم ایمنی بدن ، که می تواند خطر عفونت را افزایش دهد
کاهش توده استخوانی و ضعف عضلانی ، که می توانم به افتادن و شکستگی استخوان های بدن تبدیل شوم
عدم ترمیم مناسب زخم ها

اثر موثر در بروز سوء تغذیه

سوءتغذیه عموماً به دلیل غذاهای کم یا رژیم غذایی فاقد مواد مغذی ایجاد شود. با این حال ، سوء تغذیه می تواند پیچیده تر شود و از ترکیبی از مسائل جسمی ، اجتماعی و روانی مانند عامل زیر است:

تغییر بدن با افزایش سن.
با افزایش سن ، طبیعی است که قدرت بویایی ، چشایی و حفظ اشتها را تغییر داده است. این وضعیت می تواند لذت بردن از غذا و داشتن عادت غذایی منظم را با مشکل ایجاد کند.

بیماری
اگر با عوارض و التهاب مربوط به بیماری روبرو هستید ، این عامل می تواند در تغییر نحوه پردازش مواد مغذی بدن و کاهش اشتها نقش داشته باشد.

ناتوانی در غذا خوردن.
سلامت ضعیف دندان ، محدودیت در کار با ظروف غذاخوری ، یا مشکل در جویدن یا بلع می تواند به دلیل بروز سوء تغذیه ایجاد شود.

زوال عقل
مشکلات حافظه یا رفتاری ناشی از زوال عقل یا بیماری آلزایمر می توانم فراموش کنم که غذا خوردن ، نخریدن مواد غذایی یا سایر مواد غذایی نامنظم شود.

داروها
برخی از داروها می توانند بر روی سالمند در جذب مواد مغذی یا اشتهای آنها تأثیر بگذارند.

رژیم های غذایی محدودکننده
وقتی بیماری های جسمی سالمند از طریق محدودیت های غذایی مدیریت می شوند ، این شرایط می تواند به عدم تغذیه کافی و بروز سوتغذیه تبدیل شود.

درآمد محدود.
افراد مسن ممکن است چالش های مالی داشته باشند که خرید غذاهای سالم را برای آنها مشکل داشته باشید ، به ویژه اگر از داروهای گران قیمت استفاده کنید.

کاهش ارتباطات اجتماعی
افراد مسن که معمولاً به تنهایی غذا می خورند ممکن است از خوردن وعده های غذایی چندان لذت ببرید و خود را به آشپزی و غذا بخورید از دست بدهند.

دسترسی محدود به غذا.
افراد مسن با تحرک محدود ممکن است دسترسی آسان به انواع مناسب غذا را داشته باشند.

افسردگی.
اندوه ، بیماری ها و مشکلات سلامتی ، عدم تحرک ، تنهایی و عامل دیگر من در افسردگی نقش داشته اند – که ممکن است باعث ایجاد اشتیاق شود.

اعتیاد به الکل
مصرف الکل ممکن است به روز رسانی عادات غذایی نامناسب و قطعنامه نادرست در مورد تغذیه تبدیل شود. الکل زیاد در بدن سالمند می تواند در هضم و جذب مواد مغذی اختلال ایجاد کند.

درمان سوء تغذیه در سالمندان

بهبود تغذیه

استفاده از استراتژی های تغذیه مناسب من می توانم به افراد مسن کمک کنم تا رژیم غذایی سالمی داشته باشیم. عادات غذایی خوب باید شامل موارد زیر باشد:

استفاده از غذاهای غنی از مواد مغذی.
غذاهای خوشمزه را با انواع غذاها شامل ماهی ، میوه و سبزیجات تازه ، گوشت بدون چربی و غلات کامل از قبل برنامه ریزی کنید.

گیاهان معطر و ادویه جات.
با استفاده از گیاهان دارویی و ادویه جات در مورد خوردن غذا هیجان ایجاد کنید و به غذا طعم دهید.

میان وعده های سالم.
همیشه مقداری میان وعده های غذایی مانند لبنیات کم چرب ، میوه ها یا سبزیجات ، وعده های غنی از مواد مغذی در حال حاضر وجود داشته باشد.

مکمل های غذا.
برای افزایش کالری در رژیم غذایی روزانه خود ، می توانید از نوشیدنی های تغذیه ای مکمل استفاده کنید. برای افزایش پروتئین بدون افزودن چربی های اشباع شده ، پودر آب پنیر یا سفیده تخم مرغ را به وعده های غذایی اضافه کنید.

چه زمانی باید در مورد سوتغذیه در سالمند با پزشک مشورت ایجاد کرد

اگر هر گونه نگرانی در صورت تغییر اشتها ، تغییر وزن یا سایر مشکلات در مورد تغذیه و سلامتی خود ، با پزشک مشورت کنید. پزشک می تواند با روش های زیر به سالمند کمک کند:

  • به طور مرتب وزن خود را زیر نظر بگیرید و بدن خود را از نظر سوء تغذیه مورد بررسی قرار دهید
  • شرایط شرایط پزشکی و بیماری هایی که ممکن است باعث مشکلات سلامتی یا کاهش وزن شود
  • درمان بیماریهای زمینه ای در بدن که باعث تغذیه می شوند
  • تغییر رژیم غذایی محدود برای بیماری هایی مانند دیابت
  • مصرف روزانه کالری مناسب شرایط جسمی سالمند
  • توصیه مکمل های ویتامینی و مواد معدنی مورد نیاز
  • تغییر داروهای تجویز برای کاهش عوارض ناخواسته
  • داشتن تغذیه مناسب در طول عمر کلید پیشگیری از بیماری ها است. تشخیص زود هنگام بیماری ها از طریق غربالگری معمول بهترین نتایج ممکن است را ارائه دهد.
  • سوء تغذیه در سالمند

مرکز پرستاری سلامت اول با داشتن مجوز رسمی از وزارت بهداشت و سالها تجربه در امر ارائه خدمات مراقبت و پرستاری در منزل آمادگی دارد با کادری مجرب و متخصص به صورت شبانه روزی در خدمت همشهریان گرامی باشد.

کادر مجرب این مرکز در قالب پرستار سالمند ، پرستار بیمار و پرستار کودک همواره با در نظر گرفتن آخرین استانداردهای خدمات مراقبت و پرستاری به ارائه خدمات پرداخته و آسایش و امنیت عزیزان شما را در اولویت اصلی خویش قرار داده است.

برای دریافت اطلاعات بیشتر تنها کافی است که با کارشناسان این مرکز تماس بگیرید و مشاوره رایگان دریافت کنید.
هشدار! این مطلب تنها جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن لازم است با پزشک یا متخصص مربوط مشورت کنید.
لطفاً به این مقاله امتیاز دهید.

دیدگاهتان را بنویسید