سیاتیک – چگونه از شر درد خلاص شویم

اگر در طول ستون فقرات خود احساس سوزش دارید، اغلب به این معنی است که ممکن است از سیاتیک رنج ببرید. نام بیماری سیاتیک از فشرده شدن یا تحریک عصب سیاتیک گرفته شده است. این بزرگترین عصب در بدن ما است و از نخاع، در سراسر باسن و پشت هر پا عبور می کند.

بیماران سیاتیک معمولاً در گذشته مشکلاتی مانند افتادگی یا لیز خوردن دیسک داشته اند. با این حال، برای افرادی که هیچ مشکل قبلی مربوط به کمر ندارند اصلاً از سیاتیک رنج می برند ناشناخته نیست.

یک “دیسک لغزنده” در واقع نتیجه مواد داخلی نرمتر است که از طریق ریشه های عصب سیاتیک در امتداد نخاع وارد شده و آنها را تشدید می کند. غیر معمول نیست که برخی از زنان باردار از سیاتیک، در دوران بارداری یا حتی هنگام زایمان رنج ببرند. بلند کردن نادرست اجسام سنگین یا استرس نیز می تواند باعث سیاتیک شود.

درد سیاتیک می تواند از خفیف تا بسیار دردناک متفاوت باشد، حتی ممکن است فرد مبتلا را بی حرکت کند. همه مبتلایان از داشتن درد تیراندازی در امتداد ستون فقرات، باسن و پاها شکایت دارند. احساس سوزن سوزن شدن یا حتی بی حسی در پاها، همراه با احساس ضعف عمومی، همه علائمی هستند که توسط برخی تجربه می شوند.

خوشبختانه برای برخی افراد، سیاتیک می تواند یک بیماری موقتی باشد و با گذشت زمان از بین می رود. بدیهی است که در دوران بارداری، عوارض سیاتیک باید پس از زایمان از بین برود.

نکته ۱ – با دراز کشیدن به پشت و روی زمین برای مدت کوتاهی می توان تسکین موقتی به دست آورد. در حالی که روی زمین هستید، زانوهای خود را خم کنید و هر دو پا را صاف روی زمین نگه دارید. سر خود را با یک بالش خوب یا چند کتاب حمایت کنید.

نکته ۲ – اگر می توانید یک جلسه با یک متخصص رایحه درمانی ترتیب دهید. ماساژ مناسب با استفاده از روغن های مناسب به تسکین درد کمک می کند.

نکته ۳ – حمام آب گرم با روغن اسطوخودوس نیز می تواند برای شل شدن عضلاتی که باعث درد می شوند مفید باشد.

بدیهی است که برای جلوگیری از درد سیاتیک، باید سعی کنیم استخوان ها و اعصاب خود را سالم نگه داریم. سعی کنید بیشتر غذاهایی بخورید که عمدتاً سرشار از کلسیم هستند (ماهی تازه یا کنسرو شده، استخوان‌ها را نیز بخورید). منیزیم نیز یک منبع ارزشمند (آجیل و دانه سویا) است. اطمینان حاصل کنید که دوز روزانه ویتامین D خود را دریافت می کنید زیرا به بدن کمک می کند کلسیم را جذب کند. از طرف دیگر، می توانید رژیم غذایی خود را با مخمر آبجو تکمیل کنید.

بدیهی است که اگر وضعیت سیاتیک شما به طور چشمگیری بدتر شود یا به مرور زمان کاهش نیابد، باید برای درمان به پزشک عمومی یا پزشک مراجعه کنید.

رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/ رژیم کتوژنیک دکتر روشن ضمیر