سیاستمدار جزئیات پیشنهاد اتحادیه اروپا در مذاکرات وین را تایید کرد


در حالی که هنوز هیچ یک از طرف های مذاکره برای احیای برجام اطلاعاتی درباره جزئیات این مذاکرات منتشر نکرده اند، مجله پولیتیکو در گزارشی مدعی شد که اتحادیه اروپا پیشنهاد برداشته شدن فشار از سوی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی برای دستیابی به توافق را داده است. در مورد احیای برجام

به گزارش ایسنا، پولیتیکو در گزارش خود جزئیات متن پیشنهادی اتحادیه اروپا برای احیای برجام را که اخیرا به ایران و آمریکا ارائه کرده است، منتشر کرد و مدعی شد بر اساس این پروژه، اتباع غیرآمریکایی مجاز خواهند بود. برای تجارت با شرکت هایی که با سپاه همکاری می کنند. اقتصاد دارند، تجارت کنند.

بر اساس گزیده‌هایی از متن پیش‌نویس پیشنهاد اتحادیه اروپا که توسط پولیتیکو به دست آمده است، تحریم‌های آمریکا علیه سپاه پاسداران ایران برای احیای توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ کاهش می‌یابد و راه را برای پرهیز تهران از بازرسی‌های بیشتر از سایت‌های مشکوک هسته‌ای هموار می‌کند.

پولیتیکو در ادامه مدعی شد که جزئیات این پیش نویس دوشنبه گذشته در جریان مذاکرات وین نهایی شد: «از آنجایی که اتحادیه اروپا در هماهنگی نزدیک با واشنگتن روی این پیش نویس کار می کرد، به نظر می رسد که دولت جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا آماده انجام کارهای بیشتری است. امتیازات بیش از حد انتظار برای دستیابی به توافق – به ویژه کاهش فشار بر سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، سازمانی که توسط ایالات متحده به عنوان یک سازمان تروریستی در دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ معرفی شد.

اما راب مالی نماینده اصلی آمریکا در مذاکرات وین پس از انتشار این گزارش در اظهاراتی به پولیتیکو هرگونه تغییر در استانداردها یا قوانین آمریکا در اجرای تحریم های ایران را تکذیب کرد.

در این باره فرمود: من به صراحت می گویم; ما در هیچ مذاکره‌ای برای تغییر رویکرد یا استانداردهای انطباق خود با تحریم‌ها و تحریم‌های آمریکا تا زمانی که عمل متقابل به اجرای کامل بازگردد، نیستیم. [توافق هسته‌ای] آنها می مانند، ما شرکت نکردیم. هر گونه گزارشی بر خلاف آن کاملا نادرست است.

پولیتیکو با اشاره به اینکه حذف انقلابیون از لیست تروریستی آمریکا یکی از محورهای مورد بحث در مذاکرات برجام بود، نوشت: اگرچه متن پیشنهادی اروپا با میانجی گری جوزپ بورل، رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا و در هماهنگی نزدیک با مقامات آمریکایی، تحریم های سپاه را به خودی خود لغو نمی کند، اما اثربخشی آنها را به شدت محدود می کند.

به گزارش پولیتیکو، بر اساس متن پیشنهادی، اروپایی‌ها و سایر غیرآمریکایی‌ها می‌توانند بدون ترس از تحریم‌های آمریکا با نهادهای ایرانی درگیر در معاملات با سپاه پاسداران انقلاب اسلامی تجارت کنند، البته تا زمانی که شریک تجاری اصلی آنها در فهرست تحریم‌های آمریکا نباشد. . .

این نشریه آمریکایی همچنین مدعی شد: اروپایی ها به این ترتیب می توانند تجارت بسیار گسترده ای را در سراسر ایران انجام دهند، جایی که تعامل تجاری با سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به ویژه در زمینه تجاری تقریباً اجتناب ناپذیر است. یکی از دیپلمات‌های پیگیر این پرونده گفت که واحدهای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی می‌توانند به سادگی تجارت خود را از طریق نیابت‌ها و شرکت‌های پوسته‌ای انجام دهند که درجه‌ای از جدایی ایجاد می‌کنند و محدودیت‌های آمریکا را برای شرکت‌ها و افراد غیرآمریکایی که تلاش می‌کنند از تحریم‌های آمریکا دوری کنند، بی‌ربط می‌کنند.

به گزارش پولیتیکو، متن پیشنهادی اروپا، علاوه بر رفع فشار بر سپاه پاسداران، به تهران این امکان را می دهد که به سرعت بن بست فعلی با ناظر هسته ای سازمان ملل بر سر سایت های هسته ای شناخته شده در سال ۲۰۱۹ را حل کند.

در ادامه این گزارش آمده است: با موضوع بررسی این آژانس روی میز در متن پیشنهادی اتحادیه اروپا، یک دیپلمات ابراز نگرانی کرد که آمریکا و اروپایی‌ها نه تنها با این خطر روبرو هستند که نشان دهند اجازه خواهند داد این موضوع رسیدن. قرارداد بسته به سیاسی کردن ماموریت آژانس در ایران متهم شود.

با این حال، طرف‌های مذاکره‌کننده در وین که علاوه بر ایالات متحده، ایران و سایر اعضای برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) را شامل می‌شوند، به‌ویژه تهران و واشنگتن، باید در مورد پروژه ارائه‌شده توسط اتحادیه اروپا تصمیم‌گیری کنند. به جوزپ بورل، می تواند متن نهایی باشد. .