شارژر بی سیم چگونه کار می کند؟ از کشف تسلا تا شارژرهای بی سیم


شارژ بی سیم یک ابزار عالی برای آسان کردن کار شما است. چه آن را روی میز خود در محل کار نگه دارید، چه روی پاتختی خود در خانه، یا آن را به صندوق عقب خودرو وصل کنید، یک شارژر بی سیم می تواند دستگاه های الکترونیکی شما، به خصوص آیفون و اندروید را نسبتاً بدون زحمت شارژ کند. آنقدر آسان است که تقریباً آن را بدیهی می دانیم. حتی اگر به طور منظم از آن استفاده کنید، ممکن است چیزهای زیادی وجود داشته باشد که متوجه نشوید و ممکن است چند جزئیات مهم را نادیده گرفته باشید.

شارژ بی سیم چگونه کار می کند؟ در این راهنما نحوه عملکرد شارژر بی سیم را با فرمتی آسان و قابل فهم توضیح می دهیم تا بتوانید بهتر و قبل از این با این دستگاه آشنا شوید. خرید شارژر بی سیم نحوه عملکرد این محصول را بدانید.

در پایان دهه اول قرن نوزدهم، نیکولا تسلا توانست با موفقیت برق را از طریق هوا منتقل کند. او از فرآیندی به نام جفت رزونانس القایی با ایجاد میدان مغناطیسی بین امیتر (که الکتریسیته می فرستد) و گیرنده (که الکتریسیته دریافت می کند) برای مشتعل کردن لامپ ها در آزمایشگاه خود در شهر نیویورک استفاده کرد.

چند سال بعد، او کویل تسلا را به ثبت رساند. برجی با یک سیم پیچ بالای آن که پیچ و مهره های برق پرتاب می کرد. تسلا تصورات بسیار بزرگتری از یک شبکه برق بی سیم داشت، اما این رویاها هرگز محقق نشدند.

همان اصل اولیه شارژ القایی در مورد شارژ بی سیم تلفن هوشمند نیز صدق می کند.

یک سیم پیچ الکترومغناطیسی، سیم پیچ القایی در پایه بار، یک میدان مغناطیسی ایجاد می کند و اساساً یک آنتن برای انتشار یک میدان انرژی است. سیم پیچ کوچکتر دوم در گوشی انرژی را دریافت و برداشت می کند و گردش دستگاه آن را به انرژی قابل استفاده برای باتری تبدیل می کند.

در سال‌های اخیر، فناوری شارژ بی‌سیم راه درازی را پیموده است و سرعت شارژ را افزایش می‌دهد و بسیاری از طراحان فناوری خود را تحت استانداردهای Qi و PMA ادغام کرده‌اند، بنابراین محصولات با برندها و مدل‌های مختلف گوشی کار می‌کنند و شما نیازی به این کار ندارید. . برای شارژر بی سیم خرید کابل تلفن نخواهید داشت

گوشی ها تنها چیزی نیستند که از فناوری شارژ بی سیم استفاده می کنند. ایمپلنت های پزشکی مانند ضربان ساز را می توان به صورت بی سیم نیز شارژ کرد.

شارژ بی سیم به شرح زیر عمل می کند: یک آنتن حلقه مغناطیسی (کویل مس) برای ایجاد یک میدان مغناطیسی نوسانی استفاده می شود که می تواند جریان را در یک یا چند آنتن گیرنده القا کند. اگر ظرفیت مناسبی اضافه شود تا حلقه ها در فرکانس یکسان تشدید شوند، مقدار جریان القایی در گیرنده ها افزایش می یابد. این بار رزونانس القایی یا رزونانس مغناطیسی است. انتقال نیرو را در فواصل طولانی تر بین فرستنده و گیرنده امکان پذیر می کند و کارایی را افزایش می دهد. اندازه سیم پیچ نیز بر فاصله انتقال نیرو تأثیر می گذارد. هرچه قرقره بزرگتر یا قرقره بیشتر باشد، مسافت بیشتری می تواند طی کند.

به عنوان مثال، در مورد پدهای شارژ بی سیم گوشی های هوشمند، سیم پیچ های مسی فقط چند اینچ قطر دارند و مسافتی را که الکتریسیته می تواند به طور موثر طی کند به شدت محدود می کند.

اما وقتی سیم پیچ ها بزرگتر باشند، انرژی بیشتری می تواند به صورت بی سیم منتقل شود. این تاکتیکی است که WiTricity، شرکتی که یک دهه پیش از تحقیقات MIT رشد کرد، به پیشگامی آن کمک کرد. این فناوری فناوری رزونانس ضعیف بهم پیوسته را برای همه چیز، از ماشین‌ها و توربین‌های بادی گرفته تا روباتیک، ممکن می‌سازد.

دو استاندارد شارژ بی سیم

آنچه باید در مورد شارژ بی سیم بدانید این است که دو استاندارد وجود دارد: استاندارد Qi و استاندارد PMA که هر دو از شارژ القایی استفاده می کنند. تفاوت اصلی واقعی در مقدار طول موج استفاده شده است.

شارژ بی سیم PMA: مخفف Power Matters Alliance، استاندارد شارژ بی سیم PMA از طول موج ۲۷۷-۳۵۷ کیلوهرتز استفاده می کند.

شارژ بی سیم Qi: با تلفظ “chee”، روش شارژ بی سیم Qi توسط کنسرسیوم برق بی سیم (WPC) توسعه یافته است. این رایج ترین و محبوب ترین روش شارژ بی سیم امروزه است و همان چیزی است که بسیاری از برندها در دستگاه های شارژ بی سیم خود از آن استفاده می کنند. این فناوری باند ۱۰۰-۲۰۵ کیلوهرتز را ارائه می دهد.

مضرات شارژ بی سیم

به طور کلی، شارژ بی سیم یک راه راحت و بدون دردسر برای شارژ تلفن، هدفون، ساعت هوشمند و موارد دیگر است و مزایای زیادی دارد، به همین دلیل است که ما بسیاری از لوازم جانبی تلفن سازگار با شارژ بی سیم در دسترس داریم. با این حال، لوازم جانبی شارژ بی سیم یک نقطه ضعف دارد: به اندازه شارژ کابلی یا کابل های شارژ سریع کارآمد نیست.

در واقع فاصله نیز نقش زیادی دارد. هرچه گیرنده از دستگاه شما از فرستنده شارژر بی سیم دورتر باشد، سرعت شارژ کندتر می شود. اساساً، اگر میدان مغناطیسی مستقیماً بالای شارژر بی سیم نباشد، برای انتقال نیرو به دستگاه دچار مشکل می شود. حتی از دست دادن چند میلی متر می تواند روند بارگذاری را کند کند.

شاید فکر کنید که این مشکل را می توان به سادگی با ساخت یک فرستنده بزرگتر حل کرد. با این حال، به این سادگی نیست. ساخت یک فرستنده بزرگتر به این معنی است که باید یک گیرنده شارژ بی سیم بزرگتر روی تلفن بسازید، و علم هنوز وجود ندارد.

با این حال هر سال پیشرفت هایی در زمینه شارژ بی سیم وجود دارد. در نهایت، ممکن است تلفن‌هایی با گیرنده‌های کوچکتر و قدرتمندتر ببینیم که به آنها امکان دریافت برق را می‌دهد.

برای خرید شارژر بی سیم به چه نکاتی باید توجه کرد؟

اگر قصد خرید شارژر بی سیم را دارید، باید قبل از خرید به چند نکته مهم توجه کنید تا بهترین گزینه ممکن را انتخاب کنید.

ولتاژ خروجی شارژر بی سیم: یکی از مهم ترین نکاتی که قبل از خرید شارژر بی سیم باید به آن توجه کرد، ولتاژ و شدت جریان خروجی دستگاه است که باید با توجه به نیاز کاربر آماده شود تا دستگاه دچار اختلال نشود.

شکل و ظاهر: نکته دیگری که باید به آن توجه کنید شکل شارژر بی سیم است که کاربر می تواند با توجه به سلیقه خود آن را انتخاب کند، شارژر بی سیم در اشکال مختلف دایره ای، مستطیلی و یا حتی تخت و … در بازار موجود است.

بارگذاری سریع: یکی از ویژگی های مهم دیگری که برخی از شارژرهای بی سیم دارند، شارژ سریع آنهاست که سرعت شارژ دستگاه های کاربر را چندین برابر می کند و نکته مهمی است که هنگام خرید باید به آن توجه کنید.

دوستان عزیز می توانید با اطمینان از کیفیت و سلامت کالا لوازم مورد نیاز خود را تهیه نمایید بازار آهیل با ارسال رایگان در رشت دریافت کنید.