شرایط اقامت در فرانسه


فرانسه کشوری هموار است که متنوع ترین و جذاب ترین طبیعت اروپا را در کنار فرهنگی غنی و پربار دارد. این کشور ۶ عضوی پس از روسیه و اوکراین بزرگترین کشور اتحادیه اروپا از نظر مساحت است. کشوری که در دنیا به خاطر مردم مهمان نوازش شهرت دارد و به همین دلیل فرانسه مقصد مسافران و مهاجران بسیاری شده است. در هر کجای فرانسه قدم بزنید، زیبایی و جذابیت را خواهید دید. از پاریس، شهر عشاق، شهر عروس های جهان گرفته تا برج ایفل، موزه لوور، شانزه لیزه، زیباترین خیابان جهان و… همه اینها نشان دهنده جذابیت و زیبایی فرانسه است. این کشور از نظر فرهنگی، تاریخی، معماری شهری و مقصد مناسبی برای مهاجران و مسکن می باشد. درباره شرایط اقامت در فرانسه با ما بمان.

بررسی انواع شرایط زندگی در فرانسه

اگر قصد تفریح ​​و اقامت کمتر از ۹۰ روز در فرانسه را دارید، یک اقامت توریستی و کوتاه برای شما مناسب خواهد بود. اما اگر برای مقاصد دیگری مانند اخذ تابعیت، تحصیل یا سرمایه گذاری به فرانسه مهاجرت می کنید، مسکن بلند مدت را انتخاب کنید. با این کار می توانید پس از چند سال اقامت در فرانسه برای اقامت دائم اقدام کنید.

اخذ مسکن فرانسوی از طریق تحصیل

انواع مختلفی ویزای تحصیلی در فرانسه وجود دارد که می توانید با توجه به هدف خود انتخاب کنید. اگر قصد دارید در یک دوره زبان یا برنامه کوتاه مدت برای اقامت در این کشور شرکت کنید، ویزای دانشجویی کوتاه مدت شینگن انتخاب مناسبی است. با این ویزا امکان سفر به فرانسه و تحصیل در این کشور تا ۳ ماه بدون نیاز به ویزای اقامت برای شما وجود دارد. این ویزا رایگان و غیر قابل تمدید است.

اگر قصد شرکت در آزمون ورودی یک موسسه آموزش عالی را دارید، ویزای تحصیلی با آزمون ورودی انتخاب خوبی است. با قبولی در آزمون می توانید اجازه اقامت یک ساله و قابل تمدید دریافت کنید. اگر تصمیم گرفته اید بیش از ۶ ماه تحصیل کنید، باید برای ویزای تحصیلی طولانی مدت که مجوز اقامت نیز محسوب می شود، اقدام کنید. این نوع ویزا بسته به رشته ای که انتخاب می کنید متفاوت است. همچنین اگر مدرک کارشناسی ارشد یا بالاتر دارید و قصد دارید با یک شرکت تحقیقاتی کار کنید یا در فرانسه تدریس کنید، انتخاب ویزای تحصیلی تحقیقاتی انتخاب خوبی است.

شرایط اقامت در فرانسه از طریق ازدواج

شما می توانید با ازدواج با یک شهروند فرانسوی تابعیت فرانسه را دریافت کنید. همچنین با ازدواج، شما شهروند اتحادیه اروپا محسوب می شوید. با ازدواج و با ویزای شریک زندگی خود می توانید بدون هیچ مانع و محدودیتی در فرانسه کار کنید و اگر عمر این زندگی مشترک به ۵ سال برسد می توانید اقامت دائم این کشور را دریافت کنید.

اقامت در فرانسه با سرمایه گذاری

اگر توانایی ایجاد شغل برای ساکنان و شهروندان فرانسوی و سرمایه گذاری حداقل ۳۰۰۰۰۰ یورو در دارایی های ثابت مشهود یا نامشهود را دارید، ویزای سرمایه گذاری انتخاب مناسبی برای شماست. چیزی که در بیشتر ویزاهای سرمایه گذاری سایر کشورها پیدا نمی کنید، در ویزای سرمایه گذاری فرانسه موجود است و همسر نامزد نیز در صورت پذیرش ویزا می تواند کار کند.

اقامت فرانسه از طریق تولد

فرزندان شهروندان فرانسوی به طور خودکار تابعیت فرانسه را دریافت می کنند. اگر والدین تابعیت فرانسه را نداشته باشند، کودک می تواند در سن ۱۸ سالگی تابعیت دریافت کند، مشروط بر اینکه در فرانسه متولد شده باشد و حداقل پنج سال در آنجا زندگی کرده باشد.

شرایط زندگی در فرانسه از طریق کار

برای اینکه بتوانید به صورت قانونی در فرانسه زندگی و کار کنید، گرفتن ویزای کار فرانسه می تواند یکی از انتخاب های شما باشد. بسته به وضعیت کاری شما مجوزهای کار متفاوتی در فرانسه وجود دارد. اگر قصد دارید بیش از ۹۰ روز در فرانسه کار کنید، باید برای ویزای کار طولانی مدت اقدام کنید. برای این کار ابتدا شغلی پیدا کنید و سپس کارفرما برای اقامت فرانسه اقدام می کند. تجربه کاری، تحصیلات و تخصص مربوطه شانس شما را برای کسب شرایط لازم برای مسکن در فرانسه افزایش می دهد.

شرایط اقامت فرانسه با ویزای توریستی

برای اینکه بتوانید از نقاط توریستی و مناظر تمیز فرانسه لذت ببرید، باید پاسپورتی با اعتبار ۶ ماه داشته باشید. به این ترتیب می توانید از اقامتی کوتاه تا ۹۰ روز در کشور آلپ و شهر عاشقان لذت ببرید. البته به مدارکی نیاز دارید که ثابت کند هدف شما از ورود و اقامت در فرانسه کنجکاوی و سرگرمی است. با پرکردن فرم های ویژه و دو عکس تایید شده می توانید در مدت اقامت خود به تمامی شهرهای فرانسه سفر کنید.

اسکان توسط پناهندگی

پناهندگی یک روش پرخطر در نظر گرفته می شود، اما اگر مدارک مشابهی را به عنوان پاسپورت ارائه دهید، شانس بیشتری برای رسیدگی به درخواست خود خواهید داشت. برای پناهندگی در فرانسه، فرد باید به افسر اداره پناهندگان فرانسه گزارش دهد و پس از آن پناهجو تا تعیین وضعیت و دریافت وعده های غذایی روزانه در کمپ های اشتراکی اقامت می کند.

تفاوت بین تابعیت فرانسه و اقامت دائم

اگر قصد دارید پس از ۱۰ سال به روش تجدیدپذیر در فرانسه بمانید و در واقع به طور نامحدود در فرانسه زندگی کنید تا از بسیاری از حقوق شهروندان فرانسوی و حقوق شهروندان اتحادیه اروپا بهره مند شوید، اقامت دائم فرانسه گزینه مناسبی خواهد بود. البته یکی از شرایط تابعیت فرانسه، اقامت دائم فرانسه به مدت چند سال است; البته اگر بیش از ۶ ماه متوالی به مدت ۱۰ ماه از فرانسه خارج شوید اقامت شما باطل می شود.

شما می توانید با ازدواج، تولد یا تابعیت شهروند فرانسه شوید. با ۵ سال اقامت دائم فرانسه، صحبت به زبان فرانسه و آشنایی با حقوق و وظایف شهروندان فرانسوی، می توانید به جامعه فرانسوی بپیوندید. تنها تفاوت بین ساکنان فرانسه و شهروندان فرانسوی این است که آنها نمی توانند در مورد همه مسائل تصمیم بگیرند یا اظهار نظر کنند. مثلاً نمی توانند شغل و پست دولتی انتخاب کنند یا در انتخابات شرکت کنند.

فرانسه با جاذبه های گردشگری، امکان سرمایه گذاری، تحصیل و کار، یکی از مقاصد مورد علاقه بسیاری از مهاجران برای اقامت است. هر فردی با توجه به اهداف خود می تواند راه های مختلفی را برای ماندن انتخاب کند. اگر مهارت های کاری خوبی دارید، بهترین و سریع ترین راه برای ماندن در فرانسه ممکن است ماندن در محل کار باشد. اما در صورت نداشتن مدرک زبان یا مهارت کاری می توانید با تحصیل، سرمایه گذاری و سایر راه های ذکر شده برای اقامت در فرانسه اقدام کنید. قبل از هر اقدامی از شرایط اقامت در فرانسه اطلاعات کافی کسب کنید تا با توجه به شرایط خود بهترین روش را برای اخذ مسکن انتخاب کنید.

منابع:

  1. https://visaguide.world/europe/france-visa/long-stay/work
  2. https://immigrantinvest.com/blog/how-to-get-french-citizenship-en
  3. https://www.expatica.com/fr/moving/visas/french-citizenship-107626
  4. https://www.expatica.com/fr/moving/visas/france-work-visas-101098
  5. https://www.internations.org/france-expats/guide/visas-work-permits