شیردهی و روزه | تغذیه زنان باردار و مادران شیرده


تغذیه با شیر مادر بهترین الگوی غذای مناسب برای رشد شیرخوارانه ، با توجه به اهمیت شیر ​​مادر برای شیرخواران به ویژه در طول شش ماه اول زندگی (که نوزاد فقط از شیر مادر تغذیه می شود) و دغدغه مادرا شیرده تو ماه رمضان درباره تأثیر روزه داری بر مقدار و کیفیت شیرشون ، اونارو با نگرانی هایی درباره روزه گرفتن رو به رو میکنه.

در اینجا به تعدادی از سوالتا متداول پاسخ میدیم:

آیا میتونیم روزه بگیریم؟

طبق نظر متخصصا ؛ روزه گرفتن برای مادر سالمی که نوزاد سالم دارد درصورت دریافت کافی مواد غذایی سالم و مایعات در ساعات بیسسن افطار تا سحر ، مشکلی ایجاد نمی کند.
اگر مادر یا نوزاد بیماری یا مشکل خاصی دارد باید نظر پزشک را بررسی کنید خود ، درمورد روزه گرفتن حل بگیره.
اگر مادر کم وزنی ، کم خونی ، کمبود کلسیم ، ضعف همیشگی یا بیماری خاص (بخصوص دیابت) دارد ؛ نوزاد ضعیف و کم وزن یا بیمار دارد ؛ اگر در دوران بارداری مادر کم خونی داشته و حال هم نوزادش ، ذخیره آهنش پایینه ، باید اول به فکر سلامت خود و فرزندش باشه و بهتره روزه نگیره. علی الخصوص در ۶ ماه اول زندگی کسه تغذیه نوزاد کامل وابسته به شیر مادره.
در شکل که تغذیه مادر کامل و مناسب نباشه ، بدن مادر از ذخایر خودش برای کامل کردن ترکیب شیر استفاده کرده است ، این امر میتونه باعث خراب شدن دندونا ، ریزش مو و پولی استخوان تو مادر بشه و در شکل که این مدل کمبودایی وجود داشته باشه و مادر روزه بگیره ، قطعا مادر صدمه می بینه.

** بطور خلاصه اگر مادر بتونه در طول روز بدون صدمه زدن به سلامت خودش میزان مورد نیاز شیر نوزاد را تأمین کند ، روزه گرفتن ایرادی نداره. مادر شیرده میتونه با تغذیه مناسب ، مایعات کافی ،کاهش فعالیت فیزیکی در ساعات روزه داری و امتحان کن بجای روز ، شب بین افطار و سحر به نوزاد خودش شیر بده ، روزه داری خودش راحت تر درخواست می کند.

آیا کیفیت و حجم شیر تغییر می کند؟
نمیشه درمورد همه مادرا یک نظر کلی داد چونکه این موضوع به نوع تغذیه و میزان ذخایر بدنی مادر برمیگرده. تو تحقیق انجام شده است فهمیدن ترکیبات اصلی شیر با روزه گرفتن تغییر معنی دار و چشم گرفتن نمی کند.
تغییر حجم شیر ، در مادران مختلف ، متفاوت ولی معمول مقداری کاهش حجم تولید شیر رو دارن. که این امر هم به تغذیه و مایعات مصرف و فعالیت روزانه مادر برمیگرده.

آیا سن نوزاد مهمه؟

نوزاد تا ۴ الی ۶ ماهگی فقط از شیر مادر تغذیه می کند و بعد از اونه که کم کم غذای کمکی دریافت می کند. پیشنهاد متخصصان اینه که تا وقتی نوزادتون غذای کمکی دریافت نکرده ، روزه نگیرید. چونکه ممکنه نتونه شیر مورد نیاز بچه رو ارائه کنید.
قطعنامه به روزه گرفتن یا نگرفتن مادر از ۶ تا ۱۲ ماهگی نوزاد ، به وضعیت و رشد کودک ، شرایط مادر و حجم شیرش بستگی دارد. اگر کودک ، وزن و رشد مناسبی دارای باشه و خوب غذا بخوره ، مادر مشکلی برای روزه گرفتن نداره.
از یک سالگی به بعد چون بخش عمده تغذیه کودک ، غذاها و شیر مادر کمتر از قبل مصرف می شود ، با رعایت تغذیه سالم و کافی میتونید به راحت روزه بگیرید.
بطور کلی مادرشیرده با رعایت تغذیه مناسب ، دریافت مایعات کافی ، کاهش فعالیت فیزیکی در طول روز و آیا سعی کنید بجای روز ، شب بین افطار و سحر به نوزاد خود شیر بده ، راحت تر میتونه روزه بگیره.

آیا وزن نوزاد و مادر در روزه گرفتن مهمه؟

وزن نوزاد تو زمان تولد و زمان تصمیم گیری مادر برای روزه گرفت یه عامل مؤثر برای حل تصمیمه. اگر وزن بچه کمتر از وزن مطلوب است برای سنش باشه یا منحنی رشد نشون نداده تغذیه مناسب ، این باید به عنوان یک شاخص مهم در وضوح تصمیم گیری برای روز داری مورد توجه قرار بگیره. تحت چنین شرایطی حتی اگر کودک در سال دوم تغذیه باشه ، روزه داری به صلاح نیس. چند وقتا مث ال خانمی مراجعه می کنه و میگه بچه ی من ۸ ماهه اس و فقط شیر می خوره و هیچ غذایی نمی کند خوره ، وضعیت هم نشون می ده که بچه ضعیف و کم است وزنه ، در اینجا مادر به ناچار نیست روزه بگیره یا می تونه مثل یک روز در میان ، روزه بگیره. یا مثلا اگر مادر جثه ی ضعیفی دارد و برایش وزن داردقد و سنش خیلی کمه و یک بچه ۸ ماهه داره باز می کنه اینه که روزه نگیره.

آیا ساعات روزه داری و فصلی که ماه رمضان در آن قرار گرفته است دارد مهم است؟

می شود گفت بله ؛ چونکه تابستون علوه بر داشتن ساعات بیشتر را گرسنه و تشنه می مونید ، گرمای هوا هم باعث تبخیر بیشتر آب بدن می شود مادر می شود. برای همین باید دقت کنید که تو ساعات بین افطار تا سحر نیازهای بدنتون رو تهیه کنید وگرنه قادر به تامین شیر کافی برای بچه ها باشید نخواهید بود.
الان که تو فصل بهاریم و حدود 15 ساعت روزه داری طول می کشه ، اگر مایلید روزه بگیرید ، حتما مایعات کافی را وارد کنید. بهترین و مهمترین این مایعات ، آبه. سعی کنین برای رفع تشنگی از آب میوه از خانگی و کم شکر استفاده کنید. سعی کنین نوشیدنی های خنک مثلاً انواع عرق (بیدمشک ، نسترن و…) در کنار تخم شربتی و خاکشیر که سرشار از املحا مختلف هستن ، بخورید.

سخن آخر:

با پزشکتون مشورت کنید. اگر نتونستید روزه بگیرید ، ناراحت نباشین چونکه که خدا سلمت شما و نوزادتون رو بر روزه داری
ترجیح داده (آیات ۱۸۳ و ۱۸۴ سوره بقره). ناراحتی و استرسی که بخاطر روزه نگرفتن برتون متحمل می شود ، میتونه در ترشح باعث اختلال می شود شیر یا یا باعث بی اشتهاییتون بشه.

با آرزوی شادی و سلامتی

دیدگاهتان را بنویسید