صربستان درگیری مرزی با کوزوو را رد کرد – خبرگزاری مهر ایران و جهانبه گزارش خبرگزاری مهر به نقل از آناتولی، صربستان گزارش ها مبنی بر درگیری مرزی ارتش صربستان و پلیس کوزوو را رد کرد.

پلیس کوزوو همچنین در خصوص تنش مرزی با صربستان بیانیه ای صادر کرد و گفت: از همه شهروندان و رسانه ها می خواهیم به اخبار جعلی که منجر به بی ثباتی اوضاع می شود توجه نکنند.

تنش ها بین صربستان و کوزوو روز یکشنبه پس از اجرای قانون جدید کوزوو برای محدود کردن تردد خودروهای با پلاک صربستان تشدید شد.

پلیس کوزوو در بیانیه ای اعلام کرد که هیچ اطلاعات رسمی مبنی بر زخمی شدن کسی وجود ندارد.

وزارت دفاع صربستان نیز با صدور بیانیه ای مدعی شد که دولت کوزوو حجم زیادی از اطلاعات نادرست از جمله از طریق حساب های جعلی در شبکه های اجتماعی منتشر می کند. این وزارتخانه گفت: ظاهراً درگیری بین ارتش صربستان و به اصطلاح پلیس کوزوو رخ داده است. این وزارتخانه افزود که ارتش صربستان “به هیچ وجه وارد خاک کوزوو نشده است.”

کوزوو که بیشتر ساکنان آن آلبانیایی است، در سال ۱۹۹۹ از صربستان جدا شد و در سال ۲۰۰۸ اعلام استقلال کرد. بیش از ۱۰۰ کشور از جمله ایالات متحده، بریتانیا، فرانسه، آلمان و ترکیه استقلال کوزوو را به رسمیت شناخته اند. صربستان این موضوع را به رسمیت نشناخت.

مقامات کوزوو اعلام کرده اند که مدارک صادر شده از سوی مقامات صربستان از اول آگوست دیگر برای عبور از کوزوو معتبر نخواهد بود و برای کسانی که بخواهند از کوزوو خارج شده و وارد شوند، مدارک ویژه صادر خواهد شد.

همزمان، رسانه های محلی و اجتماعی گزارش دادند که آژیر حمله هوایی در مناطق شمالی و صرب نشین کوزوو به صدا درآمده و مردم در حال ساختن سنگر هستند و صدای تیراندازی پراکنده در نزدیکی مرز با صربستان شنیده می شود.

عکس‌های منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی، موانع موقتی را نشان می‌دهد که توسط کامیون‌ها و سایر وسایل نقلیه در جاده‌ها ایجاد شده است. همچنین در شهر Lepusavic، ناقوس کلیسا بدون وقفه به صدا درآمد.