صفر تا صد استحکام


یک زبان برنامه نویسی قوی برای توسعه قراردادهای هوشمند در پلتفرم بلاک چین راه اندازی شده است. همانطور که از نام آن پیداست، زنجیره بلوک زنجیره‌ای از بلوک‌ها است که با استفاده از منطق رمزنگاری پیچیده به‌صورت سریالی به هم متصل می‌شوند. در این مطلب که توسط آکادمی راستاوا تهیه شده است، صفر تا صد استحکام را با شما مرور می کنیم! پس تا پایان مقاله با ما همراه باشید!

ساتوشی ناکاموتو

این فناوری اولین بار توسط ساتوشی ناکاموتو معرفی شد و برای اولین بار در پیاده سازی رمزارز محبوب بیت کوین مورد استفاده قرار گرفت. فناوری بلاک چین به دلیل امنیت بالایی که در معاملات تجاری ایجاد می کند، بسیار مورد استفاده قرار می گیرد. از شرکت های بزرگ گرفته تا بانک های صنعتی، توسعه دهندگان بلاک چین در همه جا مورد تقاضا هستند. بنابراین، داشتن این مهارت مدرن با یادگیری بهترین زبان برنامه نویسی بلاک چین، Solidity، مزیت شما را نسبت به سایر توسعه دهندگان تضمین می کند.

زبان های برنامه نویسی بلاک چین مختلف

توسعه دهندگان در حال حاضر از زبان های برنامه نویسی غالب مانند C ++ و جاوا برای تولید برنامه های بلاک چین سفارشی استفاده می کنند. علاوه بر این، کارشناسان ارزهای دیجیتال زبان هایی مانند Simplicity و Solidity را توسعه داده اند که به طور خاص برای تقویت بلاک چین طراحی شده اند.

ارزش بازار بلاک چین

ارزش بازار جهانی بلاک چین در حال حاضر حدود ۱.۲ میلیارد دلار است و کارشناسان پیش بینی می کنند تا سال ۲۰۲۵ به ۵۷ میلیارد دلار برسد که سالانه بیش از ۶۹ درصد رشد می کند.

تقاضا برای توسعه دهندگان بلاک چین

همه در مورد قراردادهای هوشمند، بلاک چین، امور مالی غیرمتمرکز و ارزهای دیجیتال صحبت می کنند. با این حال، بدون توسعه‌دهندگان، هیچ یک از این موارد وجود نخواهد داشت، بنابراین تقاضا برای توسعه‌دهندگان بلاک چین همچنان در حال رشد است.

قراردادهای هوشمند

قرارداد عاقلانه یک برنامه رایانه ای است که به طور خودکار و بدون واسطه اقدامات را طبق شرایط قرارداد انجام می دهد. به عنوان مثال، اگر می خواهید زمین را با استفاده از مکانیزم قرارداد هوشمند خریداری کنید، اسناد مالکیت زمین شما بلافاصله پس از تکمیل پرداخت برای شما ارسال می شود. برای انتقال مالکیت پس از پرداخت، لازم نیست به یک وب سایت یا شخص ثالث اعتماد کنید.

زبان برنامه نویسی Solidity

Solidity یک زبان برنامه نویسی است که برای توسعه قراردادهای هوشمند در اتریوم و سایر پلتفرم های بلاک چین مانند Monax و بلاک چین Hyperledger Burrow استفاده می شود. توسعه دهنده بریتانیایی گاوین وود در سال ۲۰۱۴ Solidity را پیشنهاد داد و زبان برنامه نویسی پیشرفته را همراه با دیگر علاقه مندان به اتریوم از جمله کریستین ریتویسنر، الکس برگزازی، لیانا هوسیکیان و یویچی هیرای توسعه داد.

Solidity را می توان به عنوان بایت کد (یا کد قابل حمل) توصیف کرد که با ماشین مجازی اتریوم (EVM) کار می کند! اگرچه زبان‌های دیگر از جمله Serpent، Viper و Mutan نیز می‌توانند در کد بایت سطح ماشین EVM برای اجرا روی گره‌های اتریوم برای پرداخت کامپایل شوند، Solidity به طور گسترده استفاده می‌شود.

استحکام یادگیری

Solidity برای یادگیری آسان طراحی شده است زیرا از مفاهیم زیادی مانند متغیرها، توابع، کلاس ها، عملیات حسابی و دستکاری رشته ها استفاده می کند که در زبان های برنامه نویسی رایج و مدرن وجود دارد. Solidity یک زبان عمداً حذف شده و با تایپ ضعیف است که از C، C ++، C #، JavaScript، PowerShell و Python مشتق شده است. همچنین از نحوی مشابه ECMAScript (جاوا اسکریپت) استفاده می کند. به عنوان مثال، در جاوا یا C، یک برنامه نویس شکلی از یک تابع “اصلی” را ایجاد می کند، در حالی که Solidity از یک “قرارداد” استفاده می کند که به روشی مشابه نوشته شده است.

Solidity و برنامه های تولید شده آن

توسعه دهندگانی که با Solidity کار می کنند می توانند برنامه هایی بنویسند که منطق تجاری و قوانین تعبیه شده در قراردادهای هوشمند را پیاده سازی کنند. قرارداد هوشمند که به عنوان قرارداد رمزنگاری نیز شناخته می شود، یک برنامه رایانه ای است که مستقیماً انتقال ارزهای دیجیتال یا دارایی ها را بین طرفین تحت شرایط خاص کنترل می کند. قوانین و مجازات ها را برای توافق تعیین می کند، مانند یک قرارداد سنتی، اما همچنین می تواند آن تعهدات را به طور خودکار اجرا کند. قراردادهای هوشمند وسیله ای امن، آسان و قابل اعتماد برای این است که افراد را قادر می سازد با یکدیگر تجارت کنند، حتی اگر به زبان های مختلف صحبت کنند یا از ارزهای مختلف استفاده کنند. قراردادها همچنین از متغیرهای عضو پیچیده در نگاشتها و ساختارهای سلسله مراتبی پشتیبانی می کنند.

کامپایلر Solidity

Solidity یک کامپایلر دارد که کدهای سطح بالا را به دستورالعمل های ساده ای مانند “داده ها در یک ثبات”، “افزودن داده ها از دو ثبات”، “پرش به دستورالعمل در نقطه حافظه xxxxx” تجزیه می کند. زبان برنامه نویسی به صورت ایستا تایپ می شود (یعنی انواع متغیرها به صراحت اعلام می شوند و در زمان کامپایل تعیین می شوند) و از وراثت، کتابخانه ها و انواع پیچیده تعریف شده توسط کاربر پشتیبانی می کند.

علاوه بر این، چندین پلت فرم یکپارچه سازی (برای کامپایل، اجرای کد) وجود دارد که Solidity را پیاده سازی می کند، از جمله Remix، یک محیط توسعه یکپارچه مبتنی بر وب (IDE) که به راحتی در دسترس است. همچنین از توابع مختلف type-safe پشتیبانی می کند، به این معنی که کامپایلر انواع را تایید می کند و اگر نوع اشتباهی به یک متغیر اختصاص داده شود، خطا می دهد.

ویژگی های زبان Solidity

از ویژگی های زبان برنامه نویسی Solidity می توان به موارد زیر اشاره کرد:

قراردادها و روابط را تعریف می کند

قراردادها در زبان برنامه نویسی به ساختارهای داده ای گفته می شود که امکان ایجاد و مدیریت قراردادها را فراهم می کند و قابل انتقال هستند و امکان ایجاد قراردادهای پیچیده تری را فراهم می کنند.

یک اصلاح کننده است

وضعیت تابع را تغییر می دهد تا رفتار تابع را تغییر دهد

داده های استاتیک را مشخص می کند

داده های استاتیک در زبان برنامه نویسی Solidity ظاهر می شوند. یعنی برای جلوگیری از خطا در اجرای کدها باید نوع متغیر مشخص شود تا متغیر انتخابی از بین کدها تعریف شود.

این یک مناسبت رویداد است

این رویداد عملکرد عملکردی مشابهی دارد که توانایی ذخیره قراردادهای هوشمند در پروتکل های بلاک چین است.

سطح دسترسی

سطوح دسترسی را به عنوان Mortal و Owned برای تیم توسعه تعریف کنید.

به طور کلی Solidity مبتنی بر زبان های برنامه نویسی دیگر است و کسانی که زبان های برنامه نویسی Python و JavaScript و همچنین C ++ را می شناسند می توانند به راحتی زبان برنامه نویسی بلاک چین Solidity را یاد بگیرند.

سوالات متداول مرتبط با جامدادی

از آنجایی که Solidity یک زبان برنامه نویسی جدید است و اطلاعات کمی در مورد آن وجود دارد، به سوالات متداول در مورد این زبان برنامه نویسی جذاب پاسخ خواهیم داد!

۱) آیا زبان برنامه نویسی Solidity شبیه پایتون است؟

نه، اما اگر یک زبان برنامه نویسی مانند پایتون یا سی بلد باشید، درک زبان Solidity برای شما آسان خواهد بود.

۲) آیا یادگیری یک زبان جامد دشوار است؟

یادگیری هر زبانی کار سختی نیست، اما برخی از زبان های برنامه نویسی به تلاش بیشتری برای یادگیری نیاز دارند و Solidity یکی از این زبان ها است.

۳) آیا زبان Solidity فقط برای ارز دیجیتال اتریوم استفاده می شود؟

زبان برنامه نویسی اصلی اتریوم در حال حاضر Solidity است.

۴) تعداد زبان های برنامه نویسی Solidity چقدر است؟

تقریباً این زبان در حال حاضر دویست هزار برنامه نویس فعال دارد.

۵) پیش نیازهای یادگیری یک زبان جامد چیست؟

  • آشنایی با اصول بلاک چین
  • دانش اساسی و پایه پلتفرم اتریوم
  • تجربه برنامه نویسی با زبان هایی مانند Python، JavaScript یا C-family
  • آشنایی اولیه با کنترل خطی برای ایجاد دفترچه راهنماهای جدید در صورت نیاز

۶) آیا برای یادگیری زبان Solidity نیاز به تسلط نسبی بر جاوا اسکریپت داریم؟

نحو نوشتاری و قوانین Solidity در برخی قسمت ها شبیه جاوا اسکریپت است، اما نمی توان گفت که جاوا اسکریپت پیش نیاز اصلی یادگیری Solidity است.

۷) یادگیری solidity را از کجا شروع کنیم؟

با مراجعه به یوتیوب می توانید اصول اولیه این زبان را بیاموزید. دلیل روی آوردن به یوتیوب عدم آموزش این زبان است. زیرا هنوز آموزش کاملی برای آن در زبان فارسی وجود ندارد.

۸) تسلط بر زبان همبستگی چقدر طول می کشد؟

نمی توان زمان خاصی را برای همه ارائه داد، اما معمولا بین ۶ ماه تا یک سال حداقل زمان لازم برای یادگیری این زبان است.

۹) با یادگیری جامدادی چه کاری می توان انجام داد؟

شما می توانید انواع مختلفی از قراردادهای هوشمند را در زمینه های سرمایه گذاری، حراج و غیره تنظیم کنید.

۱۰) میانگین درآمد یک توسعه دهنده سالیدیتی چقدر است؟

در حال حاضر، در ایالات متحده، میانگین حقوق یک برنامه نویس Solidity از ۸۰۰۰۰ تا ۲۰۰۰۰۰ دلار در سال متغیر است.