صمغ ماستیک: علم و مزایا


مارک عزیز ،

من در حال بررسی داروهای طبیعی برای برخی مشکلات دندانی بودم که با آن روبرو بودم و با ایده جویدن آدامس ماستیک روبرو شدم. هرچه بیشتر به آن توجه کردم ، مزایای فرضی بیشتری کشف کردم. من شیفته هستم! قبل از اینکه خودم آن را امتحان کنم ، آیا اصلاً به آدامس ماستیک نگاه کرده اید؟ نظر شما چیه؟

– بیل دبلیو.

ممنون از سوال بله ، من به آدامس ماستیک نگاه کردم و چیزی در آن وجود دارد. وقتی به گذشته نگاه می کنم تعجب می کنم که قبلاً در مورد آن چیزی ننوشته ام. مجموعه ای از تحقیقات نشان می دهد که آدامس ماستیک نه تنها در سلامت دهان و دندان بلکه در مسائل مختلف دیگری نیز مفید است ، از جمله:

  • سوء هاضمه
  • زخم ها
  • دیابت
  • سرطان

صمغ ماستیک اخیراً با علاقه مجدد به تنفس مناسب ، با تحریک ویم هوف و چاپ کتابهایی مانند جیمز نستور ، به رادار من بازگشت. نفس کشیدنبه به طور خلاصه ، آناتومی صورت انسان های مدرن از زمان ظهور کشاورزی و رژیم های غذایی غلات به طور قابل توجهی تغییر کرده است. با افزایش قند غذا ، فک ها ضعیف تر ، صورت ها باریک تر و مجاری تنفسی تنگ تر می شوند. نتیجه نهایی این است که اگرچه انسانها تکامل یافته اند تا تقریباً از طریق بینی خود تنفس کنند ، اما بسیاری از مردم در حال حاضر به طور مزمن دهان تنفس می کنند ، که به طور بالقوه در بسیاری از مشکلات سلامتی مدرن نقش دارد.

برخی از افراد برای کمک به تقویت عضلات توده (جویدن) به آدامس ماستیک روی می آورند ، این ایده این است که توده های قوی تر = خط فک وسیع تر = بهبود راههای هوایی و تنفس راحت تر بینی. البته ، خوردن مقدار زیادی استیک و سبزیجات خام – غذاهایی که نیاز به جویدن زیاد دارند – احتمالاً همین تأثیر را خواهد داشت …

اما من از خودم جلوتر می روم.

صمغ Mastic چیست؟

صمغ ماستیک از رزین درخت ماستیک ، بومی مدیترانه می آید. انواع خاصی از درخت ماستیک که صمغ معروفی را تولید می کند در جزیره کیوس یونان ، در نزدیکی ترکیه رشد می کند – بنابراین چرا گاهی از صمغ ماستیک به عنوان CGM (ماستیک صمغ کیوس) یا به طور شاعرانه تر ، قطره اشک کیوس یاد می شود.

جویدن رزین درختی برای انسان چیز جدیدی نیست. در واقع ، یکی از اولین نوشته های من در این وبلاگ ، اعلامیه ای را در آن زمان برجسته کرد که باستان شناسان در حفاری در فنلاند آدامس 5000 ساله قدمت یافته بودند. از آن زمان به بعد ، دانشمندان با موفقیت DNA را از توده های آدامس دور ریخته شده در این دوره زمانی و حتی قدیمی تر استخراج کردند. دانشمندان با استفاده از تکنیک های پیشرفته توانسته اند میکروبیوم دهان نیاکان ما را تجزیه و تحلیل کرده و حتی بدانند که آنها در زمان مرگ چه می خورند. مطالب خیلی باحالی

یونانیان باستان از صمغ ماستیک و همچنین روغن حاصل از صمغ در آشپزی و دارو برای خوشبو کردن نفس و به عنوان یک دستگاه گوارش استفاده می کردند. این آدامس در ابتدا طعم تلخی دارد اما هنگام جویدن آن تبدیل به طعمی شبیه شیرین بیان می شود. برخی از آن لذت می برند ، برخی دیگر آن را پست می دانند – مانند جویدن یک مخروط کاج ، من شنیده ام.

امروزه صمغ ماستیک ، اسانس یا مکمل های ساخته شده از رزین خشک و آسیاب شده به راحتی در دسترس هستند. تحقیقات معاصر با تأیید آنچه یونانیان باستان از تجربه می دانستند ، نشان داد که صمغ ماستیک دارای خواص ضد میکروبی ، ضد قارچی و ضد التهابی است. این شامل تعدادی از ترکیبات مفید (به ویژه ترپن ها) است ، بنابراین واقعاً تعجب آور نیست که به نظر می رسد چنین تأثیرات گسترده ای داشته باشد.

صمغ ماستیک و سلامت دندان

در بازگشت به سوال خود ، بیل ، پاسخ مثبت است. به نظر می رسد جویدن آدامس علاوه بر طراوت بخشیدن به نفس ، سلامت دهان را نیز بهبود می بخشد. به طور خاص ، مطالعات متعدد نشان می دهد که جویدن آدامس ماستیک به مدت 5 ، 10 یا 15 دقیقه. سطوح باکتریها مانند استرپتوکوک ها، لاکتوباسیل ها، و prevotella، که باعث پوسیدگی دندان می شوند. متأسفانه هیچ یک از محققان به اندازه کافی با شرکت کنندگان پیگیری نکردند تا ببینند آیا در آینده حفره های کمتری ایجاد می کنند یا مشکلات دیگری.

یک مطالعه کوچک همچنین نشان داد که جویدن آدامس ماستیک سه بار در روز به مدت 20 دقیقه در طول یک هفته در مقایسه با آدامس دارونما باعث کاهش پلاک می شود. با این حال ، شرکت کنندگان در این مطالعه از مسواک زدن یا انجام هرگونه بهداشت دهان و دندان دیگر منع شدند.

نکته اصلی این است که آدامس ماستیک احتمالاً حداقل برخی از مزایای سلامت دندان را دارد. اگر از دندانپزشک خود بپرسید که آیا می تواند به نگرانی خاص شما کمک کند ، ضرری ندارد.

سایر فواید صمغ ماستیک

به لطف ترکیبات گیاهی مفید فوق ، اثرات صمغ ماستیک برای سلامتی بسیار فراتر از دهان شما گسترش می یابد. تحقیقات بیشتری مورد نیاز است (یک رایج رایج در اطراف این قسمت ها) ، اما صمغ ماستیک نویدبخش شرایط مختلفی از جمله:

زخم ها

مطالعه ای که در سال 1984 انجام شد نشان داد افرادی که روزانه 1 گرم پودر ماستیک را به مدت دو هفته مصرف می کردند علائم زخم را به میزان قابل توجهی بهبود می بخشند و علائم بهبودی بیشتری نسبت به همتایان خود در شرایط دارونما نشان می دهند. از آن زمان ، خطوط متعدد شواهد نشان می دهد که صمغ ماستیک و برخی از اجزای جداگانه آن می توانند به طور موثر مبارزه کنند H. pyloriبه (با این حال ، نتایج در اینجا مخلوط است ، با برخی از مطالعات هیچ تاثیری نشان نمی دهد.) H. pylori باکتری ها مسئول اکثر زخم های معده و روده کوچک هستند.

سرطان

H. pylori همچنین یک عامل خطر برای ایجاد سرطان معده است ، اگرچه هیچ شواهد مستقیمی مبنی بر مفید بودن صمغ ماستیک برای پیشگیری یا درمان وجود ندارد.

با این اوصاف ، تعداد زیادی از مطالعات نشان داده اند که صمغ ماستیک و روغن ماستیک برای سلول های سرطانی از جمله سرطان روده ، ریه ، پانکراس و سرطان خون سمیت سلولی (به معنای واقعی کلمه ، “کشتن سلول”) دارند. محققان تعدادی از مسیرها را شناسایی کرده اند که از طریق آنها ترکیبات ماستیک با تسهیل آپوپتوز ، تکثیر سرطان را متوقف می کنند. تا کنون ، این تحقیقات محدود به مطالعات in vitro (مطالعات با استفاده از سلول ها) و مطالعات روی موش بوده است ، بنابراین هنوز زود است بدانیم که آیا صمغ ماستیک با سرطان در انسان مبارزه می کند یا خیر. با این حال ، جالب است.

بیماری کرون

دو مطالعه کوچک نشان داد که مصرف مکمل های ماستیک (2.2 گرم در روز به مدت چهار هفته) باعث کاهش سایتوکاین های التهابی در بیماران مبتلا به بیماری کرون فعال می شود.

چربی بالا ، قند خون و مقاومت به انسولین

من اینها را با هم جمع می کنم زیرا این تعداد کمی از مطالعات انسانی موجود است:

  • مردان سالم ژاپنی روزانه 5 گرم پودر ماستیک یا دارونما را به مدت شش ماه مصرف کردند. محققان همچنین به نیمی از مردان گروه پودر ماستیک گفتند که سه بار در هفته پیاده روی سریع انجام دهند. در مقایسه با گروه دارونما ، تمام مردانی که از پودر ماستیک استفاده کردند ، سطح تری گلیسیرید پایین تری پس از سه ماه داشتند ، اما این تفاوت ها در فاصله شش ماه از بین رفت. با این حال ، پس از شش ماه ، هر دو گروه پودر ماستیک سطح انسولین کمتری داشتند و HOMA-IR ، معیاری برای مقاومت به انسولین بود.
  • گروهی از مردان و زنان 50 ساله و بالاتر یا دوز بالا (5 گرم در روز به مدت 18 ماه) یا دوز کم (کمتر از یک هفتم این مقدار به مدت 12 ماه) دریافت کردند. کلسترول تام و LDL در طول زمان در گروه با دوز بالا کاهش یافت ، اما این اثر فقط در مردان قابل توجه بود.
  • صد و پنجاه و شش مرد و زن با کلسترول تام بیش از 200 میلی گرم در دسی لیتر برای شروع به دریافت دارونما یا یکی از سه فرمول صمغ ماستیک اختصاص داده شدند. پس از هشت هفته ، شرکت کنندگان در یکی از گروه های آدامس ماستیک (اما نه دو گروه دیگر) کلسترول تام کمی پایین داشتند. متوسط ​​قند خون ناشتای آنها نیز 4.5 میلی گرم در دسی لیتر کاهش یافت.

من می دانم که برخی از خوانندگان من به طور طبیعی علاقه ای به کاهش کلسترول ندارند ، و من در این زمینه با شما هستم. با این حال ، من به جرات می گویم که حتی بیشتر فرضیه های چربی شکاک موافقند که LDL اکسید شده یک عامل خطر برای بیماری های قلبی عروقی است. در همین راستا ، یک مطالعه آزمایشگاهی میزان متفاوت بودن لثه ها و رزین ها را برای جلوگیری از اکسیداسیون LDL مقایسه کرد. تمام مواد مورد آزمایش تا حدی م effectiveثر بودند ، اما صمغ ماستیک بیشترین محافظت را ارائه می داد.

آیا خطرات یا موارد منع مصرف برای صمغ ماستیک وجود دارد؟

صمغ ماستیک در دسته “چیزهایی که بشر هزاران سال است از آنها استفاده می کند اما با استانداردهای مدرن ثابت نشده است” قرار می گیرد. FDA آن را تنظیم نمی کند ، اما همچنین هیچ مدرکی وجود ندارد که نشان دهد هنگام استفاده از دستورالعمل خطرات ایجاد می کند. با آن کاری که می خواهید انجام دهید.

نکته مهمی که باید به آن توجه شود این است که درخت ماستیک از خانواده پسته است. هر کسی که دارای آجیل درختی یا سایر حساسیت های مربوط به درخت است ، باید تا زمان مشورت با پزشک از محصولات ماستیک خودداری کند.

از کجا صمغ ماستیک بخریم

همانطور که گفتم ، صمغ ، روغن و کپسول ماستیک به صورت آنلاین و در برخی از فروشگاه های مواد غذایی طبیعی به راحتی در دسترس هستند. ماستیک واقعی از Chios می آید و توسط اتحادیه اروپا به عنوان محصول منشأ حفاظت شده ذکر شده است ، اما محصولات تقلیدی هنوز ظاهر می شوند. متأسفانه ، تشخیص اینکه چه چیزی چیست سخت است ، به جز قیمت. ماستیک واقعی ارزان نیست. بهترین کاری که می توانید انجام دهید این است که به دنبال اطمینان باشید که محصول از کیوس می آید ، نظرات را بخوانید و از خرده فروشان معتبر خرید کنید.

پس شما چه می گویید؟ آیا به بررسی آن علاقه دارید؟ Mastic همچنان محبوب برخی از محافل جایگزین سلامت است ، اگرچه داده های بالینی در این مرحله به سختی قاطع است. اگر هدف شما تنفس تازه ، فک قوی تر و احتمالاً سوء هاضمه کمتر است ، آن را امتحان کنید. هنوز برای درمان بیماری های جدی تر با آدامس ماستیک اقدام نکنید. با این وجود ، هیچ دلیلی وجود ندارد که در صورت کنجکاو شدن از پزشک خود در مورد افزودن آن به رژیم فعلی خود سوال نکنید.

No-Soy_Island_Teriyaki_and_Teriyaki_Sauces_640x80


درباره نویسنده

مارک سیسون بنیانگذار شرکت سیب دیلی مارک ، پدرخوانده جنبش غذا و سبک زندگی Primal و نیویورک تایمز پرفروش ترین نویسنده رژیم بازنشانی کتوبه آخرین کتاب او این است کتو برای زندگی، جایی که او در مورد چگونگی ترکیب رژیم غذایی کتو با شیوه زندگی اولیه برای سلامت مطلوب و طول عمر صحبت می کند. مارک نویسنده کتابهای متعدد دیگری نیز هست ، از جمله طرح اولیهکه در سال 2009 به رشد توربین اولیه/paleo کمک کرد. پس از سه دهه تحقیق و آموزش مردم در مورد اینکه چرا غذا جزء اصلی دستیابی و حفظ سلامتی مطلوب است ، مارک Primal Kitchen ، یک شرکت مواد غذایی واقعی را راه اندازی کرد. که لوازم اصلی آشپزخانه Primal/paleo ، keto و Whole30 را ایجاد می کند.

اگر می خواهید یک نماد به همه نظرات خود اضافه کنید اینجا را کلیک کنید!

دیدگاهتان را بنویسید