طلا از دلار عقب ماند/ ارز ارزان شد؟ – تجارت نیوز


به گزارش تجارت نیوز، قیمت طلا و سکه در اولین روز آبان ماه ۱۴۰۱ با افزایش قیمت دلار همراه نبود و این فلز گرانبها روند نزولی داشت. قیمت سکه طرح جدید با اندکی کاهش به ۱۴ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان رسید و روند قیمت جهانی طلا نیز کاهشی بود. قیمت طلا به یک میلیون و ۳۴۵ هزار تومان رسید.

کاهش قیمت جهانی طلا

قیمت هر اونس طلا در سال ۲۰۲۲ تحت تأثیر جنگ اوکراین و سیاست های پولی بانک های مرکزی اروپا و آمریکا به دلیل تورم قرار گرفت. کارشناسان دیدگاه های متفاوتی درباره چشم انداز قیمت این فلز در سال جاری و سال آینده دارند، پیش بینی هایی که حاکی از کاهش روند قیمت طلا است. اما پیش بینی های متفاوت در مورد آینده قیمت طلا بانک آمریکا پیش بینی می کند که اینطور است قیمت طلا روند صعودی را آغاز خواهد کرد و تا سال ۲۰۲۳ به ۲۱۰۰ دلار در هر اونس خواهد رسید. از دیدگاه بانک فدرال رزرو آمریکا، قیمت طلا در سال ۲۰۲۴ به ۱۹۴۵ دلار در هر اونس کاهش می یابد اما در سال ۲۰۲۶ به ۱۹۶۹ دلار صعود می کند.

طلا از دلار خارج شد

قیمت جهانی طلا و دلار مهمترین عوامل تاثیرگذار هستند قیمت طلا در داخل کشور است. اما در روزهای گذشته روند قیمت طلا روند نزولی مانع از تبعیت این فلز زرد از بازار صعودی دلار شد.

فعالان بازار کاهش تقاضا به دلیل تورم و کاهش قدرت خرید مردم و نابسامانی های اجتماعی را از دلایل کاهش تقاضا می دانند. قیمت طلا در بازار می دانند اما معتقدند این نوسانات کم است و همیشه در بازار بوده است.

طلا بخریم؟

فردین آقابزرگی کارشناس بازارهای مالی درباره زمان سرمایه گذاری در بازار طلا و ارز کشور به تجارت نیوز گفت: سرمایه گذاران و مردم عادی بخشی از سرمایه خود را در بازارهای مختلف پخش کنند. بخشی از سرمایه در شرایط مناسب می تواند وارد بازارهای دیگر شود. بخش دیگر را می توان در بازارهایی مانند طلا سرمایه گذاری کرد.

وی می افزاید: یکی از بهترین گزینه ها برای سرمایه گذاری در این بازار خرید سکه و طلا و بهتر از آن گواهی سپرده طلا است که در بورس نیز موجود است.

در اولین روز آبان ماه، یک هزار و ۴۰۱ مثقال طلای جهانی بدون تغییر در قیمت یک هزار و ۶۵۷ دلار باقی ماند و سکه طرح جدید در پله های هشتم و نهم کانال با بیش از ۷۰ هزار تومان کاهش در قیمت ۱۴ میلیون تومان در نوسان بود. در بازار معامله شد. قیمت نیم سکه و ربع سکه نیز با ۵۰ هزار تومان کاهش به ترتیب به ۸ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان و ۵ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان رسید. سکه تمام طرح قدیم همانند روز شنبه در انتهای کانال ۱۴ میلیون تومان با قیمتی حدود ۱۴ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان با نوسان جزئی مبادله شد. اما سکه گرمی روز یکشنبه کمترین کاهش قیمت را تجربه کرد و به قیمت ۳ میلیون و ۵۸ هزار تومان رسید.

همچنین هر مثقال طلا ۱۵ هزار تومان ارزان شد و با قیمت ۵ میلیون و ۸۴۷ هزار تومان معامله شد و هر مثقال طلای ۱۸ عیار با کاهش تقریبا ۵ هزار تومانی به قیمت یک میلیون و ۳۴۹ هزار تومان رسید.

با کاهش قیمت سکه، حباب سکه نیز روند کاهشی داشت اما حباب سکه تمام بهار طرح جدید همچنان بیش از ۲ میلیون تومان باقی ماند.

آخرین اخبار تحولات بازارهای مالی را در صفحه طلا و خارجی تجارت نیوز بخوانید.