عفاف و حجاب پایه های تامین اجتماعی استگروه اجتماعی دفاع پرس – سرهنگ فرزاد تجاره، جانشین استاندار گلستان; پوشش به عنوان حمایت بیرونی و درونی تلقی می شود که تامین کننده امنیت اخلاقی، خانوادگی و مهمتر از همه اجتماعی است. جامه هر مردی پرچم سرزمین وجودش است، پرچمی که با نصب آن بر سرای وجودش خبر می دهد که از چه فرهنگی پیروی می کند.

موضوع حجاب یکی از جامع ترین مباحث دنیای امروز درباره زن و زندگی اجتماعی، ارزش وجودی و عفت آن است. در جامعه تجلی برخی انحرافات از هنجارها دیده می شود که آن را به نام انحراف حجاب می شناسیم; یعنی همان خودنمایی زن در قالب خودآرایی یا «بی حجاب و بدحجابی».

اما دلایل این ناهنجاری در جامعه اسلامی:

– ضعف جامعه پذیری و تربیت اجتماعی: یعنی عدم انتقال و درونی سازی ارزش ها و هنجارهای اجتماعی در ساختار شخصیت، عدم حساسیت به ارضای انتظارات جمعی، ضعف تعلق به فرهنگ خود، عدم اعتدال و بی مسئولیتی در رعایت اجتماعی. قوانین . عدم تکبر در دیده بان حریم خصوصی و ارتکاب جرایم و انحرافاتی که در دوره های مختلف به طرق مختلف رخ می دهد، ریشه در مراحل مختلف رشد شخصیت فرد دارد.

-یادگیری: هر چه ارتباط فرد با کجروان به فراوانی مناسبت، مدت، اولویت و شدت، میزان درگیری عاطفی و سازگاری با الگوهای خبره بستگی داشته باشد، این تأثیر بیشتر و عمیق‌تر و یادگیری قوی‌تر خواهد بود. خواهد بود.

– تجربه گذشته فرد از رعایت حجاب: افراد همیشه به دنبال انجام کارهایی هستند که تجربه خوبی از انجام آنها کسب کرده اند و ترجیح می دهند از آنچه در گذشته باعث ناراحتی آنها شده است دوری کنند. بنابراین اگر افراد خاطره خوبی از رعایت حجاب دارند، همیشه سعی می کنند خاطرات خوب خود را تکرار کنند.

مدل های ارائه شده توسط رسانه ها: بین مدل های ارائه شده توسط رسانه ها و گرایش به پوشش رابطه وجود دارد. مهم‌ترین تأثیر رسانه‌ها، تأثیرات شناختی است که ارتباط تنگاتنگی با رفتار انسان دارد و مرجعی برای احساسات افراد به موقعیت‌ها، گرایش‌ها، نظرات و ارزش‌های مختلف است.

سبک زندگی مردم: سینما، اینترنت، فیلم‌های مختلف، مجلات و روزنامه‌ها و غیره می‌تواند بر وضعیت حجاب تأثیر بگذارد.

– ضعف اعتقاد دینی: ضعف اعتقاد به دین، اساس هر کار دینی پسندیده ای را از بین می برد و می تواند حجاب را تحت تأثیر قرار دهد.

– ناآگاهی و بی هوشی: اساسی ترین علت پدیده بدحجابی دختران و زنان بی هوشی آنهاست.

– احساس گناه برگشت ناپذیر: برخی از افرادی که خواسته یا ناخواسته درگیر گناهان و فحشا و عواقب ناشی از آن بوده اند، دچار احساس گناه و ناامیدی می شوند. ناامیدی از رستگاری راه بازگشت آنها را به حجاب می بندد.

هویت یابی: مسائلی مانند بحران هویت، تلاش برای بازسازی باورها و دانش ها، پی بردن به راز وجود آنها و یافتن پرسش های اساسی در مسیر رشد، اگر به موقع و از مجرای مناسب پاسخ داده نشود، برای شخصیت مخرب می شود. افرادی که به دلیل اعتماد به نفس پایین، عزت نفس و احساس ارزشمندی هنوز از درون خالی هستند و هنوز به شخصیت ارزشمند و ممتازی دست نیافته اند، در پی یافتن تمایز و امتیاز در نزد این و آن هستند. سوسیالیسم نیز ریشه در این عامل دارد.

تایید و تحسین: یکی از خصلت های مردان، به ویژه زنان، میل به ستایش و تایید دیگران است. این احساس اگر از گذرگاه اندیشیده شده ای نگذرد، در مظاهر جاذبه های بیرونی خود می چرخد ​​و با اندکی ناراحتی، هر پدیده بازدارنده ای را همچون حجاب از سر راه برمی دارد.

تنوع طلبی و پرهیز از سنت ها: مردم، به ویژه جوانان، خیلی چیزها را جدید و متفاوت می خواهند و دوست دارند قالب را بشکنند و خود را فردی جدید جلوه دهند. اگر این احساس به درستی هدایت نشود، منجر به انحراف ارزش ها می شود. زیرا این باور به نظر می رسد که هر چیز جدید بر روی کهنه ساخته شده است که به تعارض آشکار با سنت ها از جمله حجاب کشیده می شود.

مد: برخی افراد در زندگی خود گرفتار مد شده اند و به هیچ وجه نمی توانند از شر آن خلاص شوند بدون اینکه بدانند چه پیامی به او می دهند، چه چیزی به او می دهند و چه چیزی از او می گیرند. در، درب. هر روز.که مد امروزی می آید و از آن پیروی می کند.

راهکارهای درمان فحاشی

رعایت اصل تقوای الهی در عمل با امر به معروف و نهی از منکر ارائه الگوهای مدرن و ملموس برای نسل جوان. تبیین فواید حجاب اسلامی و ترویج فواید حجاب و تبیین خطرات ترک آن، توسعه و گسترش هیئت های مذهبی و حمایت از آنها، برگزاری میزگردهای ویژه با بهره گیری از متخصصان جوان، برخورد شایسته و منطقی با پدیده ها و فناوری های نوین. به عنوان ماهواره و اینترنت، ترویج فرهنگ ازدواج و استحکام خانواده یکی از راه های مقابله با زن ستیزی در جامعه است.

نتیجه:

رعایت حجاب مانند فردیت طلبی و عفاف طلبی به فطرت اصیل انسان برمی گردد. بنابراین رعایت حجاب برای زن ارزش گذاری و تکریم است نه دلیل بر وجود او. احیای ارزشهای اصیل و بازگشت به مبانی فراموش شده اسلامی شرط لازم برای تسلط بر این ارزشهاست. پوشش زنان یکی از موضوعات شرع مقدس اسلام و همچنین موضوع روز جوامع اسلامی است. هرگونه برنامه ریزی برای اصلاح و تحول فرهنگی مستلزم شناخت عمیق و دقیق مسئله و جوانب آن است و وجود پدیده حجاب نیز مستلزم تحقیق و کاوش دقیق در ابعاد آن است.

انتهای پیام/ ۲۴۱