علیزاده طباطبایی: رئیس جمهور برای عدم شرکت در انتخابات انجمن پیام داد/ وضعیت وکلا از زمان حضور آقای اژعی بدتر شده است/ از نهادهای امنیتی نمی ترسم – پایگاه خبری مدرس


گزارش اتاق خبر مدرا; استناد دیوان عالی کشور پلیس قضات به گفته برخی نهادها و نهادهای امنیتی، در روند بررسی صلاحیت ثبت نام کنندگان برای حضور در هیات مدیره کانون وکلا، برخی مخالفت می کنند و حتی معتقدند که نباید به همه امور صرفاً امنیتی نگاه کرد.

در همین راستا سید محمود علیزاده طباطبایی به عنوان یکی از چهره های سرشناس رد صلاحیت شده در فهرست ۴۰ نفره اعلام شده از سوی دادگاه عالی انتظامی قضات به دیده بان ایران می گوید; یک قاضی باید صحت اطلاعات دریافتی از نهادهای امنیتی را به طور کامل بررسی کند و سپس حکم یا نظر صادر کند.

وی تاکید می کند؛ حتی شخص سید ابراهیم رئیس زمانی که رئیس قوه قضائیه کشور بود بر اساس گزارش های نهادهای امنیتی نظر می داد و با اینکه صلاحیت امثال من تایید می شد، اعلام می کرد که به دلیل حساسیت نهادهای امنیتی بهتر است. برای بازنشستگی انتخابات هیئت مدیره کانون وکلای مرکز.

رد صلاحیت اعضای کانون وکلا غیرقانونی است

سید محمود علیزاده طباطبایی در گفت و گو با سایت دیده بان ایران، در واکنش به رد صلاحیت گسترده نامزدهای عضویت در هیات مدیره کانون وکلای دادگستری اظهار داشت: تا قبل از اعلام رد صلاحیت اینجانب، هیچ ملاقاتی در خصوص دلایل آن با من صورت نگرفته بود. به دلیل رد صلاحیت اینجانب حتی اجازه ملاقات داده شد. ملاقات با قضات شعبه اول دادگاه عالی انتظامی قضات برگزار نشد.

وی گفت: تصمیم به رد صلاحیت گسترده داوطلبان عضویت در هیأت مدیره کانون وکلا کاملاً خلاف «قانون» و در عین حال دور از شأن «دادگاه عالی انتظامی قضات» است.

این وکیل دادگستری با اشاره به دیدار روز گذشته خود با قضات شعبه اول دادگاه عالی کیفری قضات گفت: یکی از قضات حاضر در جلسه به من گفت با شناختی که از شما داریم حاضریم پشت سر شما نماز بخوانیم. گفت ؛ یکی از شروط اصلی امامت «عدالت» است. اما عدالت یکی از شروط عضویت در هیات مدیره کانون وکلا نیست.

علیزاده طباطبایی وی افزود: به قضات شعبه یک گفتم; در نامه منتشر شده آمده است: «تعقیب» و در ادامه، مرجع تحقیق از سوی شعبه اول دادگاه عالی کیفری قضات معرفی شد. اما با توجه به محتوای این نامه بهتر است عبارت «پاسخ به سوال دستگاه های امنیتی» نوشته شود.

این حقوقدان برجسته گفت: با توجه به عنوان نامه ارسالی، دادگاه عالی انتظامی قضات مکلف به تشکیل جلسه برای رسیدگی به این موضوع و اتخاذ تصمیم مطابق قانون شد. اگرچه قضات شعبه اول دادگاه عالی کیفری به این استدلال پاسخ دادند، اما گفتند قانون وظیفه آنها را مشخص کرده است.

معلوم نیست به چه دلایلی محروم شدیم

علیزاده طباطبایی یادآور شد: ماده ۴ قانون اخذ پروانه وکالت بر این موضوع تاکید دارد. اعضای هیئت مدیره کانون وکلا از بین وکلای طراز اول این حوزه انتخاب می شوند. شرایط عمومی این افراد برای تایید صلاحیت مواردی مانند «داشتن حداقل سن»، «داشتن حداقل ۸ سابقه وکالت»، «عدم محکومیت کیفری»، «عدم شهرت به فساد مالی» و «عدم اظهار خلاف واقع» وجود دارد. دادگاه عالی انتظامی قضات است، لذا دادگاه با استعلام از مراجع ذی ربط صلاحیت افراد را بررسی و نتیجه را اعلام می کند.

وی تصریح کرد: دیوان عالی کشور موظف است به گزارش نهادهای امنیتی رسیدگی کند و در صورت وجود گزارش کذب به آن استناد نشود و صلاحیت نامزدها رد نشود.

هیچ گونه خطای مالی و اخلاقی در پرونده کاری خود ندارم

این وکیل دادگستری در خصوص سوابق کاری خود گفت: با بیش از پنجاه و دو سال سابقه کار در سطوح مختلف اجرایی، اداری و حقوقی کشور هیچ گونه خطای «اخلاقی»، «مالی» و «مذهبی» نداشته ام. اما متأسفانه، مشخص نیست چه چیزهایی درباره من مطرح شد که باعث محرومیت من شد.

به من می گویند دنبال کار و کار نباش!

علیزاده طباطبایی با گلایه از قضات شعبه اول دادگاه عالی انتظامی قضات اظهار داشت: متأسفانه این قضات در پاسخ به استدلال های من گفتند; چه اصراری برای گرفتن سمت در هیئت مدیره کانون وکلا دارید؟ در حالی که سال ها سابقه مدیریت در بالاترین سطح را داشته ام و امروز بنا به اصرار اعضای یک کانون حرفه ای برای عضویت در هیئت مدیره کانون وکلا ثبت نام کرده ام.

این حقوقدان برجسته در پاسخ به این سوال که آیا دلایل رد صلاحیت وی اعلام می شود، اظهار داشت: هیچ یک از دلایل رد صلاحیت به بنده اعلام نشده است. نکته فکری اینجاست که به من می گویند; خودت می‌دانی چرا رد صلاحیت شدی.»

من از نهادهای امنیتی نمی ترسم!

وی گفت: آنچه از خودم می دانم این است که از نهادهای امنیتی نمی ترسم و اطاعت نمی کنم.

علیزاده طباطبایی وی با اشاره به نظر قضات شعبه اول دیوان عالی کیفری کشور گفت: به من گفته شد که همه باید مطیع نهادهای امنیتی باشیم زیرا این افراد مرجع تحقیق هستند که به آنها گفتم نهادهای امنیتی به عنوان قیم باید از قضات دیوان عالی کشور اطاعت کنند.

نظر رئیس دیوان عالی کیفری قضات درباره رد صلاحیت علیزاده طباطبایی چه بود؟

این وکیل دادگستری در مواجهه با این سوال که آیا از نظر قانونی امکان اعتراض به رد صلاحیت وجود دارد به دیده بان ایران گفت: بله امکان پذیر است و من نیز به این موضوع اعتراض خواهم کرد. واقعیت این است که من حتی به حجت الاسلام والمسلمین نیری رئیس دادسرای انتظامی قضات اشاره کردم و ایشان این شعر را در مورد پرونده رد صلاحیت من خواند: «کفر بر من آسان نیست / ایمان نبود. قویتر از ایمان من / در دهر یکی مثل من و آن کافر / پس در همه اعصار یک مسلمان نبود.

علیزاده طباطبایی ادامه داد: آقای نیری حتی گفته است که نظر نهادهای امنیتی را ندیده و نامه ای که به مرکز نوشته شده به امضای او نرسیده و سه قاضی دیگر آن را امضا کرده اند.

آیا رئیس جمهور تحت تأثیر نهادهای امنیتی تصمیمی گرفته است؟

آن وکیل برجسته با یادآوری ماجرای رد صلاحیت خود در دوره قبل و در دوران ریاست جمهوری آقای رئیس وی درباره دستگاه قضایی نیز گفت: سپس آقای علی بهادری به عنوان یکی از معاونان قوه قضائیه با من تماس گرفت و گفت: آقای رئیسی گفتند بنده آقای طباطبایی و خانواده ایشان را می شناسم و از لین می پرسیم. برای این امر با توجه به حساسیت دستگاه قضایی آقای علیزاده طباطبایی از هیئت مدیره کانون وکلا بازنشسته شدند.

وی خاطرنشان کرد: در پاسخ به این درخواست به آقای بهادری گفتم به آقای رئیسی بگویید که ما فکر می کنیم دستگاه های امنیتی کنترل دارند و آقای رئیسی در سمت ریاست است، اما با این اوصاف به نظر می رسد که این دستگاه ها تصمیم گیرنده هستند و دستگاه قضایی زیرمجموعه آنهاست.

ماجرای دیدار مرحوم هاشمی رفسنجانی با رهبر انقلاب در پرونده مهدی هاشمی

در بخشی دیگر از این گفت و گو، علیزاده طباطبایی با اشاره به پرونده آقای مهدی هاشمی رفسنجانی گفت: مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی سال ها پیش در دیدار با رهبر معظم انقلاب از ایشان شنیدند که دستگاه قضایی است. نسبت به وکیل آقای مهدی هاشمی حساس است. مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی در پاسخ گفتند آیا قوه قضاییه نقطه ضعفی از آقای علیزاده طباطبایی دارد که رهبر انقلاب به ایشان خندیدند و گفتند: نه! او هیچ نقطه ضعفی ندارد. بلکه ضعف آنها این است که (از آنها) نمی ترسند.

من مسئول فرار بنی صدر بودم

این وکیل دادگستری با اشاره به اقدام قضایی خود پس از انقلاب اسلامی گفت: چندی پیش به یکی از کارشناسان اطلاعات سپاه پاسداران انقلاب اسلامی اعلام کردم که در پرونده «فرار» نقش داشتم. بنی صدر«من به دستور مستقیم مرحوم آیت‌الله ری شهری مسئولیت رسیدگی به این پرونده را بر عهده داشتم، اما در آن زمان حتی با منافقین و کودتاچیان هم برخورد امروزی نداشتیم.

این حقوقدان برجسته تصریح کرد: برخی از افراد ذیصلاح و با تجربه به دلایل مختلف رد صلاحیت شده اند، علاوه بر آن بسیاری دیگر برای عضویت در هیئت مدیره کانون وکلا ثبت نام نکرده و یا به دلیل پیش بینی از عضویت بازنشسته شده اند. آنها رد صلاحیت ..

وی تاکید کرد: منکر حضور کارشناسان و جوانان در لیست مصوبات نیستم، اما این میزان رد صلاحیت ها و اقدامات احتمالا تنها عامل ۱۰ درصد از جمعیت ۳۰ هزار نفری کانون وکلای مرکز خواهد بود. در انتخابات بعدی شرکت خواهد کرد.»

نقطه نظر ایمنی فقط در مورد مسائل آسیب زا است

علیزاده طباطبایی با انتقاد از اعتماد بیش از حد دولت به نظرات کارشناسان نهادهای امنیتی، گفت: همه تصمیمات نباید بر اساس دیدگاه نهادهای امنیتی باشد، زیرا این افراد فقط مسائل را از منظر امنیتی بررسی و ارزیابی می کنند و به ابعاد دیگر توجه نمی کنند.

وی تاکید کرد: فراموش نکنیم که بسیاری از خدمات ارائه شده در دهه های اخیر در دستگاه قضایی مرهون زحمات کسانی است که امروز در کانون وکلا حضور دارند و نباید آن افراد را رها کرد. از تجربه چندین هزار قاضی که بیش از ۳۰ سال سابقه خدمت در جمهوری اسلامی ایران دارند و امروز وکیل هستند استفاده نمی شود و چند نفر زیردست و “بله آقا!” استفاده می شود

رهبر انقلاب از روند اجرای سند تحول نظام قضایی راضی نیستند.

علیزاده طباطبایی با اشاره به گلایه اخیر رهبر معظم انقلاب مبنی بر اجرایی نشدن «سند تحول قوه قضائیه» اظهار داشت: برنامه پنج ساله قوه قضاییه که با تمجید فراوان به رهبری تقدیم شده است. هنوز اجرایی نشده است و اخیراً خطاب به مقامات قضایی گفته است که طبق گزارشات دریافتی سند تحول قضایی هنوز اجرایی نشده است.

این حقوقدان خاطرنشان کرد: سه سال از سند تحول قوه قضاییه می گذرد و به جرات می توان گفت ۲۰ درصد این سند تحول انجام نشده است. متاسفانه، کسانی که این سند نوشتند، مفهوم «برنامه» را نمی‌دانستند، زیرا سازمان «برنامه و بودجه» مسئول تدوین برنامه‌هایی برای ایجاد ردیف‌های بودجه برای آن‌ها است.

از زمان حضور آقای آژه ای وضعیت برای وکلا بدتر شده است

علیزاده طباطبایی گفت: وضعیت برای کانون وکلا و افراد مستقل در دستگاه قضایی مناسب نیست و متاسفانه هر بار این وضعیت بدتر می شود. در دوره قبل جلسات متعددی با اعضای هیئت مدیره آقای رئیسی برگزار شد، اما از ابتدای کار آقای آژه ای این جلسات تشکیل نشده و تنها تصمیمات دستگاه قضایی به کانون وکلا ابلاغ می شود.