عمر مفید یک ساختمان در کشورهای پیشرفته ۱۰۰ سال و در ایران ۳۰ سال است


رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی گفت: عمر مفید یک ساختمان در کشورهای پیشرفته ۱۰۰ سال و در ایران ۳۰ سال است.

به گزارش ایسنا؛ اکبر نیکزاد چهارم آبان ماه در نشست فصلی مدیران اورژانس کشور که در قم برگزار شد، پیشگیری و پیش بینی را از اولویت های مهم صندوق مسکن دانست و اظهار داشت: در صورت بکارگیری توان و استانداردهای لازم در صندوق مسکن. ساخت مسکن، بخش مهمی از خسارات بعدی است که در صورت وقوع بلایای طبیعی مدیریت خواهد شد.

وی بابیان اینکه در کشور ما از نظر ساخت و ساز و فناوری های مورد نیاز کشورهای مدرن کمبودی نداریم، ادامه داد: مشکل کشور ما این است که از علوم و فناوری های موجود به خوبی استفاده نمی شود. در حال حاضر عمر مفید یک ساختمان در کشورهای پیشرفته ۱۰۰ سال و در ایران ۳۰ سال است.

وی تاکید کرد: به موضوع شناسه ساخت و ساز و مسائل امنیتی و فنی آن در بسیاری از موارد به درستی رسیدگی نمی شود، وجود برخی روابط باعث شد تا شرکت های فنی قدرتمند کنار گذاشته شوند و افراد فاقد صلاحیت وارد عرصه ساخت و ساز شوند و به ساختمان ملی توجه نکنند. . آئین نامه

وی با بیان اینکه در سال ۱۳۸۳ ۷ درصد واحدهای روستایی کشور نوساز بوده و این رقم در سال ۱۴۰۰ به ۵۰ درصد رسیده و وضعیت مسکن در روستاها به کلی تغییر کرده است، گفت: نوسازی مسکن روستایی نیز دغدغه عملی دارد. و در صورت رعایت این مقررات عمر مفید ساختمان در ایران به صد سال می رسد.

نیکزاد بازسازی واحدهای تخریب شده بر اثر بلایای طبیعی را مورد اشاره قرار داد و افزود: بازسازی واحدهای آسیب دیده بلافاصله پس از اعلام آمار مناطق آسیب دیده در دستور کار بنیاد مسکن انقلاب اسلامی قرار می گیرد. تاخیر در بازپرداخت وام یکی از مشکلات اساسی در تسریع در مسائل بازسازی است.

وی با انتقاد مجدد از تاخیر و شدت پرداخت تسهیلات و اعتبارات بازسازی منازل آسیب دیده، یادآور شد: پول و اعتبارات موجود سهم و حق مردم است و هرگونه تاخیر در پرداخت آنها قابل قبول نیست.

رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی با اشاره به اعطای وام ۲۰۰ میلیونی برای نوسازی مسکن روستایی گفت: ۱۸۷ هزار مسکن روستایی در حال ساخت است که ۱۰۰ هزار واحد آن به مرحله نجاری رسیده است. همچنین ۴۲۰۰۰ خانه مسکونی در دست ساخت است. در ۲۱ نقطه کشور آسیب دیده، در حال بازسازی است.