فرماندهان از آزادی سریع مهران غافلگیر شدند


فرماندهان از آزادی سریع مهران غافلگیر شدندبه گزارش حماسه و جهاد دفاع پرس، شهرک مهران که در عملیات والفجر ۳ آزاد شد، پس از عملیات هشتم والفجر در اردیبهشت ۶۵ مورد حمله ارتش عراق قرار گرفت و اشغال شد.

دو ماه بعد، سپاه عملیات کربلای ۱ را طراحی و در پنج مرحله اجرا کرد. در آن عملیات کل منطقه شامل مرکز شهر مهران، گذرگاه دراجی و ۲۲۳ قله تپه های قلاویزان پاکسازی شد.

این پیروزی فراتر از حد انتظار قبل از عملیات بود. سرعت پیروزی در این نبرد، تأثیر اقدامات قبلی عراق در دوره پدافند سیار را خنثی کرد، به طوری که هیچ حرکت دیگری از ارتش این کشور (تا آخرین روزهای جنگ) مشاهده نشد و ارتش عراق غرق شد. بازگشت به قفل دفاعی

راویان مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس گزارش هایی از تحولات و شرایط پیشروی سریع رزمندگان اسلام در مرحله دوم این عملیات یعنی در روز دوم منتهی به رهاسازی سریع مهران تهیه کردند که منتشر می شود. به مناسبت سالگرد این عملیات ظفرمند:

در بخشی از گزارش «حمیدرضا فراهانی» راوی مرکز در تیپ ۲۱ امام رضا (ع) آمده است که در ابتدای عملیات، گردان کوثر در منطقه درگیری محدودی داشته است. جاده دهلران با چند تانک عراقی به هدف مورد نظر رسید. تپه شنی) نزدیک شد.

دیگر گردان حضرت رسول (ص) پس از درگیری کوتاه با نیروهای عراقی خیلی سریع به بهروزه رسیدند و سپس با همراهی گردان کوثر به سمت هدف اصلی یعنی هرمز آباد و سپس مهران حرکت کردند. این اقدام بسیار سریع و به موقع انجام شد، زیرا تعداد کمی از تانک های دشمن هیچ آرایش منظمی نداشتند. آنها سعی کردند از پیشروی آنها جلوگیری کنند اما نیروهای خودی که از موقعیت و آرایش بهتری برخوردار بودند به مقابله با تانک ها رفتند و پس از انهدام چندین تانک، دشمن را که فاقد آرایش نظامی و استراتژی رزمی بود مجبور به عقب نشینی کردند. در آن درگیری چهار نفر از نیروهای داخلی شهید یا مجروح شدند.

خود بسیجی ها زودتر می روند

در ادامه راوی که لحظه به لحظه موفقیت تیپ ۲۱ امام رضا(ع) را در دفتر خاطرات روزانه خود ذکر می کرد، افزود: نیروها تا پشت دیوار شهر مهران در حال پیشروی بودند. فرمانده تیپ (اسماعیل قاآنی) برای کسب اجازه از فرمانده قرارگاه به قرارگاه نجف می رود تا عملیات را در روز ادامه دهد و از فرخ آباد برای آزادسازی مهران به آن سمت حرکت کند.

همزمان اخباری حاکی از حضور نیروهای این تیپ در شهرک مهران در حال ارسال به ستاد است. وقوع این اتفاق که در آن زمان غیرمنتظره بود و به عبارتی چنین سرعت عمل مورد انتظار نیروها نبود و شکست دشمن باعث شد رحیم صفوی (معاون فرماندهی نیروی زمینی) که پیگیر بود. نتایج اثربخشی واحدها در میدان نبرد؛ وی گفت: روسای یگان ها می گویند امشب باید برویم مهران را عملیات کنیم، خود بسیجی ها زودتر می روند… و ادامه می دهد: مشغول برنامه ریزی برای مانور آزادسازی مهران هستیم، خود بسیجیان جلوی ما خواهند رفت. و عمل کنید.

همچنین «علیرضا لطف الله زادگان» دیگر راوی مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس قرارگاه نجف پس از اشاره به عملکرد موفق لشکر ۲۷ محمد رسول الله (ص) در پیشروی به سمت روستای بهین بحروزان به نقل از شونود. پست، نوشت که فرماندهان ارشد عراقی از یگان رزمی مستقر در منطقه می‌خواهند تا به سمت نیروهای ایرانی پیشروی کنند، اما فرماندهی نیروهای زرهی مستقر در خط مقدم می‌گوید زره‌پوش به هیچ وجه کار نمی‌کند.

«مهدی حاجی خداوردی خان» راوی مرکز در لشکر ۱۰ سیدالشهدا(ع) نیز در گزارش خود از عملکرد این یگان نوشت: پیشروی خودجوش نیروها به سمت شهر مهران انحصاری نبود. . به سمت تیپ امام رضا (ع) اما از جناح چپ و در ساعت ۱۰ صبح (۴/۱۱/۱۳۶۵) نیروهای تیپ ۱۰ سیدالشهدا (ع) گردان علی اصغر نیز منتظر بودند. دستور یکی از فرماندهان تیپ مبنی بر ادامه پیشروی در آستانه ورودی شهرک مهران، اما فرمانده گردان مذکور باور نداشت که نیروهای عراقی از مهران عقب نشینی کنند، اندکی قبل از ظهر خبر رسید که نیروهای تیپ ۱۰ سیدالشهد علیه السلام و ۲۱ امام رضا علیه السلام کم کم وارد شهر مهران شده بودند.

پس از درگیری کوتاه با عناصر دشمن که در شهر باقی مانده بودند، توانستند شهر مهران را از نیروهای متجاوز عراقی پس گرفته و تحت کنترل خود درآورند.

عملیات در دست ماست و همه چیز دست خداست

«محسن سوهانی» مسئول محور تیپ ۱۰ سیدالشهد علیه السلام ابراز احساسات کرد:

خدا مهران را آزاد کرد. خداوند می فرماید «ان تنسروا الله یانسرکم» کمکم کن تا کمکت کنم. بچه های بسیجی مخلص به امام کمک کردند تا امام خود و خانواده شهدا را خوشحال کنند و با کمی هماهنگی این کار را عالی انجام دادند. زیرا این امر مستلزم عملیات منظم بود و نمی توان در عرض ۴۸ ساعت هماهنگی های لازم را انجام داد. فقط می توان گفت خدا دست این بچه ها را گرفت و بچه ها هم دست خدا را گرفتند و خدا هم نتیجه تنسروا الله یانسرکم را برایشان تعبیر کرد.

رساندن این پیام به ستاد تیپ و ستاد نجف آنقدر باورنکردنی بود که مصطفی یزیدی با خوشحالی گفت: عملیات در دست ماست و همه چیز دست خداست.

منبع

الف- مرخصی جنگ ایران و عراق (نبرد زمینی فشرده)، تهران، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی: مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس، چاپ چهارم، ۱۳۹۸، صفحه ۶۱.

۲- حاجی خداوردی خان، مهدی، آزادسازی مهران; شکست راهبرد دفاع متحرک عراق: مجله جنگ ایران و عراق، کتاب ۴۲، جلد ۲، تهران، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی: مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس، چاپ اول، ۱۳۹۷، صفحه ۵۴۴.

انتهای پیام/ ۱۱۸