فعال سیاسی اصولگرا: چرا یک مدیر ارشد دولتی جزو بچه های مدافع حرم نیست؟ – پایگاه خبری مد


گزارش کردن پایگاه خبری مدرا; یک سال از عمر دولت می گذرد و اکنون می توان قضاوت نسبی در مورد آنچه در این یک سال رخ داد داد. دولت در چه زمینه هایی موفق بوده و در چه زمینه هایی عملکرد خوبی نداشته است؟

محمدصادق کوشکی، فعال و تحلیلگر سیاسی در این باره گفت: شاید جدی ترین نکته مثبت دولت سیزدهم رویکرد دولت در حوزه سیاست خارجی باشد؛ به طوری که برای اولین بار پس از انقلاب دیدند که سیاست درستی در رابطه با کشورهای همسایه اتخاذ و ارتباط با آنها به عنوان یکی از سیاست های محوری دولت تعیین شد. همچنین عضویت در معاهده شانگهای از دیگر دستاوردهای دولت در عرصه سیاست خارجی بود. صحیح ترین رویکرد دولت در این حوزه سیاست خارجی بود و امروز شاهد نتایج مثبت آن در حوزه اقتصادی نیز هستیم.

وی ادامه داد: اما انتقاداتی نیز به دولت وارد است، از جمله اینکه وزرای اقتصادی دولت بد عمل کردند. از جمله وزیر امنیت، اقتصاد، کشاورزی و کار. ضعیف عمل کردند و با یکدیگر و با رویکرد رئیس جمهور هماهنگ نبودند. در دو وزارتخانه علوم و آموزش و پرورش تحرک خاصی نداشتیم و وضعیت تا حدودی راکد بود. در این بین وزارت نفت عملکرد بهتری نسبت به سایر وزارتخانه های اقتصادی داشت و توانست با روسیه برای توسعه میادین نفت و گاز به توافق برسد.

این فعال سیاسی همچنین تصریح کرد: در کل دولت چندین مشکل جدی وجود دارد که یکی از آنها تداوم حضور مدیران به جا مانده از دولت قبل در بدنه دولت است و هنوز با رئیس جمهور هماهنگ نشده است. آقای رئیسی شاخص هایی در ذهن دارند که بقیه مدیران دولت آقای روحانی اصلاً به آن شاخص ها اعتقاد ندارند و دیدگاهشان کاملاً شبیه روحانی است. این یک ضعف بزرگ است که حرکت دولت را کند می کند.»

وی در پاسخ به اینکه آیا دولت از همه ظرفیت های نیروهای انقلابی استفاده کرد یا خیر، گفت: دولت آقای رئیسی بیش از آنکه یک دولت انقلابی باشد، یک دولت اصولگرا است و افرادی را می بینیم که انقلابی نیستند و فقط متعلق به دولت هستند. جناح راست با تصاحب مناصب مهم واقعاً شایسته نیست دولتی که روحیه انقلابی دارد افرادی را به عنوان رایزن فرهنگی انقلابی معرفی کند که در فرهنگ و هنر متخصص نیستند و رشته خود را می شناسند و حتی زبان کشور را نمی دانند. این نحوه انتخاب مدیران و مسئولان صحیح نیست.

کوشکی در پایان خاطرنشان کرد: ما به تازگی نسلی را دیدیم که هفت سال جنگ سوریه را مدیریت کرد؛ نسلی متشکل از جوانان با شایستگی و انگیزه و میانسالان مجرب که همگی واقعاً روحیه انقلابی داشتند و می دانیم که مدیریت در جنگ یکی از پیچیده‌ترین بخش‌های مدیریتی است و کسی که در جنگ پیچیده‌ای که در سوریه شاهد آن بودیم، توانسته بهترین عملکرد را داشته باشد، قطعاً می‌تواند در مدیریت داخلی مفید باشد، اما آیا در دولت از آنها استفاده می‌شد؟ چرا از مدافعان حرم در دولت استفاده نکردید چرا باید جای آنها در اداره کشور خالی باشد چرا یک مدیر ارشد دولتی جزو بچه های مدافع حرم نیست به همین دلیل می گویم که اداره دولت انقلابی نیست، یعنی اینگونه نیروهای با صلاحیت و تعهد حتی شنیده نمی شوند و دایره محدودی از حکومت را اداره می کنند.