قهوه در مقابل آب — کدام یک در واقع به شما انرژی بیشتری می دهد؟

قهوه یکی از محبوب ترین و محبوب ترین نوشیدنی های جهان است. طبق Wirthlin Worldwide (یک شرکت تحقیقاتی بازار)، مردم آمریکای شمالی به طور متوسط ​​۱.۸ فنجان قهوه در روز مصرف می کنند. این را با مصرف آب ما مقایسه کنید. توصیه می شود به طور متوسط ​​هر روز ۸ تا ۱۰ لیوان ۸ اونس “آب زنده” (یعنی غنی از مواد معدنی، کمی قلیایی و تولید انرژی در بدن) مصرف کنید. با این حال، آمار ترسناک نشان می دهد که ۲۰٪ از مردم آمریکای شمالی اصلا آب نمی نوشند در حالی که فقط ۴۲٪ از ما فقط ۲ لیوان یا کمتر آب می نوشند.

مبارزه بین آب و قهوه زمانی تشدید می شود که در نظر بگیرید برای هر فنجان قهوه (۱۰۰ میلی گرم کافئین) بدن شما به ۳ فنجان آب نیاز دارد تا از دست دادن آب ناشی از اثر ادرارآور قهوه را جبران کند.

قبل از سفارش “mocha latte frappawher…” بعدی خود حقایق زیر را در مورد قهوه به خاطر بسپارید:

o قهوه استرس را تشدید می کند و باعث افزایش متوسط ​​۴۰ درصدی آدرنالین می شود. این باعث افزایش فشار خون، ضربان قلب، تعریق، عصبی شدن و تحریک پذیری می شود.

o قهوه ترشح اسید معده را تا ۴۰۰ درصد افزایش می دهد و به گاستریت و زخم معده کمک می کند.

قهوه ۵۰ درصد خطر حمله قلبی را افزایش می دهد (مجله پزشکی بریتانیا لنست)

o قهوه باعث کاهش قابل توجه مواد مغذی به خصوص منیزیم، پتاسیم، کلسیم، روی و ویتامین های گروه B می شود.

o قهوه منبع اصلی کادمیوم است، فلز سنگینی که با سرطان و سرکوب سیستم ایمنی مرتبط است.

اگر یک زن هستید، لطفاً حقایق ترسناک‌تر زیر را در نظر بگیرید:

o کافئین با سرطان تخمدان و سرطان مثانه و کلیه مرتبط است.

o قهوه خطر سقط جنین را افزایش می دهد و می تواند میزان آن را تنها با ۱ فنجان (۱۶۰ میلی گرم کافئین) در روز دو برابر کند (JAMA، ۱۹۹۳).

o قهوه اثرات نامطلوبی بر رشد عضلانی و تعادل تغذیه ای نوزاد دارد و خطر نقص مادرزادی را افزایش می دهد.

o قهوه باعث کاهش باروری می شود. بیش از ۱ فنجان در روز احتمال باردار شدن زن را نصف می کند (مجله اپیدمیولوژی آمریکایی)!

با توجه به انرژی شما، کافئین ذاتی قهوه محرکی است که به شما عجله انرژی کوتاه مدت در صبح می دهد. اما مشکل اینجاست، کافئین مانند هر محرک دیگری است – دارویی است که وابستگی ایجاد می کند. این وابستگی در نتیجه گیرنده های کافئین در بدن شما رخ می دهد که به سرعت اشباع می شوند. به این ترتیب، برای ایجاد همان اثر، باید کافئین بیشتری مصرف کنید! می توانید ببینید که چگونه این چرخه معیوب می تواند از کنترل خارج شود. اگر اهل قهوه خوردن هستید، فقط به آخرین باری فکر کنید که برای یک یا دو روز بدون قهوه رفتید. چه احساسی داشتی؟ خسته، تحریک پذیر، سردرد؟ دقیقا!

آب سعادت است

حالا شگفتی های آب را در نظر بگیرید. با توجه به اینکه بدن بالغ حداقل ۶۰ درصد آب است، جای تعجب نیست که «آب زنده» تمیز می‌تواند تأثیرات فوق‌العاده‌ای بر بدن شما داشته باشد.

آب در بسیاری از عملکردهای بدن از جمله گردش خون، هضم، جذب و دفع مواد زائد نقش اساسی دارد. آب همچنین حامل الکترولیت هایی (یعنی سدیم، پتاسیم) است که برای سیگنال های الکتریکی در بدن ضروری هستند.

با توجه به نقش های متعدد آن در بدن، آیا جای تعجب است که در هنگام کم آبی احساس خستگی و تنبلی کنید؟

آب همچنین یک رقیق کننده طبیعی خون است زیرا اکثریت خون ما را تشکیل می دهد. آب ۹۵ درصد از جزء پلاسمایی خون را تشکیل می دهد که به نوبه خود تقریباً ۵۵ درصد از کل حجم خون را تشکیل می دهد. بنابراین، هنگامی که بدن شما آب کافی دریافت نمی کند، خون سیالیت خود را از دست می دهد زیرا آب از خون خارج می شود. نتیجه – جمع شدن گلبول های قرمز خون. این افزایش ویسکوزیته خون باعث می شود که شما احساس خستگی و تنبلی بیشتری کنید.

بنابراین، یکی از ساده‌ترین، ایمن‌ترین و بهترین راه‌ها برای افزایش انرژی در طول روز این است که دائماً «آب زنده» بنوشید تا بدنتان هیدراته و عملکردی داشته باشد.

یک قانون کلی برای اینکه چه مقدار آب در روز باید در زمان استراحت بنوشید به شرح زیر است:

وزن بدن خود (پوند) را در ۰.۵۵ ضرب کنید و بر ۸ تقسیم کنید. با این کار تعداد ۸ اونس لیوانی که باید در روز در حالت استراحت بنوشید به شما می رسد.

© ۲۰۰۶ Yuri Elkaim, BPHE, CK – Total Wellness Consulting.

رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/ رژیم کتوژنیک دکتر روشن ضمیر