قوه قضائیه باید «تجسم عدالت» و پناهگاه اطمینان مردم باشد


قوه قضائیه باید تشکیل دهنده عدالت و پناهگاه اطمینان مردم باشدگروه دفاعی داخلی: قوه قضائیه یکی از ارکان مهم نظام اسلامی است.

اثربخشی یا ناکارآمدی آن تأثیر زیادی بر سلامت یا فساد سایر نهادهای کشور دارد.

یک قوه قضائیه کارآمد باید بتواند با برهم زنندگان امنیت اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی، سیاسی و علمی جامعه، با همکاری و هماهنگی سایر ارکان نظام، قاطعانه، مستمر و همه جانبه کار کند و عدالت، آزادی و آرامش را به ارمغان بیاورد. همه مردم بیاورند

استفاده دقیق از منابع دینی همراه با بهره گیری از آخرین فناوری ها و دستاوردهای دانش بشری برای انجام سریعتر و دقیق تر امور مردم از دیگر ویژگی های دستگاه قضایی کارآمد است.

برای ارج نهادن به مقام والای قضاوت و ارج نهادن به مقام شامخ شهید آیت الله بهشتی اولین رئیس قوه قضائیه جمهوری اسلامی که در هفتم تیرماه ۱۳۶۰ بر اثر انفجار بمب اتمی در مقر حزب جمهوری اسلامی به شهادت رسید. ، هفته اول تیرماه به عنوان هفته قاضی نامگذاری شده است. از این رو در این گزارش به بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی درباره قوه قضائیه پرداخته ایم.

حضرت امام خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی صبح امروز (چهارشنبه) در دیدار رئیس و مسئولان قوه قضائیه با اشاره به مسئولیت‌های سنگین و حاکمیت قوه قضائیه تأکید کردند: احقاق حقوق فردی و عمومی و جلب اعتماد. . افکار عمومی از طریق تبلیغات مناسب یعنی انعکاس هنرمندانه و مؤثر واقعیات و عملکرد قوه قضائیه و ادامه حرکت و توسعه داخلی.

رهبر معظم انقلاب اسلامی در ابتدای سخنان خود با تبریک روز و هفته قوه قضائیه و همچنین از گزارش جامع و جامع آیت الله آملی لاریجانی از عملکرد این قوه که یک هفته پس از سالروز قوه قضائیه نامگذاری شده است، تشکر کردند. شهادت آیت الله بهشتی آنها تقویم نظام اسلامی را شهیدانه و مبتنی بر فداکاری در راه خدا خواندند و گفتند: این موضوع فراتر از وظایف و انتظارات قوه قضائیه فراتر از مجموعه اداری صرف و همه جانبه است، جهاد، ایثار و فداکاری برای تحقق اهداف بزرگ مهم هستند.” این دستگاه قرار می دهد.

حضرت امام خامنه ای با قدردانی از رئیس، مسئولان و بدنه قوه قضائیه، وظیفه این قوه را مقتدر و بسیار حساس دانستند و افزودند: اگر خوب کار کند، مردم از دولت خرسند و راضی خواهند بود و در صورت انجام وظایف. به طور ناقص و بد، مردم از دولت ناراضی خواهند بود.

وی اجرای صحیح و قاطعانه وظایف قوه قضائیه را تاثیر بسزایی در زندگی مردم دانست و خاطرنشان کرد: همانطور که بارها تاکید شده است، قوه قضاییه باید نماد عدالت و پناهگاه مردم باشد. در مواجهه با آنها به راحتی می توانند با گزارش به قوه قضائیه حق خود را به خاطر بسپارند.

رهبر معظم انقلاب اسلامی ورود قوه قضائیه در امور مربوط به حقوق عامه و امور روزمره مردم را از وظایف مهم این نظام برشمردند و فرمودند: باید به مردم این اطمینان را داد که در موارد مربوط به حقوق عامه ، در صورت ارتباط با قوه قضائیه، حقوق آنها اعاده می شود.

امام خامنه‌ای همچنین ضرورت تغییر در قوه قضائیه را برای تعیین شاخص‌ها و زمان دقیق دانستند و تأکید کردند: تغییر تدریجی ممکن نیست و باید سریع و مناسب باشد تا خود را نشان دهد.

وی با اشاره به موضوع مهم افکار عمومی و لزوم جلب اعتماد مردم و ضعف قوه قضائیه در این حوزه افزود: و برای جلب اعتماد افکار عمومی با آنها به توافق رسیدیم.

رهبر انقلاب اسلامی، جلب افکار عمومی و اعتمادسازی را از وظایف اساسی همه دستگاه ها به ویژه قوه قضائیه و ضابطان آن دانستند و گفتند: اعتمادسازی دو رکن اساسی می خواهد که یکی کار عملی و دیگری تبلیغ است.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در خصوص لزوم تبلیغات صحیح افزودند: امروز قوه قضائیه هدف شدیدترین فشارهای تبلیغاتی و رسانه‌ای دشمنان خارجی و غفلت‌های داخلی قرار گرفته است، به طوری که در این تبلیغات، قاتل بی‌رحمی که چند جوان مامور امنیتی و امنیتی را به شهادت رساند. در یک محاکمه قانونی و عادلانه چندین ماه محاکمه و محکوم می شود، مظلوم اعلام می شود و قوه قضاییه دلسوز و جفای حقوق مظلوم، ظالم و متجاوز معرفی می شود.

وی تاکید کرد: کار تبلیغاتی موثر در قوه قضائیه و مبارزه با این گونه عملیات سنگین رسانه ای نیازمند یک تیم رسانه ای و هنرمند قوی است.

رهبر انقلاب اسلامی با تأکید بر اینکه کار تبلیغی و رسانه ای باید به گونه ای باشد که در دل مخاطب بنشیند و صرفاً به او نرسد، افزودند: طراحی های مختلف باید به صورت تخصصی و هنرمندانه و مستمر انجام شود. و ارائه حقایق و واقعیات موثق و ملموس به افکار عمومی.

حضرت امام خامنه ای خاطرنشان کردند: امروز در دنیا با تبلیغات و روش های پیچیده تبلیغاتی، سیاهی را سفید می دانند و باطل مطلق را توجیه می کنند، اما متاسفانه بسیاری از دستگاه های ما کار رسانه ای دقیق و هنرمندانه و موضوع جلب اعتماد عمومی را دست کم گرفته اند. ” .

وی در ادامه به لزوم استفاده از روش‌های مختلف و مناسب برای رسیدگی به شکایات مردمی در محاکم و مراجع قضایی اشاره کرد و گفت: در دستگاه قضایی باید قضات سخت‌کوش، صادق و قانع‌کننده برای ترویج این سبک کاری به مردم ارائه شود و از سوی دیگر دست دست جنایتکاران و خائنان اعم از قاضی و یا سایر عوامل باید به مردم معرفی شوند.

رهبر انقلاب اسلامی بر تداوم اصلاحات داخلی قوه قضائیه تاکید کردند و افزودند: هر پرونده بزرگی که منجر به صدور رأی عادلانه در قوه قضائیه شود در واقع صدقه و عمل خیر جاری است و باید به درستی برای مردم اطلاع رسانی شود. ” .

حضرت امام خامنه ای در بخشی دیگر از سخنان خود نقش قوه قضائیه را در مبارزه با مفاسد اقتصادی مهم خواندند و خاطرنشان کردند: در اداره مسئله اساسی کشور یعنی اقتصاد، قوه مجریه حرف اول را می زند، اما قوه مقننه و قوه مقننه. قوه قضائیه نیز نقش موثری دارد.

وی ایجاد امنیت در فضای اقتصادی را از وظایف قوه قضائیه برشمرد و افزود: فضای کسب و کار و زندگی و معیشت مردم باید امن باشد و دستگاه قضایی با مخلان امنیت اقتصادی برخورد کند.

حضرت امام خامنه ای مبارزه قاطع و صریح با مفاسد و مفاسد اقتصادی را از دیگر وظایف مهم قوه قضائیه خواندند و افزودند: باید به طور شفاف و مؤثر وارد این مقوله شوید و فعال باشید.

وی با انتقاد از اظهاراتی که به طور مستقیم یا غیرمستقیم تصور فساد گسترده در همه دستگاه ها را در افکار عمومی القا می کند، افزود: در برخی «موسسات مسلط، مردمی و تجاری» فساد وجود دارد، اما «فساد عمومی» واقعیت ندارد. و این سوء تفاهم نباید در اذهان عمومی ایجاد شود.

رهبر انقلاب اسلامی اقناع افکار عمومی را برای برخورد با مفاسد اقتصادی ضروری خواندند و تاکید کردند: وقتی می‌خواهید یک مفسد را مجازات کنید، آن را شفاف، منطقی و هنرمندانه برای مردم توضیح دهید تا مردم عدالت را احساس کنند. مال شما اقدامات و تهدیدها به یک فرصت تبدیل می شوند.

همکاری با دولت در رفع سایر مشکلات اقتصادی توصیه وی به مسئولان قوه قضائیه بود.

حضرت امام خامنه ای همچنین از اقدامات قوه قضائیه برای احقاق حقوق ملت ایران در برابر زورگویی های دشمنان و همچنین مدعیان حقوق بشر ابراز خرسندی کردند.

وی به نقض حقوق بشر آمریکا در بخش‌های مختلف جهان و نیز ظلم‌های فرانسه و انگلیس در آفریقا و شبه قاره هند در دهه‌های اخیر اشاره کرد و بیانگر دروغ‌های مکرر مدافعان آشکار حقوق بشر است.

انتهای پیام/ ۳۴۱