قیمت ورق فولادی در گریدهای ۳۰۹ و ۳۱۰ و استفاده از آنها در مبدل های حرارتی صفحه ای


معرفی فولاد چیست؟

فولاد و فولاد یکی از پرکاربردترین و اصلی ترین مواد اولیه صنایع امروزی است و شرکت های تولیدی بسیار بزرگی برای فولاد در دنیا وجود دارد. رقابت بسیار سنگینی بین کشورهای صنعتی جهان برای تولید فولادهای درجه یک وجود دارد که هر کدام طبق استانداردهای خود فولادهایی با ترکیبات شیمیایی متفاوت و قابلیت هایی مانند مقاومت، خوردگی، سایش، تحمل دما تولید می کنند. ، و غیره. و به دنبال این هستند که به نوعی کیفیت تولید ورق فولادی خود را بالا ببرند.

کاربردهای ورق فولادی

طبق استانداردهای مختلف برای تولید فولاد انواع مختلفی از دسته بندی ها وجود دارد. دسته بندی ورق های فولادی بسیار گسترده است به طوری که گاهی تنها با تغییر درصد یک عنصر و تعیین ویژگی های خاص خود برای هر یک می توان ده ها نوع فولاد را روانه بازار کرد.

در این قسمت به بررسی یکی از رایج ترین طبقه بندی ورق های فولادی تعریف شده توسط استاندارد ASTM می پردازیم. این نوع فولاد بیشترین استفاده را دارد و ترکیبات آن ایده آل در نظر گرفته می شود.

فولاد در صنعت ساختمان:

طبق استانداردهای انجمن جهانی فولاد، فولاد آلیاژی است که عمدتاً از ترکیبات آهن، کربن، منگنز، گوگرد، فسفر و سیلیکون، کروم و نیکل تشکیل شده است. دوام، تطبیق پذیری، استحکام از جمله ویژگی های اصلی فولاد است که آن را به یک ماده عالی در انواع صنایع تبدیل می کند. به عنوان مثال، صنعت ساختمان بیشترین استفاده را از آلیاژهای فولادی می کند که بیش از ۵۰ درصد فولاد تولید شده را تشکیل می دهد.

حتی ورق فولادی مورد استفاده در صنعت ساختمان نیز انواع مختلفی دارد و هر ساختمانی با توجه به نوع کاربری و میزان بار وارده بر آن از ورق فولادی با کیفیت های متفاوت استفاده می کند. مقاومت در برابر سایش، مقاومت کششی و مقاومت در برابر خوردگی سه ویژگی اصلی این ورق ها برای انتخاب در بخش های مختلف صنعت ساختمان است. جاده ها، پل ها، فرودگاه ها، سالن های ورزشی و انواع ساختمان های پیش ساخته از ورق های فولادی با ترکیب شیمیایی خاص خود ساخته شده اند. به طور معمول، ورق های فولادی مورد استفاده در صنعت ساختمان از فولاد کم کربن ساخته می شوند. کار با این نوع فولاد راحتتر است و امکان سوراخکاری در اندازه های مختلف وجود دارد. دلیل اصلی استفاده از کربن کم در این فولاد، چکش خواری آن است.

ورق استیل ۳۱۰

فولاد ۳۱۰ یک آلیاژ ضد زنگ است که از خانواده فولادهای زنگ نزن آستنیتی است و برای دماهای بالا ساخته شده است. این آلیاژ به دلیل ریزساختار آستنیتی تحت تأثیر میدان های مغناطیسی قرار نمی گیرد و از انواع فولاد ضد زنگ نیز محسوب می شود. ورق فولادی ۳۱۰ در شرایط سیکل ملایم تا دمای ۱۱۰۰ درجه سانتیگراد در برابر اکسیداسیون مقاومت می کند و بنابراین به عنوان ورق فولادی نسوز نیز شناخته می شود. به دلیل محتوای بالای کروم و نیکل در ترکیب شیمیایی، این آلیاژ در برابر سولفیداسیون مقاوم بوده و در اتمسفرهای با کربوهیداسیون متوسط ​​قابل استفاده است. تجهیزات مورد استفاده در اتمسفرهای شدیدتر کربوهیدرات معمولاً با استفاده از آلیاژهای نیکل مانند درجه ۳۳۰ ساخته می شوند.

قیمت استیل ۳۱۰:

قیمت استیل ۳۱۰ مانند بسیاری از محصولات موجود در بازار عدد ثابتی ندارد و بسته به شرایط و عوامل مختلف دارای نوسانات زیادی می باشد. این آلیاژ حاوی مقادیر زیادی عناصر آلیاژی در ترکیب شیمیایی است که در میان آنها عنصر گرانبها نیکل نیز دیده می شود. آلیاژهای حاوی این عنصر گرانتر از سایر گریدهایی هستند که آن را ندارند. آلیاژهای حاوی نیکل برای استفاده در مصارف خاصی ساخته می شوند که یکی از آنها کاربرد در دمای بالا است. بنابراین طبیعی است که قیمت فولاد ۳۱۰ با محتوای کروم ۱۹-۲۲ درصد بسیار گرانتر از بدون آلیاژ نیکل ۴۳۰ باشد. (شماره ۱) در ضخامت های ۱ تا ۵۰ میلی متر به صورت رول، صفحات برش ورق و ورق پارچه.

فولاد ۳۰۹:

فولاد ۳۰۹ آلیاژی ضد زنگ است که زیر مجموعه فولادهای زنگ نزن آستنیتی است و چون تحت تاثیر میدان مغناطیسی قرار نمی گیرد، عنوان فولاد زنگ نزن را نیز می توان به آن نسبت داد. این آلیاژ معمولاً برای کاربردهای با دمای بالا استفاده می شود، بنابراین به عنوان ورق فولادی نسوز نیز شناخته می شود. محتوای بالای کروم و نیکل در ترکیب شیمیایی باعث می شود ورق فولادی ۳۰۹ این فولاد دارای مقاومت در برابر خوردگی و اکسیداسیون و همچنین مقاومت در برابر دمای بالا در مقایسه با آلیاژ استاندارد ۳۰۴ است. فولاد ۳۰۹S نیز از نوع ۳۰۹ کم کربن است و هدف آن تسهیل فرآیندهای تولید به ویژه بهبود خواص جوشکاری است.

قیمت استیل ۳۰۹:

عزم قیمت استیل ۳۰۹ این به اجزای زیادی بستگی دارد که در ادامه به آنها خواهیم پرداخت:

حجم عرضه و تقاضا: با توجه به اپلیکیشن های جدیدی که برای ورق فولادی ۳۰۹ ایجاد شده است، حجم تقاضا نیز به مرور افزایش یافته است. این موضوع یکی از مهم ترین عوامل موثر بر قیمت فولاد ۳۰۹ است.

قیمت مواد اولیه: فولاد ۳۰۹ در اکثر موارد با استفاده از ضایعات بازیافتی تولید می شود. تا زمانی که این مواد با کمبود مواجه باشند، قطعا قیمت محصول نهایی افزایش خواهد یافت. در حالی که اگر این مواد اولیه به راحتی در دسترس باشد، این تفاوت قیمت رخ نمی دهد.

هزینه حمل و نقل : هزینه ارسال با توجه به مسافت و زمان ارسال کاملا متفاوت است که عامل موثری برای تعیین می باشد قیمت استیل ۳۰۹ است

یکی از کاربردهای ورق فولادی ۳۰۹ در مبدل های حرارتی صفحه ای می باشد. مبدل حرارتی منطقه ای یکی از زیرمجموعه های کاربردی در تاسیسات گرمایش مرکزی است که با استفاده از صفحات فلزی که در یک اسکلت فولادی قرار می گیرند، گرما را به صورت خاص منتقل می کند. این تجهیزات دارای صفحات فلزی موجدار یا شیاردار هستند که به کمک واشرهای پلیمری به یکدیگر متصل شده و با افزایش تلاطم در سیال جاری، تبادل حرارتی را با راندمان بالایی انجام می دهند.

برای اطلاعات و یا خرید انواع محصولات فولادی می توانید به سایت اصلی گروه فلز کالا به آدرس و یا با شماره ۰۲۱۲۲۰۱۱۶۲۰ لطفا تماس بگیرید.