مبین هاب، مرکز خدمات تخصصی بازار سرمایه برای اکوسیستم استارت آپی افتتاح شد


همزمان با افتتاح مرکز ویژه هاب مبین، شنبه ۲۸ خرداد، نشست تخصصی «فرصت ها و چالش های بازار سرمایه برای اکوسیستم های نوپا و شرکت های دانش بنیان» در کارخانه نوین آزادی برگزار شد. در این مراسم دکتر نوحی رئیس نظارت بر نهادهای مالی سازمان بورس و اوراق بهادار، دکتر اسماعیل زاده معاون فرابورس ایران، دکتر کلانتری نژاد مدیرعامل هماوا و محمدعلی محمدی مدیرعامل کارگزاری مبین سرمایه به سخنرانی پرداختند. . . همچنین فعالان و مدیران شرکت های دانش بنیان و استارت آپ ها به بیان نقطه نظرات خود پرداختند.

در این نشست محمدی مدیرعامل کارگزاری مبین سرمایه درباره هدف از راه اندازی اولین مرکز تخصصی بازار سرمایه برای استارت آپ ها گفت: هدف بزرگ ما ورود شرکت های دانش و فناوری به بازار سرمایه است و در دنیای امروز شرکت‌های درجه یک مبتنی بر فناوری هستند اما در بازار سرمایه کشورمان، شرکت‌هایی که محصولات فیزیکی تولید می‌کنند همچنان بالاترین ارزش بازار را دارند. «به نظر می‌رسد این فرآیند در ایران نیز قابل اجرا باشد و منافع زیادی هم برای شرکت‌ها و هم برای کشور به همراه خواهد داشت. “

وی با اشاره به نبود استارت آپ های قوی در بازار گفت: امروزه تامین مالی در بازار سرمایه برای شرکت های سنتی و بزرگ بسیار ساده است و این شرکت ها به راحتی می توانند از انواع ابزارهای مالی استفاده کنند. اما این مسیر همواری برای شرکت های علم و فناوری نیست. بازار سرمایه ظرفیت مالی قابل توجهی را برای شرکت های بزرگ نشان داده است، اما این اعداد در حال حاضر برای شرکت های نوپا فاصله زیادی دارد.

محمدی با اشاره به وجود دستورالعمل های مختلف فرابورس برای تامین مالی شرکت های کوچک و متوسط، سرمایه گذاری جسورانه و تامین مالی انبوه، افزود: به نظر می رسد عدم حضور استارت آپ ها در بازار سرمایه ناشی از دو عامل مهم اکوسیستم باشد. آشنایی چندانی با بازار سرمایه ندارد و از طرفی ارزیابی دارایی های فیزیکی عمدتاً در بازار سرمایه رایج است و بنابراین ارزیابی دارایی های معنوی و نامشهود چندان رایج نبوده است. حضور چنین شرکت هایی در بازار «کارگزاری مبین سرمایه به عنوان یک موسسه مالی با راه اندازی مرکز تخصصی خدمات بازار سرمایه مبین هاب به دنبال ایجاد زبان مشترک بین بدنه بازار سرمایه و بدنه اکوسیستم استارت آپی است. برای اکوسیستم نوپا، واقع در کارخانه نوآوری آزادی. “

“در روز گذشته، پلتفرم Kickstarter 57 پروژه به ارزش نزدیک به ۲ میلیون دلار را در یک روز تامین مالی کرده است، که اکنون یک رویا برای اکوسیستم به حقیقت پیوسته است، اما اگر” مبین هاب بتواند یک مکانیسم سرمایه گذاری انبوه موفق را به ادبیات استارتاپی مشترک تبدیل کند. . . گام بزرگی در این زمینه برداشته شده است.محمدی گفت: امروز حضور مدیران ارشد بازار سرمایه در بالاترین سطح در این رویداد بیانگر این پیام به اکوسیستم است که بازار سرمایه آمادگی کامل برای استقبال از شرکت های دانش بنیان را دارد. و استارت آپ ها و مبین هاب به عنوان اولین قدم، این یکی. عزم و اراده در عمل اجرا شد.»

شایان ذکر است مبین هاب به عنوان اولین مرکز تخصصی بازار سرمایه برای اکوسیستم های نوپا توسط شرکت مبین سرمایه در حال اجرا در کارخانه نوآوری آزادی راه اندازی شد تا ارتباط استارت آپ ها با بازار سرمایه را تسهیل کند. این مرکز علاوه بر خدمات کارگزاری عمومی، خدمات ویژه ای مانند تامین مالی جمعی، خدمات مشاوره بورس و مشاوره دانش بنیان برای استارت آپ ها و خدمات مشاوره تامین مالی برای استارت آپ ها ارائه می دهد.

به این مقاله چه امتیازی میدهید؟