متابولیسم و ​​شناخت عوامل موثر بر آن


متابولیسم متابولیسم فرد میزان سوختن کالری بدن برای انرژی است. سرعت متابولیسم به عامل موردی از جمله سن ، جنس ، چربی بدن ، توده عضلانی ، سطح فعالیت و ژنتیک بستگی دارد.

در حالتی که فرد هیچ کنترلی بر جنبه های ژنتیکی متابولیسم خود ندارد ، راههایی وجود دارد که می تواند به سرعت در پردازش کالری توسط بدن کمک کند.

در این مقاله 9 روش افزایش متابولیسم را بیاموزید.

1. غذا خوردن در زمان منظم

غذا خوردن در زمان منظم می توانم به متابولیسم فرد کمک کنم. بدن به تعادل و نظم متکی است. غذا خوردن در زمان های ثابت ممکن است به حفظ تعادل متابولیک کمک کند.
در غیر این صورت ، اگر فرد زیاد غذا بخورد ، سپس به مدت بیش از حد کم بخورید ، بدن ممکن است آهسته تر کالری بسوزاند و سلولهای چربی افزایش ذخیره کند.

با خوردن غذا در زمان منظم ، فرد می تواند این تمایل را کاهش دهد. در حالت ایده آل ، فرد باید وعده غذایی کوچک یا میان وعده با فاصله 3 یا 4 ساعت بخورد.

2. خوردن کالری کافی

برخی از افراد از وعده های غذایی به عنوان راهی برای کاهش وزن خودداری می کنند. با این حال ، این می تواند بر سوخت و ساختار بدن تأثیر بگذارد. خوردن غذاهایی که مقوی استفاده می کند ، می توانم این قدر راضی باشم. خوردن کالری بسیار کم می تواند باعث متابولیسم فرد شود تا بدن بدن انرژی شما را حفظ کند.

بسته به میزان فعالیت بدنی ، زنان بالغ روزانه به 1600 تا 2400 کالری و مردان بین 2000 تا 3000 نیاز دارند.

3. نوشیدن چای سبز

در صورتی که مطالعات آن را به طور کلی قطعی اثبات نکرده است ، برخی منابع معتبر تحقیق نشان داده اند که عصاره چای سبز ممکن است در ارتقاء متابولیسم چربی نقش داشته باشد.

چای سبز می تواند امکان پذیر باشد برای آب میوه های قندی باشید و نوشیدن آن را می توانید به اطمینان از آب کافی از افراد در طول روز کمک کنید. در حالتی که مزایای متابولیکی این چایی قطعی نیست ، 1-2 فنجان در روز می تواند یک افزودنی سالم برای رژیم متعلق باشد.

متابولیسم و ​​تمرینات مقاومتی

4. انجام تمرینات مقاومتی

تمرینات مقاومتی ممکن است متابولیسم را افزایش دهد. تمرینات قدرتی به عضویت سازی کمک می کند ، که ممکن است متابولیسم را افزایش دهد.

میزان متابولیسم توده عضلانی بیشتر از چربی است ، به این معنی که توده عضلانی برای حفظ انرژی مورد نیاز دارد. بدن انسان به طور طبیعی با افزایش سن عضله خود را از دست می دهد. تمرینات مقاومتی منظم می تواند به مقابله با این اثر کمک کند.
تمرینات مقاومتی شامل بلند کردن وزنه و انجام تمریناتی است که از وزن بدن یا نوارهای مقاومتی برای عضله سازی استفاده می شود.

5. نوشیدن آب کافی

هیدراته ماندن برای عملکرد بهتر بدن نیاز است. آب برای متابولیسم مطلوب نیاز است و ممکن است به کاهش وزن کمک کند. یک مطالعه معتبر نشان داد که افزودن 1.5 لیتر آب به مصرف معمول روزانه آب ، میانگین وزن و شاخص توده بدن را در گروه زنان از وزن اضافه 18 تا 23 سال کاهش می دهد.

6. کاهش استرس

استرس بر سطح هورمون ها می تواند سفارش دهد و باعث شود بدن بیش از حد معمول كورتیزول تولید كند. کورتیزول هورمونی است که به تنظیم اشتها کمک می کند. در سال 2011 ، محققان سطوح غیرطبیعی کورتیزول را در افرادی که در انتخاب خود انتخاب کرده اند پیدا کردند ، پیدا کردند.

اختلال در خوردن ، از جمله محدودیت غذا و نگرانی های مربوط به وزن ، ممکن است به الگوهای غذایی ناسالم تبدیل شود که می تواند متابولیسم را مختل کند. استرس همچنین با کیفیت خواب ارتباط تنگاتنگی دارد که می توانم بر روی متابولیسم بدن اقدام کنمارد.

متابولیسم و ​​ورزش شدید

7. تلاش برای تمرینات با افزایش بالا

مانند تمرینات قدرتی ، تمرینات تنابی با افزایش بالا (HIIT) می توانم متابولیسم بدن را افزایش دهم. امکان است فرد از اضافه هر دو به تمرین روزانه خود سود بیشتری ببرد.

HIIT تغییرینی برای کاردیو ثابت است. دویدن ، شنا یا دوچرخه سواری با سرعت مداوم نمونه هایی از تمرینات قلبی ثابت است. در عوض ، ممکن است به امتحان یک برنامه معمول که شامل دوره های متناوب ورزش با بیشتر و بیشتر کمتر است ، کمک کند.

این امکان شامل دویدن سریع به مدت 1 دقیقه ، سپس پیاده روی روی مدت 2 دقیقه یا تعویض بین انفجارهای کوتاه جک های پرش و دوره های بهبود پیاده روی آن می شود.

8. خواب کافی

چگونه که فرد خیلی کم می خوابد ، بدن هورمونی به نام گرلین ترشح می کند که می تواند احساس گرسنگی در فرد ایجاد کند. همچنین لپتین کمتری ترشح می کند ، هورمونی که به فرد کمک می کند احساس سیری کند.

خواب کافی می تواند به حفظ تعادل این هورمون ها کمک کند. این می تواند از پرخوری فرد جلوگیری کند. در میزان که میزان خواب مناسب در افراد مختلف متفاوت است ، تحقیق نشان می دهد که بزرگسالان حداقل 7 تا 8 ساعت به منبع شبانه نیاز دارند.

متابولیسم و ​​موز

9. دریافت ویتامین B کافی

موز منبع خوبی از مصرف B است. ویتامین های گروه B نقش مهمی در میزان سوخت و ساز بدن ایفا می کنند. برخی از ویتامین های کلیدی B شامل
B1 (تیامین) ، B2 (ریبوفلاوین) و B6 (پیریدوکسین)

ویتامین B در بسیاری از غذاهای وجود دارد ، از جمله:

موز
سیب زمینی پخته
تخم مرغ
آب پرتقال
کره بادام زمینی
نخود فرنگی
اسفناج
غذاهای غلات کامل

یک فرد می تواند با ایجاد تغییر سالم در رژیم غذایی و شیوه زندگی خود متابولیسم خود را افزایش دهد. از کاهش استرس گرفته تا با استفاده از تمرینات قدرتی و HIIT در تمرین ، راه های افزایش متابولیسم وجود دارد. همیشه بهتر از تنظیم رژیم غذایی یا ایجاد تغییر در برنامه ورزشی با پزشک مشورت کنید.

مرکز پرستاری سلامت اول داشتن مجوز رسمی از وزارت بهداشت و سالها تجربه در امر ارائه خدمات مراقبت و پرستاری در منزل آمادگی دارد با کادری مجرب و متخصص به صورت شبانه روزی در خدمت همشهریان گرامی باشد.

کادر مجرب این مرکز در قالب پرستار سالمند ، پرستار بیمار و پرستار کودک همواره با در نظر گرفتن آخرین استانداردهای خدمات مراقبت و پرستاری به ارائه خدمات پرداخته و آسایش و امنیت عزیزان شما را در اولویت اصلی خویش قرار داده است.

برای دریافت اطلاعات بیشتر تنها کافی است که با کارشناسان این مرکز تماس بگیرید و مشاوره رایگان دریافت کنید.
هشدار! این مطلب تنها جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن لازم است با پزشک یا متخصص مربوط مشورت کنید.
لطفاً به این مقاله امتیاز دهید.

دیدگاهتان را بنویسید