متخصص تغذیه اصفهان | رفع بوی بد دهان با رژیم غذایی


رفع بوی بد دهان با رژیم غذایی

یادتان باشد که بوی بدی باشد که از مصرف برخی مواد غذایی استفاده کنید تا با مصرف برخی مواد غذایی برطرف کرد. با ما همراه باشید در این بخش از سایت دکتر رضا مدلانی متخصص تغذیه اصفهان تا در خاصیت بروز این مشکل و رفع بوی بد دهان با رژیم غذایی بیشتر صحبت کنیم.

عامل اصلی بروز بوی بد دهان

عوامل متعددی باعث بروز بوی بد دهان مورد شد. پلاک های باکتریایی دهان و مصرف برخی مواد غذایی جزو شایعادترین عامل بروز این مشکل مورد توجه قرار گرفت:

جویدن سبزیهای مثل جعفری ، نعنا ، چوب میخک ، رازیانه ، بابونه ، رزماری ، مریمگلی و حتی هل باعث از بین رفتن بوی بد از مصرف مواد غذایی شد

پلاک های دندانی

دهان یکی از مواردی در بدن است که میزان زیاد و متنوعی از میکروبزارها در آن وجود دارد. پلاک دندانی یک لایه پوشش باکتریایی موجود در دهان است. عدم مراقبت های دندانی و مسواک نزدیک و استفاده نکردن از نخ دندان و در عین حال مصرف مواد غذایی و نوشیدنی های شیرین باعث ایجاد پلاک باکتریایی مورد توجه قرار گرفت. این پلاک ها روی دندان های بیمار هستند و بسیار چسبنده هستند. شما می توانید با مسواک زدن درست و استفاده از نخ دندان از ساختار پلاک دندان پیشگیری کنید. متأسفانه اگر تعادل باکتریایی دهان از بین برود پلاک دندان استفاده کنید سولفاتی ، دیآمیدون ها یا اسیدهای چرب با زنجیره کوتاه تولید می کنند که عاملی برای بروز مشکل بوی بد دهان هستند.
مصرف برخی مواد غذایی

مواد غذایی وجود دارد که عامل بروز بوی بد دهان هستند که در ادامه به اشاره اشاره کردند:

سیر و پیاز

سیر و پیاز سرشار از ترکیب گوگردی هستند و چه زمانی در دهان هستند و چه بعد از آن ، زمانی که توسط گازهای ریه جذب و فعال شده اند ، عامل بد بد شده اند.

محصولات لبنی

باکتری های زیادی که در دهان زندگی می کنند اسیدآمینه های موجود در محصولات لبنی را تخمیر و باقیمانده های افراد با نام های «کاداورین» یا «پوترسیدن» تولید می کنند. در نتیجه بوی بد نیز ایجاد کرد.

ماهی کنسروی

بوی ماهی گندیده چیزی نیست که آن را را نادیده گرفت. در حین کنسرو شدن ماهی ، این ماده غذایی به تجزیه و تولید «آمینه های بیوژنیک» ادامه داد که با تولید بدن بدن در ارتباط هستند.

کربوهیدراتهایی که زود تخمیر را جذب کردند

این نوع کربوهیدرات شامل نوعی از مولکول های کربوهیدرات می شوند که به طور طبیعی توسط دهان و روده تخریب شده و باعث بروز گاز ، نفخ معده ، مشکلات مربوط به دفع و احتمال بوی بد دهان احساس می شود.

دخانیات و نوشیدنی های الکلی

مصرف نوشیدنی های الکلی باعث افزایش شدید بوی بد دهان شد زیرا اتانول یکی از عوامل هدایت شده است که به این معنی است که آب بدن را کم می کند و همچنین باعث فرار شدن تولیدات باکتریایی می شود. مصرف دخانیات نیز چنین نقشی دارد و حتی تأثیر الکل را قوی تر کرده است.

چه باید کرد؟

برای رفع بوی بد دهان با مواد غذایی ، باید از برخی مواد غذایی استفاده کرد که در ادامه مورد بحث قرار گرفت ، بقرهیزید. باید حتماً توجه داشته باشید که نیازی به حذف کامل این مواد غذایی از برنامه غذا خوردن نیست. اما کاهش مصرف برای پیشگیری از بروز بوی بد دهان بیشتر مورد بود.
مقابله با بوی بد دهان با تغذیه مناسب

برای رفع بوی بد دهان چند بار کافی است که عادت های غذایی راتان تغییر داده و مصرف آب را افزایش دهید. با این حال نباید از یاد ببرید که رعایت بهداشت دهان و دندان و مراجعه به پزشک نیز لازم است. یادتان باشد که نوشیدن زیاد آب بسیار کمک کرده و به نفع بدن نیز هست.

ابتدا علت تشخیصی کنید

اولین گام برای مقابله با مشکل بوی بد دهان و شروع درمان علت یابی است. ممکن است این مشکل فقط از مصرف مواد غذایی مانند سیر و پیاز باشد که با پرهیزی از مصرف مشکلتان رفع شود. حتی ممکن است مشکل از عدم مصرف کافی آب افزایش یابد. در نتیجه نتیجهید با نوشیدن آب بیشتر خشکی دهان و در نتیجه بوی بد آن را از بین ببرید. مشکل مشکل دندانها یا مشکلات مربوط به لثه جدید است. در نتیجه ابتدا باید مشکل را ریشه یابی کنید.

از مصرف الکل و دخانیات بپرهیزید

همانطور که اشاره کرد مصرف دخانیات و الکل باعث تشدید علائم بوی بد دهان خرید شد. اگر اهل سیگار هستید باید عادتتان را ترک کنید تا تنها از بوی بد دهان خلاص شوید یک گام مهم برای رسیدن به سلامتی بردارید.

بیش از ۳ وعده غذا در روز مصرف کنید

هر چه تعداد وعده های غذایی بیشتر به همان میزان تعادل pH دهان نیز به هم افزایش یابد. در نتیجه زمان بیشتر به تغذیه باکتری ها داده شده و احتمال جمع شدن غذاهای باقیمانده در لابه لای دندان و گوشه کنار دهان نیز بیشتر شده است. افزون براین ، احتمالاً میان وعده های شیرین بوده و بالطبع برای باکتری های موجود در دهان اشتهابرانگیز و دلخواه هستند. بنابراین پیشنهاد کنید از عادت همیشه یک خوراکی در دهان داشته باشید بپرهیزید.

بهداشت دهان و دندان را رعایت کرده و دهانتان را با روغن نارگیل بشویید

نتایج برخی از پژوهشگران حاکم از این است که مسواک زدن برای داشتن نفسی خوشبو به مقدار زیاد دارای است. علاوه بر این پیشنهاد می کنید که بعد از مسواک زدن و به طور روزانه دهانتان را با روغن نارگیل بشویید. چربی روغن نارگیل سرشار از اسید لوریک است. این ترکیب اثر مفیدی در مقابله با انواع بیماری بیماریزنا دهان دارد. برای این کار کافیست بعد از اتمام مسواک زدن ، با یک قاشق غذاخوری روغن نارگیل به مدت ۵ تا ۱۰ دقیقه غرغره کنید و دهانتان را بشویید. حتی اگر حوصله‌اش را داشته باشید این روغن را به مدت ۲۰ دقیقه در دهان بچرخانید و در نهایت روغن را تفسیر کنید.
برخی از سبزیجات را بجویید

جویدن سبزیهایی مانند جعفری ، نعنا ، چوب میخک ، رازیانه ، بابونه ، رزماری ، مریمگلی و حتی هل باعث از بین رفتن بوی بد از مصرف مواد غذایی شد.

مکمل های برای مقابله با بوی بد دهان

زینک: نتایج پژوهش های متعدد نشان داده است که مصرف مکمل زینک سولفاتی را به گازهای بی وبو تبدیل کرده است.

پروبیوتیک: در حالت کلی در دهان افراد سالم ، باید باکتری «استرپتوکوک سالیواریوس» غالب باشد. با این حال در افراد از بوی بد دهان رنج میبرند میزان این باکتری در سطح پایینی قرار دارد و حتی برخی از افراد فاقد این باکتری هستند. به همین دلیل پروبیوتیک ها برای بین بردن و کاهش بوی بد دهان بیشتر عمل کردند.


دکتر رضا تحتانی با ارائه روش های اصلی در تغذیه و میزان و نحوه خوردن افراد می تواند نقش مهمی را در افراد به سلامت جسمی و روحی داشته باشد.

جهت مشاهده پیج اینستاگرام دکتر رضا نمونهانی پزشک متخصص تغذیه و درمان درمانی اصفهان کلیک کنید.


مطالب پیشنهادی:

مواد غذایی پرخطر دودی

مقدار گرمی و سردی غذاها

۶ راه برای دریافت امگا ۳

خوردن یا نخوردن گوشتدیدگاهتان را بنویسید