متخصص تغذیه دکتر انوشه استرس و چاقی


استرس و زندگی پرشتاب موانع رژیم کاهش وزن
افراد عجول و پر مشغله ، متخصص انجام چند کار با هم و تردستی در کار هستند. آن ها در سراسر زندگی خود عجله دارند و پرمشغله اند. این افراد به اصطلاح دیر آمده اند و زود می توانم بروند ، وقتی که برنامه ای برای کاهش وزن تهیه کرده ایم و حتی به آن فکر کرده ایم. آن ها با آرامش و استراحت مشکل دارند. می دانند که باید آرام تر حرکت کنند و تعادلی در زندگی خود ایجاد کنند ؛ اما مطمئن باشید که این کار را چگونه انجام داده اند.
با وجود وسایل پیشرفته امروزی مانند کامپیوتر ، موبایل و وسایل ارتباط جمعی که باعث شده اند تا ما وقتمان را بیشتر حفظ کنیم ؛ اما احساس می کنیم که بیشتر مورد حمله قرار گرفته و به بند کشیده ایم. بیشتر از مردم بیشتر کار می کنند و کمتر می خوابند و این کتاب زندگی به استرس بیشتر می شود که با روش خوردن ناسالم و بی تحرکی همراه است.
این وضعیت ”زمان خستگی” نامیده می شود ، وقتی منابع انرژی بدن از برنامه ریزی گیج کننده تخلیه می شود و در زمان احساس فرسودگی می شود. در این حالت فرد به دنبال انرژی کمکی از غذا است. عادت خواب ناکافی و نامنظم با افزایش وزن و چاقی همراه است. خواب کوتاه با افزایش وزن ، چاقی ، افزایش اشتها و خطر بروز دیابت و بیماری های قلبی همراه است.
نگاه کنید به زندگی خود بیندازیم
برای تغییر رفتار ، نخست باید به آگاهی یافتن و شناخت رفتارها و وضعیت های استرس زای زندگی که باعث خوردن تعادل زندگی می شود ، انجام دهیم. یک راه برای اینکه فرد بداند ، زندگی او از تعادل خارج شده است ، این است که هویت و نحوه زندگی خود را فهرست و بعد تحلیل کند. برای اینکه مشخص می شود که چگونه این امر مورد ارزیابی قرار می گیرد ، می توانم آن را در چهار بعد زندگی مانند 1- خویشان ، بستگان و روابط شخص 2- کار 3- مسائل معنوی و جنبه های روحی و معنوی زندگی 4- امور مربوط به مراقبت های شخصی گروه تقسیم کرد.
بنابراین فرد می تواند از خود بپرسد که چقدر برای هر یک از این جنبه ها وقت گذاشته شده است؟ آیا به مقدار بیش از اندازه توجه کرده است؟ کدام یک از این ابعاد بیشتر استرس زا است؟ کدام یک به فرد کمک می کند تا استرس خود را کنترل کند و به او نشاط کند و لذت ببرم؟ به کدام یک از ابعاد دوست دارد بیشتر بها دهد و به کدامیک کمتر توجه کند؟ توجه به این موارد به تغییر رفتار و اصلاح سبک زندگی و عادت های غذای ناسالم و همچنین برنامه کاهش وزن کمک می کند.
مراقب زمان خود باشید
تفکر بیشتر به زندگی هدفمند و متعادل کمک می کند. آگاهی ذهنی و دقیق و آگاهانه به چیزی که در حال حاضر اتفاق افتاده به بهبود خلق و خواص و کاهش استرس تبدیل می شود. مراقبت ذهنی می تواند یک رفتار شناخت قوی برای تغییر پاسخ افراد به حوادث زندگی باشد.
نتیجه یک مطالعه در افراد که یک یا چند خطر بیماری قلبی در آن وجود داشته است ، نشان داده است که تکنیکهایی مانند مراقبت ذهنی ، تمرینات تمدد اعصاب و ریلکسی و مدیریت استرس به برنامه کاهش وزن ، آموزش سلامت ، افزایش فعالیت بدنی و در نتیجه کاهش خطر بیماری های قلبی در آن ها کمک شایانی کرده است.
سعی کنید بیشتر تمرکز کنید و بیشتر مراقب خود باشید
آگاهی و هوشیاری و ذهن کمک می کند تا با دیگران بهتر ارتباط برقرار کنید و احساس راحتی بیشتری داشته باشید. سعی کنید وقتی بر چیزی تمرکز می کنید ، نفس عمیق بکشید و این کار را به عنوان یک مهارت برای تمدد اعصاب فراگیریرد.
توجه کنید که چه اندازه ای در گذشته فکر کنید و در گذشته زندگی کنید. چگونه رژیم ناموفقی که در گذشته داشت یا دوره های پرخوری که قبلا داشتید و یا چقدر به آینده فکر می کردید و این آینده نگری آیا مانع درک زمان حال است یا خیر؟ آیا بر روی زمان حال حاضر هستید و حال تمرکز دارید؟
مثلا به جای گفتن چرا همیشه در کاهش وزن ناتوانم (درگذشت به خاطر نتایج ناموفق قبلی) و یا اگر وزنم را کم کنم دوباره وزنم بر من شد و چاق می شد (در آینده و ترس موهوم) می توانستم بگویم چه کاری کوچکی می کردم؟ توانم دهم تا به خودم در مسیر کاهش وزن کمک کنم؟ (زمان حال).
دنبال پشتیبان باشید
افراد عجول و پر مشغله عادت دارند که بیشتر کارها را خودشان انجام می دهند و دیگران کمک نمی کنند مثلا نمی توانند وقت خود را با همکار و یا دوست هماهنگ کنند که می خواهند با هم پیاده شوند روی عصرانه داشته باشند.
نتیجه یک تحقیق نشان داده است که مردان یا زمانی که از حمایت اجتماعی در محیط کار نبوده و تحت فشار قرار گرفته اند ، در مقایسه با افرادی که از این حمایت بودند ، بیشتر در خطر افزایش فشار خون بوده اند.
کاهش حمایت اجتماعی در مورد تغذیه سالم و ورزش مانع برنامه ریزی شده برنامه کاهش وزن و حفظ آن است.
با افرادی که دارای تفکر مثبت هستند و مطمئن هستید که برای داشتن رفتارهای سالم به شما کمک می کنید ، صحبت کنید (افراد در کاهش وزن را دلسرد می کنند).
با کسانی که از آن ها لذت می برید در وقت گذرانید و از افرادی که انرژیتان را تخلیه می کنند ، بپریزید.
تمدد قوا کنید و خود را دوباره شارژ کنید
داشتن خواب و استراحت کافی کمک می کند تا باتری افراد دوباره مشغول به کار شوند. این امر کمک می کند تا در طول روز انتخاب غذاهای بهتر و ورزش بیشتر داشته باشید (مثلا به جای تاکسی گرفتن ، پیاده روی کردن). مشغول شدن به فعالیت های ذهنی- بدنی شبیه فرایض مذهبی ، یوگا ، تای چی ، ورزش های ریلکسی پیشرفته ، مراقبت (مدیتیشن) و حتی ماساژ کمک می کند تا فرد آرامش داشته باشد و از گرفتگی و دریافت زندگی روزانه خود را راها کند.
برای افراد پر مشغله ، ورزش منظم بهترین راه برای شارژ مجدد باتری ها و بهبود خلق و خو است.
بسیار مهم است که در شب ، خواب کافی داشته باشد. نیاز به خواب در افراد مختلف با هم فرق دارد. کیفیت خواب بسیار مهم تر از مدت خواب است.
از نوشیدن و خوردن مواردی که باعث بر هم زدن خواب می شوند ، مانند مواد لازم کافئین مانند قهوه ، چای ، شکلات در ساعات نزدیک به خوابیدن اجتناب کنید. شخص که به کافئین حساس هستند حتی باید خیلی زودتر از این ساعت ها خوردن و نوشیدن مواد لازم کافئین را متوقف کنند. 3 ساعت مانده به خواب ، ورزش را متوقف کنید. قبل از خواب یک دوش آب گرم بگیرید. محیط خواب آرام و تاریک و راحت بودید تا انرژی لازم را برای شروع روز دیگر و ادامه برنامه کاهش وزن و ورزش داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید