محرک کمتر شناخته شده میگرن

این ایده که پرتقال به عنوان یک محرک احتمالی برای میگرن در نظر گرفته می شود، بسیاری از ما را شگفت زده کرده است، زیرا آب پرتقال معمولاً در رژیم غذایی ما مفید است.

اگر به مرکبات حساس هستید نه. گروه مرکباتی از مواد غذایی که شامل میوه هایی مانند پرتقال، لیمو، لیموترش و گریپ فروت است، یک آلرژن شناخته شده است. علاوه بر این، مقدار زیادی آب پرتقال تجاری همراه با پوست آن فشرده می‌شود و متعاقباً آن را کبود می‌کند و سینفرین، یک منقبض کننده عروق، آزاد می‌کند.

بین سردردهای میگرنی و سینفرین و همچنین منقبض کننده های عروق مرتبط ارتباط وجود دارد، بنابراین منطقی است که این می تواند یک محرک باشد. بسیاری از بیماران دریافتند که آب پرتقال تازه تهیه شده در خانه برای آنها مشکلی ایجاد نمی کند.

یک مطالعه در سال ۲۰۰۴ نشان داد که: “در بیماران مبتلا به میگرن، سطوح پلاسمایی اکتوپامین و سینفرین در مقایسه با گروه کنترل بالاتر بود، اگرچه در میگرن همراه با اورا، این تفاوت معنی دار نبود.”

سینفرین محرکی است که فشار خون را بالا می برد که می تواند باعث میگرن نیز شود. این تئوری این است که مبتلایان به میگرن با آلرژی به مرکبات می توانند با دوز پایین داروهای فشار خون روزانه تسکین پیدا کنند.

مرکبات همچنین باعث کمبود منیزیم در برخی بیماران می شوند و کمبود منیزیم با میگرن بدون اورا مرتبط است. در مطالعه ای که در آن سی بیمار مبتلا به میگرن با منیزیم در مقابل ۱۰ بیمار تحت درمان با دارونما قرار گرفتند، تعداد بیمارانی که تسکین را تجربه کردند به حدی بود که احتمال تصادفی بودن نتایج آزمایش کمتر از ۱ در ۱۰۰۰ بود. (۲) منیزیم به عنوان مکمل سیترات منیزیم، ۶۰۰ میلی گرم در روز، خوراکی تجویز می شود. بیماران قبل و بعد از دوره درمان سه ماهه توسط توموگرافی کامپیوتری مورد ارزیابی قرار گرفتند.

مرکبات همچنین حاوی هیستامین، مشکوک دیگر در آلرژی های غذایی هستند. یک مطالعه در تکزاس تک در ال پاسو TX نشان داد که بین سطوح بالای هیستامین و حملات میگرن در افراد مستعد ارتباط وجود دارد. به نظر می رسد آنتی هیستامین ها یک انتخاب منطقی برای درمان باشند!(۳)

رابطه ناخوشایند بین هیپوگلیسمی و میگرن را می توان با نوشیدن آب پرتقال، لیموناد یا آب مرکبات دیگر در تلاش برای افزایش قند خون تشدید کرد – آب پرتقال در واقع می تواند درد میگرن را افزایش دهد و به جای آن سطح قند خون مقصر شناخته می شود. این امر اهمیت نگهداری یک دفترچه غذایی و آزمایش آلرژی غذایی را توجیه می کند.(۴)

یک زن توضیح داد که چگونه سال ها داروی میگرن را روزانه مصرف کرده است و هر روز صبح آن را با یک لیوان ۸ اونس آب پرتقال می شست. سرانجام، هنگامی که پسرانش تشخیص داده شدند، مشخص شد که با دادن روزانه آب میوه به آنها، به سادگی چرخه میگرن را تحریک کرده است. اتفاقاً نوشیدنی‌های با طعم پرتقال مانند تانگ و سانی دی نیز حاوی مواد محرک میگرن مشابه میوه‌های طبیعی هستند، بنابراین اگر مرکبات برای شما مشکل دارند، از مصرف آن‌ها نیز اجتناب کنید!

از بین بردن مرکبات بسیار ساده تر از سایر غذاهای محرک میگرن است و زندگی بدون آن نسبتاً آسان است. برای افرادی که از میگرن با عدم تحمل غذایی شدید رنج می برند، زندگی بدون آب پرتقال، لیموناد و پای لیموترش یک حذف جزئی از رژیم غذایی آنها بود.

منابع:

(۱) pubmed15159465.do، شکارچی درمان، ۲۰۰۴/۰۵/۲۵

(۲) تحقیقات منیزیم، ژوئن ۲۰۰۸؛ ۲۱ (۲): ۱۰۱-۸. PMID: 18705538، توسط Koseoglu E، Talaslioglu A، Gonul AS، دانشگاه Kula M. Erciyes، دانشکده پزشکی، گروه نورولوژی، Kayseri، ترکیه

(۳) Mansfield LE، مجله آلرژی و ایمونولوژی بالینی. ۸۶ (۴ Pt 2): 673-6، اکتبر ۱۹۹۰.

(۴) Leira R, Rodriguez R, Journal of Neurology 1996 May;24(129):534-8

تحقیق گریس الکساندر

رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/ رژیم کتوژنیک دکتر روشن ضمیر