محسنی آژه ای: دادگاه سوئد اگر ذره ای عدالت داشت باید «حمید نوری» را تبرئه می کرد – پایگاه خبری مدرس


گزارش کردن دیده بان ایران؛ حجت الاسلام والمسلمین محسنی آژه ای امروز دوشنبه (۱۲ مرداد) طی سخنانی در جلسه شورای عالی قوه قضائیه با گرامیداشت ایام پایانی ماه سرشار از خیر و فضیلت ذی الحجه و روز مباهله تصریح کرد: درسی که از این ایام فرخنده و عالی می گیریم این است که اگر اسلام عزیز و جبهه حق و عدالت به خطر افتاد، نه تنها نباید از رنج و ناراحتی فرار کرد، بلکه باید فداکاری کرد. زندگی عزیزمان در صورت لزوم

وی همچنین با اشاره به بزرگداشت عید اکبر، عید اکبر، عید سعید قربان، از مردم و شرکت کنندگان در جشن عید قربان و جشن ۱۰ کیلومتری در این روز تقدیر کرد. در تهران و لطف یک میلیون نفری که در روز غدیر در سراسر کشور انجام شد.

بازرس کل کشور نباید برای حمایت از خانواده و جوانان مردم قانون را ترک کند

رئیس قوه قضاییه در ادامه با گرامیداشت روز خانواده و تجلیل از بازنشستگان گفت: هر تلاشی برای تحکیم بنیان خانواده و ایجاد محبت و همدلی در نهاد خانواده موجب تعالی و پیشرفت هر چه بیشتر جامعه می شود.

بر این اساس رئیس قوه قضائیه بار دیگر خطاب به رئیس سازمان بازرسی کل کشور تاکید کرد که نظارت بر اجرای قانون «حمایت از خانواده و جوانان جمعیت» و به طور کلی کلیه قوانین مربوط به تعالی نهاد خانواده، تسهیل ازدواج و اقامت و نظارت جدی بر اجرای آن قوانین.

در همین راستا رئیس قوه قضائیه همچنین مرکز توسعه و دادگاه های خانواده را موظف به توجه بیشتر به موضوع تحکیم خانواده و رسیدگی و صدور رأی در دعاوی خانوادگی و مسائل مربوط به نفقه، مهریه و … کرد. این روند منجر به استحکام خانواده ها و جلوگیری و جلوگیری از فروپاشی آنها می شود.

قاضی در ادامه به موضوع دستگیری و محاکمه ناعادلانه «حمید نوری» شهروند ایرانی در سوئد و مغایرت این دستگیری و محاکمه با موازین و اصول قانونی و نقض عدالت قضایی در این پرونده و در زمان صدور حکم پرداخت. نحوه دستگیری، محاکمه و اتهاماتی که به گفته برخی افراد، یک شهروند ایرانی در جریان این محاکمه ناعادلانه متهم به تروریست، قاتل، جاعل و غیراخلاقی شد تا بخشی از آبروی از دست رفته خود را بازگرداند. . .

رئیس قوه قضائیه با اشاره به ایرادات و اشکالات آشکار و آشکار در نحوه قضاوت حمید نوری در سوئد از جمله انتصاب یک کارمند سابق به عنوان قاضی و نقض اصول حقوق بشر توسط مدعیان دروغین حقوق بشر در این دسته گفت: تروریست ها و قاتلی که چندین دهه به ویژه در دوران جنگ تحمیلی همراه با صدامیان علیه مردم ایران جنایت کردند، امروز به دامان کشورهای غربی پناه بردند و سران این کشورها از آنها حمایت می کنند. این تروریست ها را در یک محاکمه ناعادلانه و نمایشی به عنوان شاهد استفاده می کنند.

رئیس قوه قضائیه در ادامه جلسه شورای عالی قضایی با اشاره به اهمیت تکریم دست اندرکاران دستگاه قضایی به همه مسئولان و کارکنان دستگاه قضایی تاکید کرد که با وجود حجم و سختی بالا تا پایان کار، صبر و بردباری با مراجعه کنندگان به دستگاه قضایی اعم از شاکی، شاکی و متهم را در پیش بگیرید و بدانید که رفتار ما با مردم و مراجعین و نحوه برخورد با پرونده های آنها در صورتی که چنین نیست. تأثیری بیشتر از اصل استفاده دارد و تأثیر کمتری هم ندارد.

انتقاد رئیس قوه قضاییه به دستورات و دستورات قضایی که قابل دفاع نیست

حجت الاسلام والمسلمین محسنی آژه ای در ادامه بر لزوم اعتبار موضوعات، دستورات، احکام و آراء صادره از سوی مراجع قضایی تاکید کرد و وجه اصلی اعتبار آن را مطابقت آن احکام و آراء با قانونی دانست. آنهایی که هنجارها و اصول و اعلام کرد: اگر تلاش کنیم اگر در تصمیمات، نظرات و دستورات خود به طور کامل و همه جانبه از قانون پیروی کنیم، احقاق عدالت و احقاق حقوق مستضعفان بهتر و آسان تر خواهد بود.

رئیس قوه قضائیه با اشاره به دیدار روز گذشته خود با اعضای کمیسیون ساخت و ساز مجلس به مقوله هایی مانند تغییر کاربری و مداخله اراضی طبیعی و تخریب محیط زیست اشاره کرد و گفت: در چنین مواردی تاکید ما این است که مقامات برای تشخیص تغییر کاربری یا تخریب محیط زیست توسط قانون تعریف شده است. اگر این مراجع اشتباه یا تخلفی در تشخیص خود مرتکب شوند، بحث دیگری است، اما طبق قانون، قاضی ما باید بر اساس تشخیص این مراجع و شکایت آنها به مسائل رسیدگی کند و پیگیری های لازم را انجام دهد. به هر حال تاکید ما بر این است که در همه امور قوه قضائیه در تصمیمات، نظرات، دستورات و اجرا به طور دقیق و مستند از قانون تبعیت کنیم و بدانیم که قانون مصوب لازم الاجرا است.

گلایه رئیس قوه قضائیه از عدم اجرای حداقل قانون و وعده دولت برای بهبود وضعیت معیشتی کارکنان دستگاه قضایی پس از گذشت چهار ماه از سال.

رئیس قوه قضائیه در این دیدار برای چندمین بار وضعیت معیشتی کارکنان قوه قضائیه را نشان داد و تاکید کرد: آقایان الفت و شاهرخیان امروز دیگر برای انجام ماموریت در جلسه شورای عالی قوه حاضر نشدند. در همین زمینه با مقامات دولتی گفتگو و ملاقات کرد.

رئیس قوه قضائیه تصریح کرد: با وجود گذشت ۴ ماه از سال، قانون ابلاغ و تفاهم نامه های مالی داده شد که این حداقل درخواست دستگاه قضایی در زمینه ارتقای وضعیت حقوقی و درآمدی کارکنان ما است. البته رایزنی ها در این راستا با نمایندگان مجلس و دولتمردان همچنان ادامه دارد و انتظار می رود دولت محترم هرچه سریعتر به این امر رسیدگی کند.

رئیس قوه قضائیه در پایان اولین بخش از جلسه شورای عالی قوه قضائیه به تدوین سیاست های کلی برنامه هفتم توسعه در شورای تحلیل فرصت ها و توجه به این سیاست ها اشاره کرد. . در کمیسیون تلفیق شورای تحلیلی به ویژه معاون اول قوه قضاییه و معاونت راهبردی قوه قضاییه تاکید کرد: باید دقت لازم را داشته باشند تا در جلسات کمیسیون مذکور برای تبیین حدود و نیازهای دستگاه قضایی حضور یابند. برای فراخوان بیشتر سیاست گذاران نگران.