مدافعان حرم یکی از نمونه های مدرن دفاع مقدس/ شاعران جوان چراغ کنگره شعر دفاع مقدس را روشن می کنند.


رضا اسماعیلی شاعر و پژوهشگر ادبی در گفت و گو با خبرنگار فرهنگی هنری دفاع پرس با اشاره به اهمیت برگزاری کنگره شعر دفاع مقدس گفت: پس از پیروزی انقلاب اسلامی یکی از تاثیرگذارترین کنگره ها که از اوایل دفاع مقدس بسیار تاثیرگذار بود و جریان سازی شد، کنگره شعر دفاع مقدس بود.

وی گفت: کنگره شعر دفاع مقدس محفلی بود که شاعران انقلاب علاوه بر موضوع دفاع مقدس که محور اصلی برنامه بود، در ارتباط با مسائل مربوط به انقلاب اسلامی، ارزش ها و آرمان های انقلاب؛ آخرین سرودهای خود را در این کنگره ارائه کردند. بسیاری از شاعران جوان که امروزه از چهره های شناخته شده و برجسته شعر انقلاب هستند توسط این کنگره شناسایی و معرفی شدند که نشان از تاثیرگذاری این کنگره دارد.

لحن شعر دفاعی مقدس به دلیل قطع شدن کنگره شعر سرد شد.

داور بیست و سومین کنگره شعر دفاع مقدس تصریح کرد: کنگره شعر دفاع مقدس در سال های پس از دفاع مقدس همواره به صورت مستمر برگزار می شد، اما پس از آن بنا به دلایلی چندین سال در برگزاری آن وقفه ایجاد شد و پس از آن کنگره شعر دفاع مقدس به طور مستمر برگزار می شد. بیست و سومین کنگره شعر دفاع مقدس گفت: کیست که کوره شعر دفاع مقدس سرد شود. نسل سوم و چهارم شعر انقلاب که حال و هوای دوران دفاع مقدس را نفهمیدند و ندیدند و فقط بر اساس گفته ها و شنیده هایشان در این عرصه ظاهر شدند و در حالی شعر گفتند که سکویی نداشتند. و زمینه ای برای دعوت از آنها برای پرداختن به شعر دفاع مقدس.آنها نخواستند به آفرینش ادبی بپردازند، کم کم این عرصه را خالی کردند و وارد عرصه های دیگری چون شعر آیینی، اجتماعی و عاشقانه شدند.

بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس با تاکید بر اینکه وی تنها متولی کنگره شعر دفاع مقدس است، افزود: این بنیاد در طول سالیان متمادی با مهارت و دقت این کنگره را برگزار می کند. مسئولان مربوطه همچنین متوجه شدند که اختلال ناشی از برگزاری کنگره باعث ایجاد این گونه ادبی شد که یکی از برجسته ترین گونه های ادبی شعر انقلاب بود و موجی در جامعه ایجاد کرد و روح پویایی، صلابت و حماسه را در کالبد جامعه دمید. ارزش های دوران دفاع مقدس آن را زنده نگه داشت، کم رنگ کرد.

اختتامیه کنگره شعر دفاع مقدس را به جامعه خسران آورد

با تاکید بر اینکه شاعران دفاع مقدس همواره در راه زنده نگه داشتن یاد و نام شهدا، حماسه های دفاع مقدس و حفظ ارزش های انقلاب که بزرگترین آن انساندوستی، استبداد ستیزی بود، قدم برداشتند. و عدالت گفت: وقتی کنگره شعر دفاع مقدس تعطیل شد، بسیاری از شاعران این عرصه پراکنده شد و عرصه شعر دفاع مقدس خالی شد و این حادثه خسارات زیادی به جامعه وارد کرد.

دبیر بیست و دومین کنگره شعر دفاع مقدس خاطرنشان کرد: کنگره شعر دفاع مقدس پس از پنج سال وقفه مجدداً فراخوان شد و از برجسته ترین و برجسته ترین شاعران دفاع مقدس به عنوان داور این کنگره دعوت شد. این کنگره دوباره رونق گرفت و این طرز تفکر غلط عده ای که معتقد بودند مهلت شعر دفاع مقدس تمام شده و شعر دفاع مقدس به نقطه پایانی رسیده است، مردود شد، زیرا با برگزاری کنگره سوم و نسل چهارم شاعران انقلاب با موضوع دفاع مقدس اشعار تازه و زیبایی سروده اند.

مدافعان حرم یکی از نمونه های مدرن دفاع مقدس است

وی ادامه داد: دفاع مقدس محدود به دوران هشت ساله ای نبود که ما با رژیم بعث جنگیدیم، بلکه بیشتر مربوط به ارزش های دوران دفاع مقدس بود که باید بر آن تاکید، تبیین و بیان شود. گفته شد چون اینها ارزشهایی بود که جامعه ما و این ارزشها هنوز وجود دارد. استبداد ستیزی، استکبار، حق، آزادی، عدالت و … هنوز وجود دارد، اما ممکن است آثار آن به شکل دیگری ظاهر شده باشد.

این شاعر به موضوع مدافعان حرم اشاره کرد و اظهار داشت: امروز بحث مدافعان حرم را داریم که بحث استبداد ستیزی در آن خودنمایی می کند چرا که در یک جای دنیا ظلم بود و ما از سر وظیفه، انسانیت، اخلاق، وجدان و وظیفه و رسالت دینی این است که برای حمایت از مظلومان به پا خیزیم و در هر کجای دنیا فریاد آزادی بلند شد باید کمک کرد و مدافعان حرم یکی از نمونه های مدرن دفاع مقدس

فلسطین از دفاع مقدس جدا نیست

دبیر سابق کنگره شعر دفاع مقدس تصریح کرد: مسئله فلسطین نیز جدای از دفاع مقدس نیست. اگر دوران جنگ ما با رژیم بعث صدام به پایان رسیده و دفاع مقدس از نظر فیزیکی به پایان رسیده است، اما آرمان فلسطین همچنان پابرجاست و فلسطین به تصرف اسرائیل غاصب درآمده است و در واقع باید برای آزادی بیت المقدس عزیز تلاش کنیم. بهترین رسانه برای آن هنر است و ادبیات. یعنی بتوانیم از زبان هنر و ادبیات برای استقلال شهر مقدس عزیز شعر سروده و این امر مهم را در ذهن و زبان مردم جهان زنده نگه داریم.

این شاعر شهیر با اشاره به بیان امام (ره) که فرمودند: «نخستین مشکل دنیا اسلام است»، گفت: شعر شاعران باعث می شود امت اسلامی غیرت و دغدغه آزادی خواهی را فراموش نکنند. اورشلیم و حضور در صحنه، بنابراین نمونه های زیادی وجود دارد.» برای دفاع مقدس و غیر از آن نمونه ها در ایران که بعد بین المللی دارد، خانواده شهدا، جانبازان، آزادگان، بازماندگان و بازماندگان دفاع مقدس را داریم که شاعر انقلاب و دفاع مقدس باید برای آنها باشد. حساس به مسائل خانواده شهدا و جانبازان و برای آنها شعر می گوید

وظیفه شاعران ابهام زدایی از روند تطهیر استبداد است

اسماعیلی از تلاش جریانات برای پاکسازی دوران طاغوت گفت و گفت: جریانی وجود دارد که در صدد پاکسازی دوران پهلوی و تحریف تاریخ انقلاب اسلامی است. در فضای مجازی شاهد تحریفاتی در مورد نظام شاهنشاهی هستیم. نسل امروزی که آن دوران را ندیده اند و از فجایع دوران پهلوی بی خبرند، این دروغ ها را باور می کنند و فکر می کنند در آن زمان شرایط خوب بود و امروز خیلی بد شده است.

وی تاکید کرد: وظیفه هنرمندان انقلاب و شاعران و نویسندگان این است که تاریخ انقلاب را با زبان شعر بازخوانی کنند و این تحریفات را تبیین کنند و اجازه ندهند ارزش های انقلاب اسلامی و دوران انقلاب اسلامی مطرح شود. دفاع مقدس زیر سوال بردن و در واقع ابهام زدایی از تاریخ دفاع مقدس و حفاظت از تاریخ انقلاب اسلامی یکی از رسالت های بزرگی است که شاعران انقلاب بر عهده دارند.

شاعران جوان حماسه های دفاع مقدس را می شناسند

یکی از اعضای هیأت داوران بیست و سومین کنگره شعر دفاع مقدس در پاسخ به سوالی مبنی بر درک شاعران نسل سوم و چهارم انقلاب از دفاع مقدس گفت: درک شاعران نسل سوم و سوم نسل چهارم انقلاب در دفاع مقدس مطلق نیست، اما بسیاری از شاعران امروز ما از خانواده شهدا و جانباز و رزمنده هستند، بنابراین از این فضا دور نیستند و در این مکتب تربیت شده اند و هستند. از این چیزها دور نبودند و دوران دفاع مقدس و حماسه های آن را شنیدند.

اسماعیلی افزود: برای اینکه شاعران جوان درک درستی از دوران دفاع مقدس داشته باشند، باید تاریخ دفاع مقدس را از طریق کتاب و منابع مفید، زندگی نامه و خاطرات داستانی در اختیار آنها قرار دهیم تا بتوانند شعر را از دوران دفاع مقدس بگیرند. دفاع مقدس دوران دفاع مقدس با درک درست و کامل. اگر این اطلاعات و مواد اولیه در اختیار شاعر قرار گیرد و مطالعه شود; قطعا اشعار برجسته و تاثیرگذارتری سروده خواهد شد.

شاعران جوان انقلاب از بزرگان شما جلوترند

این شاعر برجسته تصریح کرد: شاعران جوان از نظر ساختار و شگردهای ادبی از شاعران پشتکوت جلوتر هستند زیرا ۴۰ سال سابقه ادبی دارند. آن زمان که بزرگانی چون حمید سبزواری و سلمان هراتی، سیدحسن حسینی و قیصر امین پور وارد عرصه ادبیات انقلاب شدند، فضا خالی بود و کسی نبود که به آنها کمک کند و برایشان تجربه فراهم کند. باید روی پای خود بایستند و از صفر شروع کنند، اما شاعران امروز سابقه ۴۰ ساله ادبیات اصیل انقلاب اسلامی و هزاران جلد کتاب پیش روی خود دارند که نمونه های درخشان و برجسته ای در حوزه قدسی دارند. شعر دفاعی، شعر انقلابی و آیینی که می توانند بخوانند و الگویی بگیرند که برایشان الگو باشد.

وی با تاکید بر اینکه نسل اول شاعران انقلاب بدون پیشینه کار کردند، گفت: شاعران نسل اول انقلاب عصبانی بودند و اصلا ما را نپذیرفتند و ما باید به قول سید حسن حسینی تمام تلاش خود را بکنیم. وظیفه ما الگوسازی برای ادبیات انقلاب بود. یعنی هر شعری که بعد از انقلاب سروده شد برای نسل امروز الگو بود که شعر انقلاب را باید با آن الگوها ادامه داد. گنجینه ای سرشار از ادبیات انقلابی پیش روی شاعران جوان امروزی است و می توانند راه را بیابند و آثار برجسته تری خلق کنند.

عنصر اندیشه و تفکر در شعر دفاع مقدس در کنار است

دبیر سابق کنگره شعر دفاع مقدس با تاکید بر پیشرفت شاعران جوان در رابطه با ساختار و شگردهای ادبی، افزود: جهش های خوبی در ادبیات انقلاب انجام شد اما ضعفی که در این زمینه در شعر داریم. دفاع مقدس مدیون زبان توصیفی است.»

اسماعیلی تاکید کرد: عنصر اندیشه و تفکر در شعر دفاع مقدس در کنار است، ضمن اینکه نیاز به توصیف و بیان احساسات داریم، در واقع باید به فلسفه دفاع مقدس و اندیشه ها و اهداف ناب آن بپردازیم. شعر ما باید تبیینی و تحلیلی باشد و فقط بیانگر احساسات و عواطف نباشد. گاهی شعرها بسیار عاشقانه و احساسی هستند و با اینکه از خواندن آنها لذت می بریم، تاثیر عمیقی که باید منجر به دگرگونی شود را ندارند.

انتهای پیام/ ۱۲۱