مسعود نیلی: زندگی برای مردم بسیار سخت تر می شود/ رشد نقدینگی بیداد می کند – پایگاه خبری مدرس


گزارش اتاق خبر مدرا; در ادامه این مقاله آمده است: این شاخص به عنوان تورم مزمن با نوسانات فراوان در سال های مختلف در نظر گرفته شده است. یعنی نه نرخ پایین و قابل قبولی بود و نه آنقدر بالا بود که در سیاست گذار حساسیت زیادی برای کنترل و کاهش آن ایجاد کند.

میانگین بلندمدت تورم ۲۰ درصدی اقتصاد در سه سال اخیر به حدود ۴۰ درصد و تورم ماهانه ۱.۵ درصدی به بیش از ۳ درصد رسیده است که تقریباً دو برابر شدن تورم را نشان می دهد.

اقتصاد ما به طور مزمن از عدم تعادل رنج می برد که تولید بلندمدت آن منجر به نرخ تورم متوسط ​​۲۰ درصدی شده است. اما در حال حاضر، نتیجه عدم تعادل موجود، تورم بسیار بالاتر است.

باید برنامه ریزی کرد که سیاست پولی با چه ابزاری و با چه عواملی می تواند با چه بخشی از این تورم مقابله کند تا این روند نگران کننده برای همیشه دوام نیاورد و انتظارات تورمی روی این اعداد جدید ثابت نشود.

جنگ بین روسیه و اوکراین به شوک بزرگی برای اقتصاد جهان، به ویژه برای اروپا تبدیل شده است، زیرا قیمت انرژی و کالاهای اساسی را به میزان قابل توجهی افزایش داده است.

این شوک ها توسط پولساز در کشورهای مختلف دنیا مدیریت می شود و از ایجاد بحران جلوگیری می کند. این تکانه ها بر اقتصاد بی دفاع ما نیز تاثیر گذاشته است.

متاسفانه اقتصاد ایران در برابر شوک های وارده بی دفاع است و سیاست گذار پولی نقشی در مقابله با شوک ها ندارد چرا که اساساً سیاست پولی برای ما تعریف نشده است.

هر وقت در اقتصادمان از بانک مرکزی صحبت می‌کنیم، دستور دادن به بانک‌ها برای پرداخت تسهیلات ارزان قیمت برای تولید واحد یا دادن وام عروسی است و سیاست‌های پولی کاملاً مغفول مانده است. به همین دلیل است که می بینید رشد نقدینگی در اقتصاد ایران بیداد می کند.

متوسط ​​رشد نقدینگی در دوره چهار ساله بین سال‌های ۹۳ تا ۹۶، ۲۴.۳ درصد بوده که برای سال‌های ۹۷ تا ۱۴۰۰ به ۳۴.۳ درصد رسیده است. یعنی ۱۰ درصد واحد به افزایش نقدینگی اضافه شده است.

این نرخ در سال های اخیر به بیش از ۴۰ درصد رسیده است و در یک اقتصاد بی دفاع، چنین روندی به سمت افزایش نقدینگی به معنای حذف آرامش از تجارت و زندگی مردم است. زیرا بین شوک گرانی نقدینگی و سفره مردم هیچ مانعی وجود ندارد و افزایش نقدینگی هرچه باشد به طور کامل به تورم در زندگی مردم تبدیل خواهد شد.

پیش بینی می شود متوسط ​​رشد مایعات که به ۴۰ درصد رسیده است در ماه های آینده حداقل ۱۰ درصد کاهش یابد. این موضوع باید اولویت اول و بسیار مهم سیاستمدار باشد. در واقع هیچ موضوع سیاسی یا اقتصادی دیگری آنقدر مهم نیست.

نقدینگی متغیر اصلی اقتصاد سیاسی در اقتصاد ایران است. یعنی تصمیم گیرنده همواره با افزایش نقدینگی مشکلات خود را حل کرده است. یعنی هر جا به کسری بودجه برسد از ابزارهای پولسازی استفاده می شود و بنابراین رشد پایه پولی در اقتصاد ما بالاست.

اقتصاد ما از نظر مالی بسیار نامتعادل است و این عدم تعادل ها دائماً در حال افزایش است. در حال حاضر در یک مکان بسیار حساس و بحرانی هستیم.

ما نزدیک به سه سال است که نرخ تورم بسیار بالایی را تجربه کرده‌ایم و هنوز نمی‌دانیم که آیا این تورم به افزایش خود ادامه خواهد داد یا در این سطح بالای جدید تثبیت خواهد شد. اما به هر حال نتیجه این است که زندگی برای مردم بسیار سخت تر خواهد شد.