مسن ترین بیمار مبتلا به ایدز شفا یافت – خبرگزاری مهر ایران و جهانبه گزارش خبرگزاری مهر به نقل از نیواطلس، این مرد که ۱۷ ماه دوران نقاهت را سپری کرده، مسن ترین فردی است که درمان تجربی را با موفقیت پشت سر گذاشته است.

۱۵ سال پیش، پزشکان مردی به نام تیموتی براون را مبتلا به لوسمی حاد میلوئیدی تشخیص دادند و تنها درمان مناسب برای او پیوند سلول های بنیادی خونساز است. علاوه بر این، براون از ایدز رنج می برد. بنابراین، در طول فرآیند آزمایش، پزشکان به دنبال اهداکننده سلول بنیادی بودند که دارای یک اختلال ژنتیکی نادر و شناخته شده باشد و همچنین مقاومت در برابر ویروس HIV را به بیمار منتقل کند.

به طور باورنکردنی، سه ماه پس از اولین پیوند سلول های بنیادی، براون در حال بهبودی از HIV بود. او درمان های ضد ویروسی را متوقف کرد و تقریباً از بیماری بهبود یافت. او به عنوان بیمار برلینی شناخته می شد و از آن زمان تاکنون ۲ نمونه دیگر با این روش پیوند سلول های بنیادی درمان شده اند.

اما پرونده جدید پزشکی یک فرد بهبود یافته از ایدز متعلق به مرد ۶۶ ساله ای است که در سال ۱۹۸۸ به HIV مبتلا شده بود و پس از چند سال تشخیص سرطان خون برای وی داده شد و در سال ۲۰۱۹ تحت درمان با سلول های بنیادی خونساز قرار گرفت. اهدایی با یک جهش ژنتیکی نادر

محققان در توقف درمان ضد ویروسی او به دلیل شیوع کووید-۱۹ تردید داشتند. اما بیمار فوق در سال ۲۰۲۱ واکسینه شد و اکنون پس از گذشت ۱۷ ماه از نظارت بر سلامت وی، پزشکان داروهای ضد ویروسی را قطع کردند. این در حالی اتفاق می افتد که هنوز اثری از HIV در بدن بیمار وجود ندارد.

جانا دیچتر، یکی از محققانی که روی این پروژه کار کرده است، می‌گوید: زیرا این بیمار مسن‌ترین فردی بود که پیوند سلول‌های بنیادی دریافت کرد و قبل از آن مدت طولانی‌تری به ویروس اچ‌آی‌وی آلوده شده بود و کمترین آن را داشت. میزان دریافت کننده سیستم ایمنی، ما اکنون شواهدی داریم که نشان می دهد اگر بتوانیم اهداکنندگان سلول های بنیادی مناسب برای بیماران HIV که سرطان خون نیز دارند پیدا کنیم، می توانیم از روش های شیمی درمانی خفیف تر برای بهبود هر دو بیماری در انسان استفاده کنیم. همچنین این فرآیند فرصت های بیشتری را برای بیماران مسن مبتلا به ایدز و لوسمی فراهم می کند.