مشخصات ورق گالوانیزه و راهنمای خرید انواع ورق


ورق فلزی نقش مهمی در صنعت و زندگی ما ایفا می کند، از بدنه خودروها گرفته تا بدنه کشتی ها و بدنه کامپیوترها و لپ تاپ ها همگی از ورق فلزی ساخته شده اند.

ورق فلزی گالوانیزه

امروزه روی چهارمین فلز پر مصرف در جهان است. تقریباً نیمی از روی تولید شده در فرآیندهای گالوانیزه روی برای محافظت از فولاد و آهن در برابر زنگ زدگی استفاده می شود، به ویژه به صورت ورق گالوانیزه که به طور گسترده در صنعت خودرو استفاده می شود.

فرآیند گالوانیزه شامل پوشش دادن سطح فلز با یک لایه نازک روی برای ایجاد یک مانع مقاوم در برابر خوردگی است.

آلیاژ کردن روی با مس برای تولید برنج هنوز یک روش رایج است و دومین شکل رایج مصرف روی است.

بسته به شرایط محیطی، سرعت خوردگی روی ۱۰۰ برابر کندتر از سرعت خوردگی سایر فلزات است.

دلیل موثر بودن روی در جلوگیری از خوردگی، خواص خورندگی خود روی است. از طریق فرآیندی به نام خوردگی گالوانیکی، روی به فلزی که محافظت می کند تبدیل می شود.

فقط از نیت خالص ورق فلزی گالوانیزه استفاده نمی شود، از آلیاژهای مختلف دیگر نیز استفاده می شود از جمله آلیاژ روی و کبالت که مقاومت به خوردگی آن ۵ برابر بیشتر از گالوانیزه با روی خالص است.

مزایای مهم روکش روی یا گالوانیزه چیست؟

هنگام در نظر گرفتن ورق گالوانیزه، حفاظت در برابر خوردگی تنها مزیت بالقوه نیست. از دیگر مزایای مهم می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • هزینه کم: روی در مقایسه با بسیاری از فلزات دیگر که برای آبکاری استفاده می شود بسیار مقرون به صرفه است.
 • پرداخت: گاهی اوقات از یک پوشش برای بهبود ظاهر سطح فلز استفاده می شود.
 • اثرات سطحی مختلف: پوشش های روی را می توان در بافت ها و الگوهای متنوعی تولید کرد. یک سطح صاف ساده یا یک بافت خشن با الگوی مخلوط و نامنظم هر دو می توانند به راحتی ایجاد شوند.
 • سهولت اجرا: اعمال روکش روی آسان است و فرآیند آبکاری روی فشار کمی ایجاد می کند که به بستر آسیب نمی رساند.
 • سازگار با فرآیندهای مختلف آبکاری: روی را می توان برای هر دو فرآیند آبکاری بشکه ای و گلدانی استفاده کرد.
 • قابل استفاده به عنوان زیرپوش: اگر می خواهید سطح کار خود را رنگ آمیزی کنید، روی به دلیل خاصیت چسبندگی عالی می تواند زیرپوش خوبی باشد.

پارچه سیاه

ورق مشکی ورقی است که تقریبا در تمامی صنایعی که نیاز به ورق های ارزان قیمت دارند استفاده می شود. از جمله این صنایع می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ساختمان
 • تانکر
 • ماشین سازی
 • فروشگاه های تخصصی
 • کشتی سازی و صنایع فلزات سنگین و…

دلیل محبوبیت این نوع ورق مشکی به دلیل حرارت زیاد در هنگام نورد شدن آن است که باعث کدر شدن رنگ آن پس از فرآیند نورد می شود.

ورق مشکی به دو صورت رول با ضخامت حداکثر ۱۵ میلی متر و به صورت ورق تا ضخامت ۱۰۰ میلی متر قابل تولید است که بستگی به سازنده و کیفیت نورد و استانداردهای رعایت شده در آن قیمت دارد. پارچه سیاه کمی متفاوت است.

استانداردهای ورق سیاه به ۲ دسته تقسیم می شوند:

 • ورق مشکی صنعتی در نوع صنعتی استاندارد ST52, A283-GR C, A285-GR C, A516-GR 60.70
 • ورق مشکی معمولی در استاندارد ST37 معمولی خود

در صورت سفارش ورق مشکی به صورت ورق، ۶ سایز رایج در بازار عبارتند از: ۱*۲ متر، ۱.۲۵*۲.۵ متر، ۱*۶ متر، ۱.۵*۶ متر، ۲*۶ متر و ۲*۱۲ متر.

اما اگر سفارش زیاد باشد می توانیم با کارگاه های برش ورق در ابعاد مورد نیاز تولید کنیم.

با توجه به ابعاد مختلف ورق مشکی می توان از فرمول زیر برای محاسبه وزن آن استفاده کرد:

وزن ورق سیاه = طول ورق (mm) * عرض ورق (mm) * ضخامت (mm) * تراکم ورق

چگالی استاندارد ورق سیاه ۷.۸۶ است.

ورق فولادی

فولاد ورقی است که حاوی مقدار بسیار کمی از ۰.۰۳ تا ۱ درصد کربن و مقدار ۱۰ تا ۳۰ درصد کروم است.

این نوع ورق به دلیل وجود کروم در آن و اکسید شدن آن هنگام قرار گرفتن در معرض اکسیژن هوا، باعث ایجاد لایه ای از اکسید کروم در سطح ورق فولادی شده و از زنگ زدن آهن موجود در آن جلوگیری می کند.

آلیاژهای زیادی از فولاد وجود دارد که کاربرد و قیمت خاص خود را دارند ورق فولادی همچنین به دلیل تفاوت این آلیاژها و کاربرد آنها متفاوت است

دو نوع از پرکاربردترین ورق های فولادی عبارتند از ورق های فولادی ۳۰۴ و ۳۱۶ که در بازار ایران به فولادهای غیر مغناطیسی معروف هستند و همچنین ورق های فولادی سری ۴۰۰ که خاصیت مغناطیسی دارند و به آنها فولاد غیر مغناطیسی می گویند. ورق ها

ورق های فولادی در گرید ۳۰۴ که رایج ترین نوع است و ۳۱۶ که همان ۳۰۴ است به همراه ۲% مولیبدن که برای ایجاد مقاومت در برابر فرسایش ناشی از رطوبت و آب دریا به آن اضافه می شود تقریباً در تمام صنایع استفاده می شود. ارزان ترین نوع فولاد در بازار ایران است.

فولاد گرید ۴۱۰ مقاومت خوبی در برابر سایش دارد و استیل ۴۲۰ دارای قابلیت پرداخت خوب و ۴۳۰ است که مخصوص تزئین است زیرا چکش خواری خوبی دارد.

انواع کم کربن در گریدهای مختلف نیز وجود دارد که به دلیل وجود مقدار بسیار کم کربن در آنها، پس از جوش، خاصیت حفاظتی خود را در برابر زنگ زدگی از دست نمی دهند و برای ساخت تجهیزات با جوش مناسب هستند.

گروه بازرگانی آهن وان اخذ نمایندگی های متعدد برای توزیع و فروش انحصاری محصولات از سازندگان داخلی و خارجی تجهیزات مرتبط با صنایع مادر مانند صنایع حفاری، نفت، گاز، پتروشیمی و فولاد، توانایی تامین کالاهای مورد نیاز نفت و گاز، تامین آب. ، پروژه های کشاورزی و ساختمانی آن را دارند.

کالاهای موجود در آهن وان عبارتند از:

 1. لوله های فولادی (بدون درز و بدون درز)
 2. انواع کلاف، ورق فولادی آلیاژی
 3. دریچه ها
 4. فلنج و اتصالات
 5. ابزار هستند
 6. تجهیزات مربوط به صنایع نفت، گاز و پتروشیمی

هم شرکت آهن وان عقد قرارداد با کارخانجات مختلف برش، گالوانیزه، نورد و تراشکاری، آماده دریافت انواع سفارشات از کارآفرینان و کارفرمایان محترم می باشد.