مهاجرت آیو با ۱۰۸ کانال پخش زنده به زیرساخت تصویری آباران


تلویزیون اینترنتی Ayo با پخش زنده ۱۰۸ شبکه خصوصی و عمومی یکی از بازیگران مهم در زمینه IPTV و VOD در ایران محسوب می شود که بر اساس زیرساخت ابری آروان ساخته شده است. هم اکنون سرویس میزبانی ویدیویی آروان امکانات جدید و متنوعی را در اختیار ایو قرار می دهد.

محصول پلتفرم ویدیوی ابر اروان علاوه بر ارائه خدمات بسیاری از وب سایت های کوچک و متوسط، زیرساخت کسب و کارهای ویدیویی پرطرفدار مانند Futboli، IU و Futbol360 را نیز میزبانی می کند. در این مقاله به بررسی مهاجرت IU از زیرساخت سنتی به زیرساخت ابری آروان پرداختیم و این زیرساخت ابری را بررسی کردیم.

پلت فرم میزبانی ویدیو؛ از چند منطقه بندی و مقیاس پذیری بالا تا ادغام با CDN اروان

سرویس میزبانی ویدیو ابر اروان این به تولیدکنندگان و توزیع‌کنندگان محتوا اجازه می‌دهد تا محتوای ویدئویی خود را در یک محیط ابری امن بدون نگرانی در زمینه زیرساخت به فرمت‌های مختلف تبدیل کنند. این پلتفرم ویژگی های مختلفی را ارائه می دهد که باعث شده کسب و کارهای محبوب با ترافیک بالا از آن استفاده کنند.

اضافه شدن امکان دریافت گزارش های مختلف و سفارشی شده در مورد ساعات مشاهده، ترافیک و تعداد پخش یا بازدید از پلتفرم ویدیوی ابری اروان، تصمیم گیری مبتنی بر داده برای تولید محتوای ویدیویی را تسهیل می کند.

علاوه بر این، در آخرین نسخه پخش کننده ابری اروان، امکانات مختلفی برای سفارشی سازی ارائه شده است. پشتیبانی از نسبت های بیشتر، تغییر مقیاس پخش کننده به هر اندازه کوچکتر یا بزرگتر، تغییر برخی تنظیمات پخش کننده آروان مانند رنگ و زبان، افزودن میانبر و نکات فارسی و انگلیسی از جمله این ویژگی های جدید است.

تولیدکنندگان محتوای ویدیویی و صاحبان وب‌سایت‌های مرتبط، علاوه بر کسب درآمد از طریق انتشار محتوای تبلیغاتی در سرویس ویدیویی ابراروان، می‌توانند از طریق پخش تبلیغات در سرویس پخش زنده نیز کسب درآمد کنند.

همچنین اضافه شدن امکان افزودن واترمارک به پخش زنده پلتفرم ویدیویی ابر اروان به کاربران این امکان را می دهد که علاوه بر ویدئو، واترمارک نیز به پخش زنده خود اضافه کنند. پشتیبانی از چندین زیرنویس، دوبله و فایل واترمارک و همچنین امکان ارائه ویدیو با کیفیت های مختلف، انعطاف خوبی را در اختیار کاربران قرار می دهد.

یکی دیگر از ویژگی های این پلتفرم این است که کسب و کارها می توانند با زیرساخت ابری آروان چند منطقه ای شوند و پایداری محصولات خود را افزایش دهند. اگر یک مرکز داده قطع شود، معماری به گونه‌ای طراحی می‌شود که زمانی که یک مرکز داده از دسترس خارج می‌شود، خدمات از دیگر مراکز داده ابری آروان ادامه می‌یابد.

همچنین ادغام پلتفرم ویدیوی ابری آروان با CDN آروان سرعت بارگذاری محتوا را به میزان قابل توجهی افزایش داد. کاربر نهایی در هر کجا که باشد با اتصال به نزدیکترین هاب CDN آروان می تواند مطالب را سریعتر و با کیفیت بالاتر از قبل دریافت کند.

پاسخگویی به نیازهای IO با زیرساخت ابری آروان

آیو برای پیک های لحظه ای بسیار بالا در ساعات برگزاری مسابقات ورزشی و برنامه های پرطرفدار به یک زیرساخت قابل اعتماد و مقیاس پذیر نیاز داشت. نیاز به پاسخ زیرساختی به افزایش درخواست های مخاطبان IU و مقیاس پذیری و پایداری زیرساخت به طور همزمان و همچنین آرشیو هزاران ویدیو در IU و پخش زنده ۱۰۸ شبکه تلویزیونی باعث شد. مشکل IU از نظر فنی پیچیده است.

Ayo در چند سال گذشته از CDN آروان استفاده کرده است و در زمان اوج ترافیک به اروان آمده است. پس از آن، در تابستان سال گذشته، آیو مهاجرت کامل ابری خود را به آروان ابر انجام داد و اکنون از ویدیو، پخش زنده، ابر، CDN و محصولات پشتیبانی آروان استفاده می کند.

آوین نیز در این مهاجرت نقش بسزایی داشت. آوین یک شرکت نرم افزاری است که در زمینه ارائه بسترهای IPTV و VoD فعالیت می کند. آوین در واقع هسته نرم افزاری این مهاجرت را توسعه داد و یک همکاری سه جانبه بین آیو، آروان و آوین شکل گرفت.

آیو از زمان مهاجرت به ابراروان با کیفیت و سرعت بالاتری به مخاطبان خود خدمات رسانی می کند. به گفته جلال جلیلی، مدیر ارشد فناوری آیو، “در این ماه ها رضایت کاربران آنها افزایش یافته و مسابقات ورزشی توسط مخاطبان بیشتری در آیوو تماشا می شود.”

توسعه Ayo بدون نگرانی زیرساخت

مهاجرت IPTV Ayu به سرویس ابری آروان موجب صرفه جویی اقتصادی در زمینه حفظ زیرساخت های این سازمان شد. همچنین فضایی را برای توسعه نامحدود سیستم بدون نگرانی در مورد محدودیت های زیرساخت و پلت فرم ایجاد کرد.

به گفته جلیلی، با مهاجرت آیو به اروان، کیفیت خدمات و در نتیجه میزان رضایت کاربران و مشتریان افزایش چشمگیری پیدا کرد. با مهاجرت IU به ابر اروان، هزینه نگهداری زیرساخت بسیار کاهش یافت و در نتیجه صرفه جویی اقتصادی چشمگیری داشت.

از سوی دیگر دسترسی به پهنای باند نامحدود به دلیل اتصال به CDN و سرویس ابری، پشتیبانی از ۵۰۰۰۰۰ کاربر همزمان و توزیع سرورها در پاپ سایت های مختلف بخشی از مزایای این مهاجرت در بخش زیرساخت برای Io است.

تیم های فنی آیو، آوین و ابر آروان در دوران مهاجرت همکاری های مختلفی داشتند و اکنون آیو ماه هاست با پایداری زیرساخت به مشتریان خود خدمات رسانی می کند.

مقیاس پذیری زیرساخت های ابری و شکستن رکوردهای IO

در زمان مهاجرت به فضای ابری، Ayo حدود ۸۰ شبکه اختصاصی داشت و اکنون این تعداد به ۱۰۸ شبکه رسیده است. IPTV Ayo اولین سرویس فعال در بستر آروان بود که پخش ۲۴ ساعته داشت. وجود جریان ۲۴ ساعته با چالش های زیادی همراه است که یکی از آنها مربوط به طراحی سیستم است.

طراحی سیستم به گونه ای توسعه یافته است که فرآیند توسعه و استقرار باعث ایجاد اختلال در جریان ها نشود. در طراحی زیرساخت ابری اروان این امکان در نظر گرفته شد و تغییرات ایجاد شده هیچ گونه اختلال و وقفه ای در روند پخش شبکه ایجاد نکرد.

اکنون ۱۱۰۰۰ ویدیو در Ayo وجود دارد که با دسته بندی های مختلف در دسترس عموم قرار دارند. علاوه بر این، یکی از ویژگی های فعلی آیو، Catch-Up است. کچاپ ویدئوها را به مدت دو هفته نگه می دارد. همه بینندگان Ayo می توانند برنامه های قبلی را مشاهده کنند. نگهداری این حجم نیاز به فضای ابری دارد که ذخیره سازی ابری آروان به خوبی مدیریت می کرد.

در اوج ترافیک بازی استقلال و پرسپولیس در ۵ اسفند ۱۴۰۰، آی یو موفق شد با زیرساخت ابری آروان میزبان ۱۹۰ ترابایت ترافیک لحظه ای باشد که ۹۵۰۰ برابر رکورد قبلی ترافیک زیرساختی IU است.

سرویس میزبانی ویدیو ابر اروان ماه هاست که آماده میزبانی از کسب و کارهای بزرگ ویدئویی است. محصول پلتفرم ویدیویی آروان که با CDN آروان ادغام شده است، تولیدکنندگان و توزیع‌کنندگان ویدئو را قادر می‌سازد تا پایداری مقیاس‌پذیر داشته باشند، سرعت و کیفیت نمایش ویدئو را به‌طور چشمگیری افزایش دهند و نگرانی‌های زیرساختی خود را برطرف کنند.

به این مقاله چه امتیازی میدهید؟