مکانیسم کنتاکتور چگونه کار می کند؟


کنتاکتور یا کنتاکتور در زبان فرانسه تجهیزات الکتریکی در صنعت است که برای روشن و خاموش کردن مدار الکتریکی استفاده می شود. در واقع کنتاکتور یک کلید است و از آنجایی که از ساختاری به هم پیوسته پیروی می کند، نصب آن ساده است. نکته قابل توجه و تفاوت اساسی رله با کنتاکتور سرعت قطع و وصل جریان. به طور کلی کنتاکتور از سه قسمت اصلی یعنی سیم پیچ یا آهنربای الکتریکی، محفظه یا قاب و کنتاکت تشکیل شده است و انواع آن قادر به پوشش جریان های کم و بسیار زیاد است. کنتاکتورها کاربردهای زیادی دارند و در مدل های متنوعی تولید می شوند. در ادامه این مقاله قصد داریم به بررسی مکانیزم این تجهیزات الکتریکی و مزایای آن بپردازیم.

کنتاکتور چگونه کار می کند

در این سیستم قسمت سیم پیچ کنتاکتور انرژی گرفته و سپس میدان مغناطیسی در سیم پیچ ایجاد می شود. میدان ایجاد شده باعث حرکت آرمیچر می شود و سپس مدار بین کنتاکت های متحرک و ثابت در این سیستم توسط یک کنتاکت بسته تکمیل می شود. به این ترتیب جریان به کمک کنتاکت ها به دستگاهی که کنتاکتور در آن قرار می گیرد منتقل می شود.

نحوه خاموش کردن کنتاکتور

روش قطع و خاموش کردن کنتاکتور بسیار ساده است و تنها یک مرحله برای مصرف کنندگان است. برای غیرفعال کردن کنتاکتور، لازم است آن را از دستگاه اصلی که در آن قرار داده شده است جدا کنید. در این حالت به دلیل عدم وجود جریان، حالت کشسان فنر باعث سرکوب آرمیچر و قطع شدن اتصال می شود.

کاربردهای کنتاکتور چیست؟

کنتاکتورها کاربردهای گسترده ای در صنعت دارند و در بسیاری از تجهیزات مورد استفاده قرار می گیرند. برخی از این کاربردها عبارتند از: موتورهای راه اندازی مانند موتورهای صنعتی، اتوماسیون چراغ ها، خودروها، تهویه مطبوع و ….

مزایای استفاده از کنتاکتورها

کنتاکتورها اغلب کارآمدتر از سوئیچ ها هستند و عملکرد بیشتری را در اختیار مشتریان قرار می دهند. قطع و وصل در فرکانس بالا، امکان اتوماسیون مدار فرمان، سرعت بالای قطع و وصل جریان، عمر مکانیکی بیشتر، مقرون به صرفه تر، سطح حفاظت بالاتر از کلیدها، قابلیت اتصال به PCL و …. مزایای استفاده از این تجهیزات الکتریکی منحصر به فرد هستند.

چند نوع جریان در کنتاکتور وجود دارد؟

کنتاکتورها از سه جریان ثابت (ith2)، هفتگی (ith1) و هشت ساعته (ith) پشتیبانی می کنند.

جریان ثابت (ith2): جریان های ثابت جریان هایی هستند که تیغه های کنتاکتور می توانند به طور دائم تحمل کنند.

جریان هفتگی (ith1): تیغه های کنتاکتور در این نوع جریان تنها می توانند قطع و وصل را به مدت یک هفته تحمل کنند.

جریان هشت ساعته (ith): تیغه های کنتاکتور در جریان هشت ساعته فقط در یک شیفت کاری می توانند جریان را تحمل کنند.

انواع مخاطبین

در حال حاضر کنتاکتورها بر اساس مشخصات خود به سه دسته کنتاکتور سوئیچ تیغه چاقو، کنتاکتور دستی یا دو تکه و کنتاکتور مغناطیسی تقسیم می شوند. تیغه چاقو و کنتاکت های سوئیچ دو تکه قدیمی تر از کنتاکت های مغناطیسی هستند و گاهی به درستی کار نمی کنند.

سخن پایانی در مورد مخاطبین

در این متن سعی شده است اطلاعات اولیه و مفیدی در مورد کنتاکتورها برای کاربران شرح داده شود و خوانندگان با این تجهیزات برقی پرکاربرد آشنا شوند. البته در مورد کاربردها، مدل ها، جریان های نامی و تجهیزات جانبی کنتاکتورها، موضوعات تخصصی بسیار و بیشتری وجود دارد که متاسفانه در این مقاله نمی توان به آن ها اشاره کرد. می توانید انواع کنتاکت را خریداری کنید و از قیمت کنتاکت در برندهای مختلف مطلع شوید یک خانه روشن رجوع شود