نابغه چریکی که در شهادت به قله آرزوهایش رسید + فیلم


به گزارش خبرنگار حماسه و جهاد دفاع پرس ، مصطفی چمران در سال ۱۳۴۰ در محله سرپولک تهران، محله ای در قلب بازار تهران به دنیا آمد. پدرش اصالتاً اهل روستای چمران ساوه بود که چند سال قبل از تولد مصطفی به تهران مهاجرت کرد و در منطقه بازار آهنگرها ساکن شد.

دوران کودکی را در تهران گذراند و در مدرسه درس خواند و در جوراب بافی به پدرش کمک کرد. دوره ابتدایی را در مدرسه انتصاریه و دبیرستان را در دارالفنون و البرز گذراند و در سال ۱۳۲۹ دیپلم ریاضی گرفت و از همان زمان هوش و ذکاوت او در درس و علم آشکار شد. همزمان با درس ۱۳۲۵، آیت الله سید محمود طالقانی در مسجد هدایت تهران تحصن کرد و از درس منطق و فلسفه دکتر مرتضی مطهری بهره برد.

نابغه چریکی که در شهادت به قله آرزوهایش رسید + فیلم

سه سال پس از اخذ مدرک ریاضی در سال ۱۳۳۲ با رتبه پانزدهم کنکور سراسری در رشته مهندسی الکترومکانیک دانشکده فنی دانشگاه تهران پذیرفته شد و در سال ۱۳۳۶ فارغ التحصیل شد و سال بعد به تدریس پرداخت. به عنوان استاد در این دانشکده. او در سال اول دانشگاه از جمله دانشجویانی بود که به عضویت انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه درآمد و به عضویت فعال درآمد. او در ۱۶ آذر ۱۳۳۲ از جمله دانشجویانی بود که در اعتراض به حضور ریچارد نیکسون، معاون وقت رئیس جمهور آمریکا، به گارد سلطنتی دانشکده فنی دانشگاه تهران حمله کردند.

استعداد و ضریب هوشی منحصر به فرد مصطفی که او را به دانشجوی ممتاز دانشگاه تبدیل کرد، باعث شد در سال ۱۳۳۶، یک سال پس از استادی در دانشگاه، با استفاده از بورس تحصیلی به آمریکا اعزام شود.

چمران پس از اخذ مدرک کارشناسی ارشد در رشته برق و الکترونیک از دانشگاه تگزاس در M&E، برای تحصیل در رشته فیزیک پلاسما به دانشگاه کالیفرنیا در برکلی رفت و در مقطع دکترا فارغ التحصیل شد. در آنجا با دختر مسلمان آمریکایی به نام تامسون هیمن ازدواج کرد و صاحب چهار فرزند به نام های رحیم، علی بن ابی طالب، جمال و روشن شد.

چمران از اعضای فعال سازمان دانشجویان ایران در آمریکا و همچنین از اعضای شورای مرکزی جبهه ملی ایران در آمریکا بود. او بعداً یکی از اعضای موسس نهضت آزادی در خارج از کشور شد.

نهضت آزادی در سال ۱۳۴۰ تشکیل شد. ابراهیم یزدی، دکتر مصطفی چمران، دکتر علی شریعتی، صادق قطب زاده و پرویز امین که در آن زمان در ایران نبودند، در بهار ۱۳۴۱ شاخه اصلی نهضت آزادی را در خارج از کشور تأسیس کردند. .

دکتر چمران چهار ماه قبل از دستگیری و تبعید اجباری آیت الله سید روح الله موسوی خمینی رهبر نهضت مقاومت اسلامی ایران به بورسا ترکیه به همراه ابراهیم یزدی، محمد توسلی، ابوالفضل بازرگان، رضا رئیس طوسی، علی نصر و حسین حریری، شهریار روحانی، راستین، امینیان و شریفیان در تیرماه ۱۳۴۳ برای برگزاری دوره های چریکی و تشکیلات مخفی به مصر رفتند و با ۳۱ نفر تشکیلات ویژه اتحاد و اقدام را به نام «همان» تشکیل دادند.

شکل گیری هسته اولیه سما در مصر در زمان جمال عبدالناصر، پادشاه وقت مصر اتفاق افتاد. همان پس از یک دوره کامل جنگ نامنظم و چریکی به دو گروه تقسیم شد. بخشی از آن گروه چریکی به ایران بازگشتند و عده ای مانند مصطفی چمران به قاهره رفتند و ابراهیم یزدی به بیروت رفتند و در آنجا کلاس های آموزشی برگزار کردند و تعدادی دروس چریکی و چریکی تدریس کردند.

مصطفی چمران که مصر را ترک کرده و به آمریکا رفته بود، به دلیل اوضاع امنیتی ایران و مصر، به دعوت امام موسی صدر برای تأسیس مدرسه مهندسی در شهر صور به لبنان بازگشت و رئیس مدرسه شد. . . وی در لبنان طرح های گروه سما و سایر برنامه های سازمانی را تشکیل داد و تا زمان سفر امام موسی صدر به لیبی و مفقود شدن ایشان در آن کشور در لبنان ماند، اما با مفقود شدن وی فضای امنیتی سیاسی توسط چپگرایان رها شد. . گروه هایی علیه چمران و گروه سما و چندین بار تهدید به مرگ شد.

پس از حضور شهید چمران در لبنان، آشنایی وی با شمع با غاده جابر آغاز شد که بعدها به ازدواج وی با همسر لبنانی اش انجامید، اما او صاحب فرزند نشد. این آشنایی و ازدواج با واسطه موسی صدر و یک روحانی ایرانی به نام سید غروی صورت گرفت.

وقایع لبنان در نهایت منجر به بازگشت دکتر چمران پس از دو دهه دوری به ایران شد. این بازگشت همزمان با قدرت دولت موقت و انتقال ابراهیم یزدی از سمت نخست وزیری به وزارت امور خارجه بود. مهندس مهدی بازرگان با آگاهی از حضور مصطفی چمران در ایران و آگاهی دیرینه اش از عضویت وی در جبهه ملی و نهضت آزادی و اطلاع از دوستی وی با ابراهیم یزدی، وی را دعوت به کار کرد و به سمت معاونت مشغول شد. وی از سوی انقلاب منصوب و بعداً به عنوان وزیر دفاع به مجلس فرستاده شد و با همین عنوان به پاوه رفت و با برداشتن مسیرها و مواضع استراتژیک کردستان از کومه له و ضدانقلاب به قیام کردها در ۱۵ روز پایان داد.

وی در زمستان ۱۳۵۸ در دور اول انتخابات مجلس شورای اسلامی شرکت کرد و به نمایندگی از مردم تهران وارد مجلس شد. دکتر چمران بعداً به عنوان نماینده رهبر معظم انقلاب اسلامی در شورای عالی دفاع منصوب شد و موظف شد به طور منظم از فعالیت ارتش گزارش دهد و در جلسات این شورا ارائه کند. با شروع جنگ اجباری علیه کشورمان در شهریور ۱۳۵۹، او گروهی از رزمندگان داوطلب را در میدان نبرد رهبری کرد و با آموزش و سازماندهی آنها، ستاد جنگ های نامنظم اهواز را تشکیل داد.

این ستاد به تدریج قوی تر شد و با ایجاد واحد مهندسی در عملیات های بزرگ شرکت کرد. این مهندسی فنی در ساخت راه ها و پل های نظامی، نصب پمپ آب در حاشیه رودخانه کارون و احداث کانالی به طول حدود ۲۰ کیلومتر و عرض یک متر در کمتر از یک ماه، آب کارون را به سمت باع متجاوز هدایت کرد. ارتش عراق مجبور به عقب نشینی چند کیلومتری از میدان نبرد و رفع تصرف اهواز شد.

مصطفی چمران در اردیبهشت ۱۳۶۰ در آزادسازی سوسنگرد و تپه های الله اکبر شرکت کرد و شهید چمران پس از فتح ارتفاعات الله اکبر، نقشه فتح دهلاویه را با کمک سربازان ستاد جنگ های نامنظم اجرا کرد. .

انتهای پیام/ ۱۴۱