نحوه نگهداری و نظافت سماور برنجی – پایگاه تحلیلی خبری جامعه ایران


مراقبت از سماور برنجی

سماور یکی از لوازمی است که در خانه اکثر ایرانیان وجود دارد. امروزه تنوع زیادی در نوع، نوع و مدل سماورها وجود دارد که افراد با توجه به سلیقه و بودجه خود انتخاب و خریداری می کنند. سماور علاوه بر اینکه وسیله ای ضروری برای تهیه چای است، به عنوان وسیله تزئینی نیز استفاده می شود. برخی از سماورها ظاهر و زیبایی منحصر به فردی دارند که استفاده از آنها به عنوان یک وسیله تزئینی حتی بدون استفاده در تهیه چای منطقی موجه است. ما در فروشگاه هنری زیبا این امکان را فراهم می کنیم سماور برنجی بخرید ما اصل و شیک را برای شما تهیه کرده ایم اما پس از خرید باید در مراقبت از آن کوشا باشید تا همیشه زیبا به نظر برسد.

تولد سماور

سماور یکی از دستگاه های قدیمی است که برای اولین بار در روسیه برای تهیه نوشیدنی چای ساخته و فروخته شد. با ورود چای به سایر کشورهای جهان، نیاز به سماور نیز در بین مردم افزایش یافت. بنابراین روسیه شروع به گسترش کارخانه ها و کارگاه های ساخت سماور کرد. سماور به یک محصول صادراتی با تقاضای بالا تبدیل شد.

ورود سماور به ایران

سماور اولین بار در زمان نادرشاه افشار وارد ایران شد. در زمان ناصرالدین شاه قاجار استفاده از چای در بین مردم ایران رواج یافت. از این رو امیرکبیر از صنعتگران ایرانی خواست تا خود اقدام به ساخت سماور کنند تا ایران نیازی به واردات این محصول نداشته باشد.

سماورهای اولیه بیشتر از برنج ساخته می شدند. آلیاژ برنج به دلیل چکش خواری و چکش خواری اولین ماده مناسب برای ساخت سماور شد. امروزه با پیشرفت تکنولوژی امکان ساخت سماور با استفاده از فلزات و آلیاژهای دیگر وجود دارد و تنوع سماور افزایش یافته است. اما هیچ کدام از سماورها خوب نیستند سماورهای برنجی این نیست

علت محبوبیت سماور برنج چیست؟

تمیز کردن سماور برنجی

سماور برنج علاوه بر تنوع در شکل، نوع و کاربرد، خواص بی نظیری برای سلامت انسان دارد. استفاده کردن سماورهای برنجی برای تهیه چای مقدار مشخصی روی و مس در آب آزاد می شود. این روی و مس آزاد شده با نوشیدن چای جذب بدن انسان می شود و به پیشگیری و درمان بیماری های مختلف ناشی از کمبود روی و مس در بدن کمک می کند.

علاوه بر این سماورهای برنجی انواع مختلفی از جمله ساده و فرآوری شده وجود دارد که زیبایی منحصر به فردی به محیط استفاده شده می بخشد. سماورهای برنجی دارای طیف رنگی از قرمز تا طلایی روشن هستند. رنگ آنها متناسب با مقدار فلزات روی و مس مورد استفاده در ساخت آلیاژ برنج است. بدیهی است که هر چه مقدار مس در شلتوک برنج بیشتر باشد رنگ سماور بیشتر قرمز می شود و اگر فلز مس کمتر باشد رنگ آن طلایی روشن می شود.

مراقبت از سماور برنجی

سماورهای برنجی نیاز به مراقبت و نگهداری آنها خاص هستند تا زیبایی خود را از دست ندهند. با گذشت زمان، گرد و غبار، گریس و آلودگی محیطی روی روی سماور برنجی جذب می شوند و ظاهر آن را کدر می کنند. اگر سماورهای برنجی به درستی تمیز یا نگهداری نشوند، ممکن است آسیب ببینند یا پوسیده شوند.

برای نگهداری صحیح سماور برنج خود به نکات زیر توجه کنید.

تمیز کردن سماور برنجی

اولین نکته برای مراقبت از سماور برنجی، تمیز کردن مرتب است. این ربطی به استفاده یا عدم استفاده از سماور ندارد. سماورهای برنجی حتی اگر تزئینی باشند، بدون استفاده برای تهیه چای، به مرور زمان تغییر رنگ داده و کدر می شوند. لازم است سماور برنجی را به صورت دوره ای با استفاده از مواد مناسب تمیز کرده و برق را روشن کنید.

توجه داشته باشید که استفاده از مواد نامناسب می تواند منجر به سماورهای برنجی خسارت

استفاده صحیح از سماور

سماور برنجی با توجه به اینکه انواع مختلفی دارد باید به درستی استفاده شود تا به سماور آسیبی وارد نشود. به عنوان مثال سماورهای برنجی در انواع زغالی، نفتی، گازی و برقی تولید می شوند. استفاده از سوخت نادرست بدون توجه به نوع سماور می تواند به سماور آسیب برساند.

برای سماورهای زغال سنگ ابتدا باید زغال شعله ور شود و زمانی که کاملاً مشتعل و ذوب شد آن را وارد کنید. سماور برنجی قرار دادن استفاده از زغال قبل از این مرحله می تواند به سماور آسیب برساند.

سماور را در جای مناسب قرار دهید

قرار دادن سماور در جای مناسب یکی از راه های نگهداری صحیح آن است. این بهتر است سماورهای برنجی در محیط خشک و دور از نور خورشید نگهداری شود. وجود گرد و غبار زیاد و آلودگی های محیطی نیز می تواند در درازمدت باعث آسیب رساندن به سماور و همچنین نیاز به شستشو و نظافت آن در زمان کوتاه تری شود.

استفاده از مواد مناسب برای تمیز کردن سماور برنج

سماور برنجی بخرید

قبلا ذکر شد که یکی از راه های نگهداری از سماور برنجی تمیز کردن و شستشوی آن در فواصل زمانی معین است. اگر این کار با استفاده از مواد نامناسب انجام شود، می تواند برای سلامتی مضر باشد و در دراز مدت باعث پوسیدگی سماور شود. در مواد زیر مناسب برای تمیز کردن سماور برنجی معرفی می کنیم

استفاده از آب لیمو با نمک

برای تمیز شدن سماورهای برنجی و برای از بین بردن ذرات آن می توانید از آبلیمو با نمک استفاده کنید. ابتدا سطح بیرونی سماور را به خوبی با آبلیمو آغشته می کنند سپس روی آن نمک می ریزند و سطح آن را با دستمال تمیزی تمیز می کنند. سماور برنجی خوب ماساژ دهید. سپس بدنه سماور را خشک کرده و در صورت لزوم با آب بشویید.

از مایع ظرفشویی استفاده کنید

سماور برنج را با آب داغ و کمی مایع ظرفشویی خوب بشویید. همچنین می توانید مخلوطی از آب و مایع ظرفشویی را روی سطح اسپری کنید سماور برنجی استفاده کنید و آن را تمیز کنید.

استفاده از ماست

با استفاده از ماست سطحی سماور برنجی روی آن را خوب بپوشانید و اجازه دهید ماست روی آن خشک شود. سپس ماست خشک را با آب بشویید و سماور را خشک کنید.

از سس کچاپ استفاده کنید

سس کچاپ را با کمی آب رقیق کرده و سپس این مخلوط را روی سطح سماور برنج قرار دهید. بعد از یک ساعت سماور را با آب بشویید.

از جوش شیرین استفاده کنید

با مخلوطی از بکینگ پودر، نمک و آبلیمو خمیری با غلظت مناسب تهیه کنید و این خمیر را روی سطح بمالید. سماور برنجی قرار دادن بعد از ۳۰ دقیقه با استفاده از قلم مو یا دستمال این خمیر را روی سماور برنج بمالید تا سطح آن تمیز و براق شود. سپس سطح تمیز شده را به خوبی با آب بشویید.